Blog

Najlepšia offline mapová aplikácia 2018?

Autor:
/
27. júla 2018

A nech už sme v cudzom meste alebo niekde ďaleko od civilizácie, často sa potrebujeme pozrieť kadiaľ kam, čo kde je, čo by sme mohli navštíviť alebo akým smerom sa vydať.

Dnes už ani moc neriešime dátové tarify (aspoň pre nás v EÚ). Lenže čo robiť, keď sa ocitneme niekde v zahraničí, v miestach, kde žiadny internet nie je? Určite ste to už sami párkrát tiež zažili. Spustili ste práve vašu štandardne predinštalovanú mapovú aplikáciu v mobile, chceli niečo vyhľadať a ono nič … len hláška “žiadna služba” a biela mapa.

Alternatívne mapové aplikácie pre váš mobil

Poďme sa teda pozrieť, ako sa týmto problémom vyhnúť. Otestovali sme zopár alternatívnych zaujímavých mapových aplikácií pre mobilné telefóny, ktoré by sa vám na vašich cestách mohli hodiť a ktoré sa zaobídu aj bez pripojenia k internetu. Testovali sme ich všetky len na našom území, ale za to sme v nich hodnotili rovnaké požiadavky.

Maximálny počet hviezdičiek v hodnotení je 5.

Maps.me

Tato mapová aplikácia ponúka celosvetové mapy bez pripojenia k internetu. Plánovať môžete kam sa pozriete, čo sa kde nachádza alebo si nastavíte ľahko i svoju cestu ako navigáciu. Navigácia potom funguje v štandardných režimoch – auto, chôdza, MHD, bicykel a UBER 😉

V záujmových bodoch nájdete naozaj všetko základné, čo potrebujete (hotely, pamätihodnosti, dopravu, obchody, parkovisko, bankomaty, nemocnice …. a mnoho ďalšieho). Aplikácia funguje s polohovými službami a GPS. Pri prvom spustení vás detekuje podľa polohy a automaticky dotiahne požadovanú oblasť (v tej chvíli je samozrejme dobré byť na WiFi alebo si požadovanú mapu stiahnuť dopredu pred cestou).

Zaujímavou funkciou je Prieskumník okolia, ktorý ponúka podľa vašej polohy najbližšie hotely, atrakcie, reštaurácie alebo rady miestneho sprievodcu.

Mapové podklady poskytuje server OpenStreetMap vo vektorovom formáte, a napr. mapa celej SR zaberá 150 MB a dá sa sťahovať aj samostatne po jednotlivých krajoch. Aplikácia je plne v slovenčine a podporuje iPhone, iPad, iWatch a Android.

Naše hodnotenie: 

Cena: zdarma vrátane máp
Stiahnuť pre iOS
Stiahnuť pre Android


Galileo Offline Maps

Ďalšia mapová aplikácia, ktorá sa vám bude hodiť kdekoľvek, kde nie je signál a nemôžete teda používať internet. Funguje na pozícií GPS a samozrejme, aby všetko fungovalo ako má, musíte si dopredu tiež stiahnuť mapy požadovanej oblasti. Ak ste na WiFi, aplikácia spozná vašu polohu a ponúkne vám stiahnutie máp oblasti.

Mapy ponúkajú samozrejme voľby všemožných záujmových bodov (hotely, pamätihodnosti, dopravu, obchody, parkoviská, bankomaty, nemocnice …. a veľa ďalšieho).

Galileo využíva pre offline režim svoje vlastné mapové podklady. Online mapy potom poskytujú servery OpenStreetMap, Stamen, HikeBikeMap a to vo vektorových formátoch. Základná Galileo mapa celej SR zaberá vo vektorovom formáte 434 MB. Aplikácia je aj v češtine a podporuje iPhone, iPad a Android.

V základnej verzii zadarmo môžete používať offline mapy. Ostatné funkcie sú po 5 dňoch už platené.

Naše hodnotenie: 

Cena: zdarma / na 5 dní všetky funkcie
Stiahnuť pre iOS
Stiahnuť pre Android


Google mapy

Túto aplikáciu asi netreba príliš predstavovať. Najmä užívatelia Androidov ju majú takpovediac dnes a denne po ruke. Mapové podklady okrem online režimu možno aj u Google Maps používať offline, musíte si ich však tiež dopredu stiahnuť.

A ako stiahnuť Google offline mapy? Stačí si nabehnúť do preferencií aplikácie, kliknúť na ikonku Offline mapy, zvoliť vlastná mapa a vo vyhľadávaní zadať požadované miesto oblasti. Zazoomovaním uvidíte aj predpokladanú dátovú veľkosť sťahovanej mapy.

Veľa užívateľov používa Google mapy aj kvôli možnosti zobrazenia hustoty premávky. Avšak pozor, táto funkcia vám samozrejme v offline režime fungovať nebude. Avšak, ak budete niekde po EÚ a máte dátový program, dnes sa už nemusíte báť, že by ste zaplatili celý majetok za dáta. Mapy offline sťahovať teda nemusíte a pokojne si zapnite aj dopravné informácie. Ušetríte si veľa nervov a hocikedy sa vyhnete neskutočným kolónam, ktoré nie sú v európskych metropolách nič výnimočného.

Google mapy pre režim offline celej SR nejdú však stiahnuť celé naraz a navyše sú pomerne dátovo náročné. Aplikácia je však plne v slovenčine a podporuje iPhone, iPad a Android.

Naše hodnotenie: 

Cena: zdarma
Stiahnuť pre iOS
Stiahnuť pre Android


GPSmyCity

Zaujímavým počinom je aplikácia GPSmyCity. Tá využíva hlavne popisné články užívateľov alebo miestnych sprievodcov. Ako už názov napovedá, jedná sa o aplikáciu uľahčujúcu pohyb po metropolách. V databáze je ich údajne cez 1000, takže tie najdôležitejšie tam určite nájdete.

Pokiaľ o navštevovanom meste nič moc neviete, tak je to dobrý východiskový bod pre vaše plánovanie, čo by ste mali navštíviť.

Aplikácia nie je slovenčine ani v češtine a určite na nej možno ešte zapracovať. Podporuje iPhone, iPad a Android.

Naše hodnotenie: 

Cena: zdarma / na 3 dní všetky funkcie
Stiahnuť pre iOS
Stiahnuť pre Android


PhoneMaps (doporučujeme)

Nakoniec sme si nechali naozaj veľmi peknú mapovú aplikáciu PhoneMaps. Táto appka je zaujímavá tým, že využíva profesionálne mapy spoločností freytag & berndt a SHOCart. Vďaka tomu ponúka jednu úžasnú vec, a to, značené pešie turistické a cykloturistické trasy.

A čo to znamená?

Že si jednoducho túto appku zamilujete. Profesionálne mapy sú možné z celého sveta, ale čo nás nadchlo, že napr. v Európe možno zazoomovať až do mierky 1: 5000 a mapy sú teda naozaj podrobné. V tomto meradle sú cykloturistické mapy dostupné pre: ČR, SR, Andorru, Belgicko, Bulharsko, Čiernu Horu, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Írsko, Taliansko, Izrael, Lichtenštajnsko, Litvu, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko ( južná časť), Holandsko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Grécko, San Marino, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Veľkú Britániu.

Exkluzivitou je potom samotná Česká a Slovenská republika, ktorá je naozaj veľmi veľmi podrobná. Zaznamenávať navyše môžete vlastné trasy a následne ich aj zdieľať s priateľmi.

Mapy je možné sťahovať pre offline i podľa veľmi detailných oblastí, ktoré práve potrebujete. Všetky mapy sú vo vektorovom formáte. Navyše v mapách nájdete všetky aj turistické atraktivity, vrátane fotografií a popisov.

Aplikácia je plne v slovenčine a podporuje iPhone, iPad a Android.

Naše hodnotenie: 

Cena: zdarma / na 3 dní všetky funkcie
Stiahnuť pre iOS
Stiahnuť pre Android

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek