Blog

Oblečenie na bežky

Autor:
/
3. novembra 2018

Aj keď ešte neprepukla tá pravá zima, mnohí z vás sa už nemôžu dočkať poriadnej snehovej nádielky a toho, až prerazia prvú bežkársku stopu. K tomu, aby vám počas bežkárskej túry bolo dobre a cítili ste sa pohodlne, je treba dobre zvážiť, aké oblečenie zvolíte.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že stačí prehrabať šatník, navliecť tepláky, pletené rukavice od babičky a zimnú bundu a bude dobre. To nie je tak úplne pravda. Problémy nastanú hneď pri prvom zafúkaní studeného severáku, ktorý počas chvíľky prefúkne všetky vaše navlečené vrstvy a dokonca aj prepotené tričko. Všetko vás začne chladiť, a ak nemáte ani čiapku, budete mať pocit, že na mieste zamrznete. Práve kvalitná čiapka by mala byť pre každého bežkára úplnou nevyhnutnosťou. Na bežky je preto potrebné sa obliekať podľa aktuálneho počasia a náročnosti vami zvolenej trasy. Najlepším riešením je na jazdu na bežkách využívať tzv. Cibuľový systém obliekania a vrstviť tak na seba funkčné oblečenie, podľa aktuálnej teploty a náročnosti aktivity.

Funkčné termoprádlo, elasťáky, fleecové mikiny, windstoppery či softshelly – to všetko sú materiály, ktoré bránia prenikaniu vetra a zároveň sú veľmi priedušné. Do kopca zahrejú a počas odpočinku udržujú teplo. Nesmieme vynechať ani čiapku či čelenku na uši, nepremokavé rukavice a šatku na krk. Je dobré, keď máte so sebou napríklad v batohu pribalenú ešte vetrovku a šuštiaky.

Termoprádlo

Potenie je prirodzená vec, ktorej nemožno zabrániť ani tým najlepším termoprádlom. Jeho správnym výberom však môžeme dopomôcť k tomu, aby bola všetka vlhkosť z tela odvádzaná preč a udržali sme si príjemný pocit sucha. Používanie termobielizne je vhodné pre ktorýkoľvek letný či zimný šport – snowboard, lyžovanie i horskú turistiku. Napríklad podobnosť bežkárskeho oblečenia s oblečením na cykloturistiku nie je náhodná. Na obidva športy sa používajú rovnaké spodné vrstvy termoprádla. Ako najspodnejšiu zimnú vrstvu, môžete použiť bielizeň, ktorú normálne používate v lete a ktorého saciu schopnosť už máte odskúšanú. Až na ňu sa odporúča navliecť napríklad tričko s dlhým rukávom a rolákom. Takéto tenké vrstvy sú pre šport najideálnejšie, a čím viac ich budete na sebe mať, tým bude výsledný “cibuľový” efekt flexibilnejší.

obleceni-na-bezky-1

Aj v extrémnych klimatických podmienkach vám bielizeň zaručí ochranu pred vlhkom, chladom a udrží príjemný pocit sucha. Jeho veľkou výhodou sú ploché švy, ktoré netlačia pod batohom a na exponovaných miestach chýba úplne. Prednosťou je tiež to, že ak bielizeň navlhne, nezvýši sa tým nijako výrazne jeho hmotnosť. Materiál rýchlo schne, bielizeň je naviac antialergická, výrazne zlepšuje mikroklímu pokožky a prispieva k spokojnosti a pohode celého ľudského organizmu.

Najdôležitejšie je použitie spodného termoprádla určeného priamo na telo. V dnešnej dobe je ponuka termoprádla široká a výber pre laika neľahký. Je dobré si termoprádlo vopred vyskúšať, či vám padne priamo na telo, a či je vám na dotyk príjemné. Funkčné spodné prádlo, ako napríklad trenírky, nohavičky, podprsenky, spodky a tielka tvoria dôležitý základ pre funkčnosť druhej vrstvy. Druhou vrstvou sú v tomto prípade myslené najrôznejšie funkčné mikiny a technické bundy z materiálov fleece, mikro fleece, softshell, atď.

Zahrievacia vrstva

Zahrievacia či prostredná vrstva by mala plniť funkciu tepelnej izolácie, ale aj odvádzať vlhkosť. Takéto termoprádlo by malo byť vyrobené z materiálu Polartec a označením 100, čo je najtenšie. Polartec 300 je už veľmi teplý a silný, na bežky sa preto príliš nehodí. Polartec je materiál doplnený jemným plyšom a rovnako tak ako aj ďalšie druhy termoprádla vám zaistí príjemné teplúčko. Pri väčšom výkone by ste sa v ňom však mohli začať potiť až príliš, preto je dobré zvážiť, či nebude lepšie miesto Polartecu mať radšej viac tenších vrstiev odvádzajúcich pot.

Horná vrstva

Tou poslednou vrstvou, ktorú na seba navlečiete, než vyrazíte do zasneženej zimnej krajiny, bude kvalitná bunda. Mala by byť hlavne priedušná a umožniť vášmu telu aj počas náročného stúpania voľne dýchať. Na bežkách nie je ani tak dôležitá nepremokavosť a vodný stĺpec, ale práve priedušnosť, ktorú zaručuje membrána s označením Hypervent – Craft, Activent- Gore atď. Skvelú službu môžu poskytnúť tiež ľahké vetrovky, ktoré sú touto membránou vybavené a ktoré majú dobre vyriešené vetranie, napríklad v podobe sieťky v podpazuší, či vetracie klopy na chrbte.

Ďalšou dobrou voľbou sú vetrovky z tzv. Pertexu alebo Taclelu, čo je husto tkaný nylon. Tie síce nie sú tak priedušné, ale skvele dokážu ochrániť pred nepriaznivým počasím, hlavne pred vetrom a ich nespornou výhodou je aj ich nízka hmotnosť a skladnosť. Bundu tak môžete mať pripnutú za pásom, alebo schovanú v batohu. Ak husto sneží alebo dokonca poprcháva, je lepšie zvoliť bundy ťažšie, ktoré majú vylepšené parametre nepremokavosti. Pri ich použitie je však potrebné myslieť na to, že vám bude trochu teplejšie a odobrať jednu zo spodných vrstiev oblečenia.

Nohavice

Nohy je pri bežkovaní treba chrániť dvoma vrstvami. Tú prvú tvorí termoprádlo s dlhými nohavicami alebo zateplené elastické nohavice. Druhou vrstvou sú potom ľahké šuštiaky z už známych materiálov Pertexu alebo Tactelu. Pri nohaviciach je dobré mať materiál odolný prefúknutiu najmä v citlivých miestach, akými sú kĺby a triesla. Ak máte istotu, že bude krásne počasie, môžete vyjsť len v zateplených elasťákoch.

Rukavice

obleceni-na-bezky-3

Na slovenskom trhu je dnes veľký výber rukavíc z najrôznejších materiálov určených pre rôzne typy športov. Preto sú každé inak silné a oplývajú rozdielnými izolačnými vlastnosťami. Na bežky je dobré mať nepremokavé a vetru odolné rukavice, klasické pletené palčiaky radšej nechajte doma. Vietor by vám z nich rýchlo vyhnal všetko teplo a začali by vám mrznúť prsty. Rukavice určené na bežky sú vybavené membránou Windstopper, No Wind alebo Windblock, ktorá chráni pred vetrom.

Ponožky

Snáď úplne najdôležitejšie je, aby ste mali pri športe (a nielen pri ňom) teplo od nôh. Preto sa pre zimné športy začali vyrábať aj špeciálne ponožky, ktoré sú z príjemných tkanín a rôznych zmesových zlúčenín, ako je polypropylén, polyakryl, polyamid, elastan, lycra aj bavlna. Ponožky majú väčšinou spevnené päty, priehlavky či zosilnený úplet v oblasti holennej kosti i špičky.

Na ideálnu skladbu oblečenia, v ktorom sa budete pri bežkovaní cítiť pohodlne a príjemne, nakoniec prídete sami, metódou pokusu a omylu. Je potrebné počúvať svoje telo a riadiť sa tým, čo vyžaduje. Rozhodne sa však neoplatí na tejto výbave šetriť, pretože akonáhle ju vyskúšate, spoznáte, v čom je jej kúzlo. Celá kvalitná výbava vás vyjde na cca 150 eur a pokojne aj viac, ale určite to nie sú vyhodené peniaze.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek