Blog

Mallorca 2016 + video 4K

Autor:
/
22. septembra 2018

Najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia a tiež celého Španielska je s rozlohou 3648 kilometrov štvorcových Mallorca. Ostrov ležiaci v západnej časti Stredozemného mora je vyhľadávanou turistickou destináciou, pretože ponúka nielen krásnu prírodu a dostatok zábavy, ale tiež stále príjemné počasie, ktoré sa po celý rok pohybuje okolo 20 stupňov Celzia. Každoročne na Mallorcu zavíta na 12 miliónov turistov, najviac ich pochádza z Nemecka a Veľkej Británie.

Mallorca bola v minulosti obývaná Rimanmi a Maurami, po ktorých tu zostalo dochované množstvo najrôznejších pamiatok. Práve Rimania dali ostrovu meno “major”, teda “veľká”. V súčasnosti na Malorke žije približne 620 tisíc stálych obyvateľov, ktorých rodným jazykom je španielčina a katalánčina. Môžete sa tu však stretnúť ešte s miestnym nárečím, ktorému sa hovorí mallorquí a vychádza najviac z katalánčiny. Vzhľadom k tomu, že je ostrov toľko vyhľadávaný zahraničnými návštevníkmi, stal sa turistický ruch hlavným zdrojom obživy väčšiny obyvateľov. Rad miestnych sa potom okrem práce v službách cestovného ruchu živia tiež poľnohospodárstvom, pestovaním vína a rybolovom.

mallorca

Ostrov je 110 km dlhý a 60 až 90 km široký. Jeho pobrežie je dlhé 550 km a ponúka množstvo krásnych pláží. Mallorca je veľmi rozmanitá a ponúka rôznorodú krajinu. Na západe sa dvíha horský masív Tramuntana, ktorý je prirodzenou ochranou pred nepriaznivým počasím a vetrom. Najvyšším vrcholom ostrova je 1445 metrov vysoká hora Puig Major. Na východe sa nachádza mierne zvlnená krajina zvaná Sierra de Levante a vo vnútrozemí sa rozkladajú úrodné nížiny aj nekonečné roviny, ako je Llanura del Centro. Krajinou pretekajú početné riečky a pobrežie obmývané Stredozemným morom je na niektorých miestach tvorené divokými skaliskami (najmä na severozápade) a inde zase malebnými dlhými plážami (predovšetkým na juhu a severovýchode). Mallorka pôsobí prevažne sviežim zeleným dojmom. V údoliach rastú pomarančovníky, citrónovníky a darí sa aj mandlovníkom, na náhorných plošinách potom rastú olivovníky. Hojne tu rastú tiež svätojánske chleby, cyprusy a palmy.

Vďaka tomu, že nie je nijako extrémne rozľahlá, ponúka sa možnosť poznania celého ostrova v pomerne krátkom čase. Tie najznámejšie turistické letoviská sú roztrúsené prevažne v okolí hlavného mesta Palma de Mallorca na juhu ostrova, v zálive Bahía de Palma. Ide napríklad o letoviska El Arenal, Santa Ponsa, Puerto Andraitix, Magaluf či Paguera, ktoré sú plné pamiatok, obchodov a nočných podnikov. V tejto oblasti žije tiež väčšina z obyvateľov ostrova. Kto by chcel tráviť dovolenku radšej mimo ruchu veľkých centier, musí vyraziť na východné pobrežie, kde nájde menšie letoviská s kvalitným ubytovaním aj službami. Na severe sa do ostrova zakusujú dva veľké zálivy – Alcúdijský a Pollenský.

Na svoje si na Malorke prídu aj milovníci histórie, architektúry či poznávania tradičného života Baleár. Objavovať môžete pútnické miesta a početné kláštory, ale aj malebné dedinky ukryté v horách, v ktorých to vyzerá, ako by sa zastavil čas. Na každom kroku na návštevníka čakajú krásne prírodné scenérie, milovníci pešej turistiky môžu vyraziť do kaňonov ako je napríklad La Calobra. Mallorcu dnes už hojne vyhľadávajú tiež priaznivci golfu, na ktoré tu čaká niekoľko kvalitných a veľmi moderných golfových ihrísk. Na Malorke si skrátka každý nájde to svoje, na ostrove je totiž neustále čo objavovať.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek