Blog

Nebojte sa cestovať s deťmi – kompletný návod od nákupu letenky až po samotnú cestu

Autor:
/
4. decembra 2018

Cestovanie s deťmi je jedna z tém, ktorým venujeme pozornosť. Pre niekoho narodenie dieťaťa znamená výrazné obmedzenie minimálne v prvých rokoch života, pre iných je naopak výzvou k prekročeniu limitov zažitých spoločnosťou.

Predsa len stále ste za exota, keď sa rozhodnete vziať dvojročné dieťa lietadlom precestovať Srí Lanku, zmiznúť na 8 mesiacov s 3 deťmi do juhovýchodnej Ázie, voziť rodinu Európou v karavane, alebo sa vydať spoznávať africké safari. Keď už sa ale s deťmi rozhodnete cestovať, vyrojí sa vám v hlave miliarda otázok, či je váš plán vôbec uskutočniteľný. V tomto článku nájdete kompletný návod na lietanie s deťmi od nákupu letenky až po úspešné pristátie v cieli. Poďte sa teda ponoriť do čítania.

Nákup letenky

Pravidlom číslo jedna je, že každý, kto letí lietadlom, musí mať vlastnú letenku a palubný lístok. Aj deti a bábätká. Často sa traduje, že bábätká do dvoch rokov lietajú zadarmo. To vždy záleží na konkrétnej aerolinke a možnej akcii – naozaj sa môže stať, že bábätko poletí zadarmo. Aj potom ale musí mať vlastnú letenku a palubný lístok.

Pri nákupe letenky zadávate vek dieťaťa. Podľa toho systém rozhodne ako o cene letenky, tak o tom, či dieťa sedí na vlastnej sedačke, alebo u rodičov na kolenách. Deti do dvoch rokov sedia na kolenách. Aj im ale môžete kúpiť vlastnú sedačku. Ak sa pre to rozhodnete, kontaktujte priamo leteckú spoločnosť. Veľmi radi vám pomôžu všetko zariadiť.

Rozmyslite sa tiež, či chcete, aby dieťa sedelo priamo na sedačke, alebo letelo v certifikovanej autosedačke. Aj to je možné zariadiť práve cez leteckú spoločnosť. Autosedačku v tom prípade musíte mať certifikovanú pre lietadlo (nálepka CE pre použitie v lietadle) a samozrejme sa vám musí zmestiť do priestoru medzi lakťovými opierkami (napr. pri Ryanair 42,5 cm).

Ako sa na cestu s dieťaťom pripraviť

Premýšľajte dopredu, plánujte a ideálne si napíšte zoznam toho, čo bežne potrebujete pre starostlivosť o dieťa. Najlepšie je po celý deň na papierik zaznamenávať, čo všetko ste pre dieťa použili. Nestane sa vám, že by ste potom na niečo zabudli.

Zbaliť nezabudnite lieky, krémy, hygienické potreby (zubná kefka) a obľúbené hračky. Lieky, krémy a gély zbaľte do uzatvárateľných sáčkov s objemom max. 100 ml (ak cestujete iba s príručnou batožinou). Na letisku ich budete vyberať pri bezpečnostnej kontrole na pás. Majte je teda na jednom mieste po ruke, nech kontrolou prejdete rýchlo.

Deťom nezabudnite pribaliť jedlo a pitie na cestu. Oboje si totiž pre deti môžete vziať do lietadla. Jedlo a pitie vyberáte pri bezpečnostnej kontrole na pás. Pitie odporúčame mať v uzatvárateľných detských fľašiach, aby bolo na prvý pohľad jasné, že ide o pitie pre deti. Obyčajné pitie by vám totiž mohli na kontrole vyhodiť.

Batožina pre dieťa

Prístup k batožine pre deti sa diametrálne líši podľa veku dieťaťa. U detí do dvoch rokov, ktoré cestujú s rodičom na kolenách, niektoré aerolinky povoľujú vlastnú batožinu, inokedy si môžete pre bábätko vziať iba jeden kus vybavenia pre deti (postieľka / kočík / autosedačka). U detí nad dva roky všeobecne platí, že už majú vlastné sedadlo, teda rovnakú batožinu ako dospelí.

Prepravná politika jednotlivých leteckých spoločností je poplatná času a nikdy nie je od veci dôkladne prečítať prepravné podmienky týkajúce sa prepravy batožiny a cestovania s deťmi. Pre predstavu uvedieme niekoľko odlišných prístupov, ktoré letecké spoločnosti majú. Odlišnosti platí predovšetkým pre cestovanie s malými deťmi do dvoch rokov. Platí pravidlo, že čokoľvek potrebujete navyše, môžete dokúpiť. Väčšinou je ale možné cestovať so základom, ktorý je zdarma. Veľmi často platí pravidlo, že môže letieť len jedno dieťa do dvoch rokov na jedného dospelého.

Čo vám prepravia pre deti zdarma?

Jednotlivé prepravné podmienky batožiny a potrebnej výbavy pre deti zisťujte vždy pred samotnou cestou lietadlom. Na internetových stránkach aeroliniek nájdete často sekciu venovanú špeciálne cestovaniu rodín s deťmi. Ak takáto sekcia neexistuje, hľadajte priamo v prepravných podmienkach. Nižšie nájdete príklady troch rôznych prístupov aeroliniek k cestovaniu s deťmi.

Ryanair vám pre dieťa do dvoch rokov zdarma prepraví jednu batožinu do 5 kíl a dva kusy vybavenia (cestovná postieľka / kočík / autosedačka). Pre staršie dieťa si musíte za kočík zaplatiť.

Vo Wizz Air musí dieťa do dvoch rokov vždy sedieť v náručí rodičov. Ak kúpite sedačku pre dieťa navyše, prevezie vám Wizz Air zadarmo autosedačku. Pre dieťa môžete miesto príručnej batožiny previezť zadarmo športový kočík (musí byť možné ho zložiť), nie oboje. Ak by ste chceli príručnú batožinu aj kočík, musíte priplatiť.

V ČSA platí, že keď dieťa cestuje na kolenách rodičov, nemá nárok ani na kabínovú batožinu. V prípade, že priplatíte za akýkoľvek vyšší tarif než základný Economy lite, môžete vziať dieťaťu kabínovú batožinu do 10 kg. Ak má dieťa vlastné sedadlo, má nárok na rovnakú batožinu ako dospelý. S jedným dospelým môžu v prípade ČSA cestovať dve deti mladšie 2 rokov, jedno z nich však musí letieť v certifikovanej autosedačke.

Odbavenie

Platí, že než vstúpite na bezpečnostnú kontrolu, musíte mať pri sebe palubný lístok (či už v mobile ako QR kód, alebo vytlačený). Ak to váš let umožňuje, vždy odporúčame urobiť on-line check-in, teda mať istotu, že budete sedieť pohromade. Ak cestujete napríklad so spoločnosťou Ryanair, musí si aspoň jeden z rodičov kúpiť sedačku už pri nákupe letenky.

Ak letíte s nízkonákladovou spoločnosťou, odbavenie urobte vždy dopredu on-line. Na odbavenie na letisku sa môžu u týchto spoločností vzťahovať ďalšie poplatky.

Odbavenie môžete urobiť aj priamo na letisku. Špeciálne pri dlhých letov to často ani inak nejde. Na letisko teda dorazte s predstihom a na prepážke sa usmievajte. S deťmi máte šancu, že dostanete lepšie sedačky. Kým sú voľné, prideľujú sa rodinám s deťmi sedačky hneď za toaletami, kam je možné prirobiť postieľku.

Na letisku

Máte vytlačený palubný lístok, čo je vaša vstupenka do ďalšej časti letiska – k odletovým bránam. K tým sa dostanete tak, že prejdete bezpečnostnou kontrolou. Na mnohých letiskách majú rodiny s deťmi vlastnú radu.

Bezproblémový priebeh bezpečnostnej kontroly zaistite tak, že sa na ňu dobre pripravíte.

  • Pripravte si palubný lístok a cestovný pas, ukážte ho pracovníkom kontroly a oboje položte do pripravených boxov na pás.
  • Vopred si pripravte do tašky všetko jedlo a pitie pre deti tak, aby ste ich mali po ruke.
  • Do uzatvárateľných igelitových vrecúšok dajte všetky gély, pasty, krémy a prášky pre seba, tak aj pre deti. Maximálna povolená kapacita gélov a tekutín na osobu je 100 ml. Starosti si ušetríte tým, že tieto veci dáte do odbavovanej batožiny a nebudete limitovaní množstvom.
  • Do pripravených plastových prepraviek na pás položte všetku elektroniku (každý notebook musí byť v samostatnom boxe a nesmie byť ničím zakrytý), uzatvárateľné sáčky s gélmi a liekmi aj všetko jedlo a pitie pre deti do lietadla.
  • Ak chcete, môžete si vziať prázdnu plastovú fľašu, ktorú si za bezpečnostnou kontrolou naplníte vodou pre seba.
  • Na pás položte všetky príručné batožiny a časti oblečenia typu šály, voľné svetre, bundy a čiapky.
  • Na niektorých letiskách budete musieť vyzuť topánky (napríklad v Prahe nie).
  • Nezabudnite si dať dole hodinky, vybrať z vreciek kľúče a mobilné telefóny, aby ste pohodovo prešli bezpečnostným rámom.

Deti, ktoré už sú väčšie a bez problémov chodia, budú vyzvané, aby prešli bezpečnostným rámom samé. Rámom prechádzajte postupne ale až potom, čo vás k tomu vyzve pracovník bezpečnostnej kontroly. Rátajte s tým, že pitie pre deti vloží do špeciálneho skenera. Nezabudnite sa prihlásiť k tomu, že je vaše a potvrdiť, že je to pitie pre dieťa. Tekutiny v tomto množstve totiž neprechádzajú štandardným skenerom ako ostatná elektronika a batožina; ak by sa k nim nikto nehlásil, na kontrole ich vyhodia.

Kočíky a autosedačky

Keď cestujete s deťmi a potrebujete so sebou vziať autosedačku či kočík. Skontrolovali ste, že vám ich letecká spoločnosť prepraví, ale neviete, či si ich môžete vziať až do lietadla, k odletovej bráne, alebo či ich musíte rovno odovzdať spolu s odbavovanou batožinou? Na to bohužiaľ neexistuje presný recept, ale všeobecne platí, že skladací kočík si so sebou môžete vziať až k odletovej bráne a personálu ho odovzdáte až pred nástupom do lietadla.

Pokiaľ si v cieľovej destinácii prenajímate auto, môžete si chcieť so sebou vziať vlastnú autosedačku. Ako ju dostať do cieľovej destinácie? U autosedačiek záleží na ich veľkosti – ak sa vojde do skenera pre batožinu na bezpečnostnej kontrole, môžete ju so sebou zobrať až na odletovú bránu a tam ju odovzdať personálu leteckej spoločnosti (napr. v Prahe sa zmestí aj autosedačka pre väčšie deti).

Autosedačku v ostatných prípadoch musíte odbaviť – teda ísť s ňou na prepážku (áno, aj keď máte odbavenie hotové on-line a vytlačené palubné lístky). Na odbavovacej prepážke vám vytlačia kód, ktorý pripevníte k sedačke, a tú potom odnesiete do časti letiska, kde prijímajú nadmernú batožinu.

Vo väčšine prípadov budete kočík i autosedačku vyzdvihovať po výstupe z lietadla na letisku v časti pre nadrozmernú batožinu (sledujte cedule bulky luggage). To platí aj v prípadoch, keď ste kočík odovzdávali personálu až pred nástupom do lietadla.

Odletová brána a nástup do lietadla

Pohodlne ste prešli bezpečnostnou kontrolou a čaká vás už len nástup do lietadla. Na to musíte nájsť odletovú bránu, z ktorej odlieta vaše lietadlo. Pokiaľ ju nemáte vytlačenú na palubnom lístku, pozerajte sa na letiskové odletové tabule a sledujte informácie k svojmu letu.

Teraz vám nezostáva nič iné než čakať, čo si môžete ale skrátiť tým, že na letisku nájdete pre deti zábavu. Dnes už sú bežné detské kútiky aj na letiskách, skúste nejaký nájsť. Na letisku Václava Havla v Prahe na termináli 2 je detský kútik na druhom poschodí budovy – je to samostatná miestnosť, kde nájdete veľa hračiek pre deti a veľa pokoja pre seba.

Pred nástupom do lietadla si znovu pripravte palubné lístky a pasy. K tomuto nástupu sa dostavte s predstihom. Pri niektorých nízkonákladových spoločnostiach – napríklad pri Ryanair – je pravidlom, že príručnú batožinu si na palubu lietadla môže vziať iba prvých 90 cestujúcich. Ak ste za touto pomyselnou hranicou, batožinu vám zadarmo odbavia, ale nepoletí s vami na palube a vy si ich po pristátí vyzdvihnete z pásu s ostatnými batožinami.

S deťmi v lietadle

Nastúpili ste do lietadla a našli vlastnú sedačku. Ak máte dieťa staršie ako dva roky, usaďte ho samostatne na sedačku a pripútajte. Pri vzlete musí dieťa sedieť na vlastnej sedačke pripútané čelom v smere letu. Ak letíte s dieťaťom do dvoch rokov sediacim na vašom lone, požiadajte o bezpečnostný pás pre dieťa a záchrannú vestu.

Vestu vložte pod sedadlo pred vami a pripútajte dieťa do bezpečnostného pásu: váš vlastný pás pretiahnete okom v páse detskom, zapnete najskôr seba, posadíte na seba dieťa a zapnete ho do pásu. Pri vzlete opäť musí dieťa sedieť vzpriamene čelom po smere letu, aj keď je to bábätko. Nesnažte sa teda dieťa v túto chvíľu uspávať, museli by ste ho pravdepodobne budiť.

Od chvíle, kedy v lietadle zhasnú kontrolky značiace povinnosť mať zapnutý bezpečnostný pás, môžete seba i dieťa rozopnúť a voľne sa v lietadle pohybovať. Lietadlá sú pre cestovanie s deťmi vybavené a môžete v nich využiť prebaľovacie pulty. Tie sú umiestnené na jednej z toaliet (označenej ceduľkou). Deti môžu od niektorých leteckých spoločností dostať aj malé darčeky – maľovánky, pastelky, malé hračky.

V lietadle nezabudnite jesť a piť. Môže sa stať, že v cene letenky nemáte občerstvenie, to si môžete v lietadle dokúpiť. Ak letíte s dieťaťom do dvoch rokov a máte nárok na občerstvenie pre seba, počítajte s tým, že dieťa žiadnu desiatu nedostane. Pripravte si preto vlastné. Deti staršie ako dva roky už dostanú všetko rovnako ako dospelí, vrátane jedla a pitia.

Batožina po pristátí

Po výstupe z lietadla nezabudnite vyzdvihnúť svoju odbavenú aj nadrozmernú batožinu. Kočíky a autosedačky vám väčšinou vydajú až vo chvíli, keď je všetko ostatné na páse, počítajte teda s minimálne 15 minútami čakania. Rozmyslite si tiež, či nechcete kočík a autosedačku pred letom zabezpečiť fóliou. Na niektorých letiskách (špeciálne v Prahe) sa k týmto batožinám správajú dosť nešetrne a môžu vám ich vrátiť poškodené. Škrabance nikto nerieši, ak vám ale kočík zničia, vyplňte na mieste reklamáciu.

Teraz už môžete s chuťou vyraziť na cestu lietadlom i s dieťaťom a viete presne, čo vás čaká. Cestovania s deťmi sa nemusíte báť. Obohatí to vás i vaše deti. Len pozor, na cestovanie sa môže vytvoriť závislosť. Pre ďalšie cestovateľské inšpirácie a tipy na cestovanie s deťmi sledujte náš portál, kde vám pravidelne prinášame nové informácie a zaujímavosti zo sveta cestovania.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
Permon
Bardejov
Waldtour
WY
KLM
Marriott
British Airways
Patince
Hotel Pod Bránou
DJI
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!