Blog

Na dovolenku so psom? Prečo nie?

Autor:
/
22. septembra 2018

Počet ľudí, ktorí jazdia na dovolenku so svojimi zvieracími miláčikmi, každoročne stúpa. Ak plánujete dovolenku v tuzemsku, vziať psa so sebou nie je žiadny problém, ale čo keby ste sa radi pozreli za hranice republiky? Pes na cestách je tak trochu ako malé dieťa, je potrebné mu venovať veľa pozornosti a zabezpečiť všetko pohodlie. Zažívate tak nielen radosti, ale aj kopu starostí. Čo všetko je potrebné zariadiť, aby tie veselé chvíľky prevažovali, o tom je nasledujúci článok.

Vziať psa do lietadla?

Cestovanie autom k moru, napríklad k Jadranu, nemusí byť pre psa nijako náročné. Ak však plánujete návštevu vzdialenejších krajín a chcete psa prepravovať lietadlom, je potreba to dobre zvážiť. Veterinári tento spôsob cestovania neodporúčajú, pobyt v klietke v nákladnom priestore lietadla je pre psy príliš veľkým stresom, ktorý môže zanechať následky. Väčšina leteckých spoločností umožňuje prepravu malých zvierat v prepravke pod sedadlom, väčšie psy však putujú medzi náklad. Prepravka však musí spĺňať predpísané rozmery a zviera nesmie vážiť spravidla viac ako štyri kilogramy. Letenka pre psa stojí jedno percento z ceny letenky človeka v ekonomickej triede za každý kilogram váhy zvieraťa.

Tiež je dobré si rozmyslieť, či by z vašej dovolenky pri mori pes vôbec niečo mal. Trebárs taký novofoundlandský pes alebo Husky by asi z rozpáleného piesku a teplôt okolo 35 ° C nebol práve nadšený. V tomto prípade sa javí ako oveľa lepší nápad, nájsť v okolí bydliska nejaký dobrý psí hotel a nechať psa tam.

Čo je potrebné pre cestu v rámci EÚ?

Kto chce psa na dovolenku predsa len vziať, musí počítať s najrôznejšími finančnými výdavkami. Zamerajme sa na to, čo všetko je potrebné zariadiť, ak chceme so psom cestovať autom po krajinách Európskej únie. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu, ktoré vošlo do platnosti v roku 2004, je možné prepravovať do zahraničia len jednoznačne identifikovateľné zviera s platným pasom a očkované proti besnote. Je tak potreba zariadiť psíkovi Petpas, ktorý niečo stojí a na počkanie vám ho vydá veterinárny lekár. Musí v ňom byť potvrdené dátum očkovania proti besnote a zapísaný musí byť aj typ vakcíny a šarže. V páse musí byť uvedené tiež nezameniteľné označenie zvieraťa, čo je podkožne aplikovaný elektronický čip. Aplikácia čipu do kožnej riasy za krkom psa nebolí, vybavenie trvá asi polhodinku. Niektoré krajiny okrem toho vyžadujú potvrdenie o odčervení aj ošetrenie proti kliešťom. O tom treba sa pred cestou informovať.

Jazda autom

Nie každý pes je zvyknutý odmalička jazdiť autom, preto ho môže postihnúť kinetóza čiže zažívacie ťažkosti spôsobené cestovaním. Ak váš pes jazdu v aute zrovna nemiluje, znížte mu pred jazdou kŕmenie. Dôležitý je však dostatočný prísun vody a čerstvého vzduchu! Pes potrebuje piť rovnako tak často ako človek, preto na neho nezabúdajte, aby nebol dehydrovaný. Snažte sa riadiť čo najopatrnejšie a počas cesty potom robte časté zastávky (cca po 2 hodinách), aby sa psík prešiel a vyvenčil. Odpočívadlá pri benzínových staníc nie sú pre venčenie psa zrovna vhodné, snažte sa nájsť niečo v prírode. Ak to nie je nutné, neuklidňujte psa sedatívami. Ak však váš psí kamarát vyvádza len, čo vidí auto, zastavte sa za veterinárom, ktorý vám odporučí vhodný a šetrný prípravok. Na cestu so sebou nezabudnite zobrať dostatok suchého krmiva, ktoré sa vám bude hodiť, až dôjdete do cieľa.

Psy bohužiaľ nevedia hovoriť, preto nám nepovedia, či je im zle alebo nie. Počas cesty preto psa často kontrolujte a všímajte si symptómy kinetózy, ktorými sú:

  • Kňučanie alebo nadmerné zívanie v aute
  • Triaška
  • Nadmerné slintanie
  • V krajnom prípade potom vracanie, pomočovanie alebo hnačka

Bezpečnosť počas jazdy

Ak cestujete so psom v aute, je nutné podľa cestného zákona zabezpečiť bezpečnosť zvierat i bezpečnosť vodiča a osôb v aute. K tomu sú vhodné autopásy pre psov, siete, pohodlné boxy určené na prepravu psov alebo automriežky, ktoré oddelia prepravný priestor od kufra auta. Všetky tieto doplnky môžu pri náraze alebo prudkom zabrzdení zabrániť úrazu. Pes, ktorý je voľne v aute, môže rozptyľovať a vyrušovať vodiča. Navyše sa pri náraze, alebo prudkom zastavení stáva nebezpečným objektom, ktorý môže vážne zraniť osoby sediace v automobile a samozrejme tiež sám seba. Pri náraze auta v rýchlosti 50 km / h je pes vymrštený zo svojho miesta tridsaťnásobkom svojej hmotnosti. Pes napríklad hmotnosťou 20kg potom udrie na prekážku silou 600 kg.

Ak si hovoríte, že stačí, keď psa držíte na sedadle vedľa seba na vodítku, tak sa mýlite. Počas nehody nemáte šancu ho udržať, navyše ak máte psa zapnutého za obojok, je najväčšia pravdepodobnosť, že mu počas nárazu zlomíte väz. Investícia do kvalitného postroja sa tak rozhodne oplatí. Postroje sú dnes navyše vyrobené tak, aby nijako neobmedzovali pohodlie psa pri preprave. K bezpečnostnému postroju sa pripne kovová karabína s pásom, ktorý je na druhej strane zakončený klasickou sponou na pripnutie do zámku bezpečnostného pásu.

Praktické je tiež využitie autopoťahov či závesných lôžok pre psov. Hodia sa do každého typu automobilu, ich inštalácia je jednoduchá rovnako tak ako údržba. Autopoťahy chránia vaše auto proti psím chlpom, blatu a ďalším nečistotám. Zaujímavou novinkou je skladací cestovný box – elegantný a pritom praktický doplnok určený na cesty s domácim miláčikom. Inštaluje sa na jednu sedačku v automobile. Počas jazdy je popruhmi pripútaný k sedadlu, čo pri brzdení či náraze automobilu zabrání pádu psa medzi sedačky auta a tým ho ochráni pred možným úrazom. Box je multifunkčný, pohodlný popruh cez rameno umožňuje jeho využitie pre pohodlné prenášanie psíka aj mimo automobil.

Pri jazde nenechávajte psa vystrkovať hlavu z okna, nech sa mu to akokoľvek páči. Do očí a uší sa mu môže dostať hmyz alebo všelijaké nečistoty, ktoré by mohli mať za následok ich trvalé poškodenie. Tiež nikdy nenechávajte psa v aute samotného! A to ani v prípade, že si len chcete odskočiť do obchodu. V sparnom lete je v uzavretom aute za chvíľu rovnaká teplota ako v rozpálenej saune. Každý rok sa znovu a znovu stretávame s prípadmi, kedy bezohľadní majitelia svojich psov v autách doslova uvarili!

Ak so svojím miláčikom radi cestujete, tak iste oceníte aj rad doplnkov určených pre pohodlnú prepravu, ako sú napríklad skladacie cestovné misky, zásobníky na krmivo alebo maškrty. Vďaka všetkým týmto výrobkom si jazdu užijete nielen vy, ale aj váš pes.

Napíšte nám či zvyknete na  dovolenku brávať psa sebou?

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek