Blog

Nevyberajte si dovolenku podľa ceny!

Autor:
/
1. februára 2019

Tento článok som sa rozhodol napísať, pretože mám pocit, že je dobré o podobných témach otvorene hovoriť. Viem, že sa samozrejme táto téma netýka len cestovného ruchu, ale tiež viem, že je v mnohých oblastiach na Slovensku pomerne silno zakorenená a že spôsobuje všetkým stranám nemalé ťažkosti.

O akej téme že to tu hovorím? O preferencii ceny ako hlavného kritéria pri výbere dovolenky.

Som si veľmi dobre vedomý argumentov, že je doba zlá, že ľudia nemajú peniaze, že sa musí šetriť a že si veľa ľudí nemôže dovolenku dovoliť. Napriek tomu (alebo možno práve preto) VEĽMI dôrazne varujem pred tým, aby ste si vyberali dovolenku podľa jej ceny.

Zlí predajcovia zájazdov a ako ich spoznať

Bohužiaľ je to v Slovenskej aj Českej republike obľúbený prístup, ktorý je ale úplne zlý a ide jednoducho dokázať, prečo je zlý. Existujú cestovky a predajcovia, ktorí vám pokojne predajú čokoľvek, hlavne, že vám niečo predajú a majú zisk. Obvykle takéhoto predajcu spoznáte podľa toho, že vám na každú otázku povie “áno, jasne, všetko tam bude”, len aby ste už dali pokoj a zájazd kúpili.

Nie je potom problém, aby bol človeku na vozíčku predaný zájazd do hotela, ktorý má všade schody (!!!), aby bol mladému páru predaný zájazd do hotela zameranom na rodiny s deťmi (zabudnite na romantiku a pokoj!) alebo aby bol predaný zájazd človeku s úplne novým pasom, ktorý nakoniec nebude vpustený do lietadla, pretože do Egypta vás už dnes s takýmto čerstvým pasom nepustia. Podobných faux pas (a možno by som sa nebál použiť aj výraz “svinstiev”), ktoré pramenia z ignorantstva či priamo vypočítavosti predajcu, som v cestovnom ruchu zaznamenal nespočetne.

Na dovolenke chceme aby to vyzeralo takto
a toto určite nechcete

Dobrí predajcovia zájazdov a ako im nehádzať “polená pod nohy”

Existujú ale aj predajcovia, ktorí pri predaji zájazdov svojim klientom naozaj veľa premýšľajú nad tým, čo odporučiť a čo nie. Ide im totiž o vašu spokojnosť. Bohužiaľ sú často hnaní do kúta niekedy až nezmyselnými požiadavkami klientov (“chcem zájazd na 12 dní s All inclusive, ale aby to bolo tak do 300 Eur maximálne”) a nemôžu ponúknuť to, čo vedia, že by klienta maximálne uspokojilo, pretože klient sa pozerá hlavne na cenu.

Našťastie nie všetci ľudia takto vyberajú, ale ak medzi nich patríte práve vy, zamyslite sa nad týmito odsekmi.

Naozaj sa na dovolenke oplatí šetriť za každú cenu?

My z Travelista.sk vieme o tom, že na dovolenku väčšina z ľudí ide len raz za rok či dokonca raz za viac rokov. Sme presvedčení, že keď už človek ide na dovolenku, mal by tam ísť s tým, že si ju maximálne užije a že by všetko malo byť v poriadku. Myslíte si, že je šanca, aby bolo všetko v poriadku a aby ste si dovolenku maximálne užili podľa svojich predstáv, keď budete na dovolenke extrémne šetriť? Samozrejme že nie!

V momente, kedy budete mať šialenú požiadavku ako tá už citovaná (dovolenka s all inclusive na xx dní do 300 Eur), stane sa to, že vám niekto taký zájazd skutočne ponúkne (áno, sem tam sa podobné ponuky naozaj objavujú). Je ale úplne jasné, že v takejto cenovej relácii proste niečo nesedí, pretože aby ste mali (spravidla) leteckú dopravu, ubytovanie a ešte k tomu všetkému all inclusive stravovanie v sume cca 300 Eur, to by na tom niekto musel naozaj veľmi prerobiť (do takej ceny je možné sa zmestiť s ubytovaním v štúdiách bez stravy v európskych destináciách). Takže sa stane to, že buď budete bývať v otrasnom hoteli, alebo bude jedlo stáť za starú belu, alebo bude nejaký problém s dopravou (veľké meškanie a pod.) alebo, a to je najčastejšie, bude problém so všetkým dokopy.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí na dovolenke radi šetria, zamyslite sa nad tým, či na dovolenku idete preto, aby ste ušetrili každé euro a riskovali (pričom sa tu riziko limitne blíži istote), že sa z dovolenky vrátite otrávení (pretože služby nebudú také, aké ste si vysnívali) a alebo na dovolenku idete preto, aby ste si oddýchli, aby ste sa vrátili spokojní s množstvom krásnych spomienok a zážitkov.

Sme presvedčení, že na dovolenku idete kvôli pekným zážitkom a nie kvôli ušetreným pár eurám.

Ako teda dobre kúpiť dovolenku za rozumnú cenu?

Takže keď budete nabudúce kupovať zájazd, skúste si u svojho predajcu nechať poradiť, čo by vám odporučil. Ak je to dobrý predajca, rád vám pomôže, opýta sa vás na to, ako si dovolenku predstavujete, poradí vám a povie, prečo je nejaká ponuka dobrá, prečo zodpovedá vašim predstavám a prečo by ste ju mali využiť.

To, že za takýto zájazd dáte napríklad o 100 Eur na osobu viac, je dosť dobre možné. Ale tých 100 Eur na osobu bude určite len zlomok celkovej ceny. A práve tento zlomok môže hrať zásadnú úlohu v tom, či si ďalšiu dovolenku maximálne užijete a alebo sa z nej vrátite nahnevaní a otrávení.

A to už za malé zvýšenie rozpočtu rozhodne stojí, nemyslíte?

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek