Blog

Prečo sa ľudia boja lietania, alebo predsudky bokom

Autor:
/
12. februára 2017

Z lekárskeho hľadiska patrí strach z lietania k takzvaným fóbiám, teda úzkostným poruchám charakterizovaným chorobným, bezdôvodným strachom z vecí, situácií alebo ľudí, ktoré však možno väčšinou úspešne liečiť, ak sa s ňou daná osoba rozhodne bojovať.

Podľa prieskumov trpí strachom z lietania značné množstvo cestujúcich, ide o 22% žien a cca 10% mužov. Po tragických udalostiach 11. septembra sa americký National Safety Council zaoberal výpočtom pravdepodobnosti smrti počas letu v lietadle, experti dospeli k záveru, že šanca k nehode v leteckej doprave je 1: 390 532 a vykonali porovnania napríklad s rizikom automobilovej nehody, ktoré je 1: 6 212 . Na prvý pohľad je zrejmé, že riziko pri cestovaní automobilom je cca 63 krát väčšie, ako riziko v lietadle.

U niektorých ľudí je strach z lietania tak veľký, že odmietajú lietadlom vôbec cestovať, nie sú schopní si objednať letenku a niektorí sa nedokážu k letisku ani priblížiť, nieto do neho vstúpiť. Strach týchto ľudí je najväčší z mechanickej závady či poruchy stroja, nepriazne a komplikácií spôsobených počasím, nepredvídanými okolnosťami pri pristávaní a nočných letov. Pre iných je neznesiteľný pocit sedieť v malom uzavretom priestore spolu s mnohými inými cestujúcimi, tak ako niektorí nedokážu akceptovať pohľad do veľkej hĺbky pod sebou. Turbulencia začína byť problémom v okamih, kedy si ľudia začnú myslieť, že je problémom pre lietadlo, opak je ale pravdou, lietadlo je najbezpečnejšie, čo sa letu týka, práve počas turbulencie. Už od mala nás rodičia varovali pred pádom, od tej chvíle sme sa naučili báť sa pohybu smerom dole a robiť všetko pre to, aby nenastal. Táto obava sa stáva prekážkou aj počas letu, kde pri poklese majú potom pasažieri pocit, že lietadlo nenávratne padá, vzostup ale už nevnímajú.

Prečo sa bojíme a ako tomu predísť?

Pokiaľ sa rozhodnete prekonať svoj strach, a nemusí to byť len prípad lietania, je ako prvý krok kľúčové zistiť z čoho váš strach vlastne pramení. Čím viac si uvedomíte svoje obavy a pochopíte, prečo sa danej veci bojíte, tým lepšie so svojím strachom potom dokážete manipulovať a prispôsobovať ho svojim potrebám, a už sa nestane, že vás ovládne. Ak viete, že sa bojíte letu lietadlom, a napriek tomu to chcete skúsiť, je nutné začať s tréningom, ideálne aspoň 8 týždňov pred plánovanou cestou. Prvým krokom je dokonalé uvoľnenie, čím viac budete uvoľnení, tým lepšie ovládnete svoju fóbiu a nebudete pod vplyvom strachu “napnutí”. Zaručenou pomocou je relaxačné dýchanie a základné metódy jednoduchých cvikov, ktoré sa možno naučiť počas jedného sedenia s psychológom. Ďalej je dôležité myslieť pozitívne, nie negatívne. Pri tomto cviku si môžete predstaviť niečo, z čoho máte strach, situáciu, ktorá sa vám nepáči, a logicky sa zamerajte na protiargumenty, ktoré vo výsledku obávanú situáciu eliminujú. Čo sa však neodporúča, je snaha pomôcť vlastnému telu prekonať strach napríklad práškom na spanie, nie je nikde jasne napísané, ako podobné lieky zapôsobia na konkrétne telo, ktoré je v strese.

Najčastejší pôvod obáv z lietania

Ľudia sa boja lietať, ale pri úplne bežných situáciách a činnostiach sa u nich strach vytratil, hoci by tam mal byť. Napríklad pri jazde na bicykli, kedy si cyklista nevezme chrániče, ani helmu. Bojíme sa komplikácie na dovolenke, ktorá nás uväzní v neznámej krajine bez pomoci, ale už sa nebojíme doma v kúpeľni, že pošmykneme na mokrej podlahe. Je preto pozoruhodné, že nepravdepodobná udalosť, ako je porucha lietadla či jeho únos, nás desí oveľa viac, než riziká každodenného života, ktorých by sme sa mali oprávnene obávať. Čo stojí za týmto faktom? Tu je niekoľko možných pôvodov obáv z lietania u cestujúcich.

Negatívne médiá

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa dnes ľudia boja ďaleko viac nepravdepodobnej situácie namiesto tých pravdepodobných je že, v médiách, televíznych novinách, ale aj v tých papierových, časopisoch alebo napríklad v aktualitách na domovských stránkach na internete sa takmer nepíše o ničom inom. Tam a tam zahynulo toľko a toľko ľudí, v zálive sa potopila loď, včera sa objavila nová smrteľná choroba na opačnej strane sveta, len celkom výnimočne sa objaví nejaká pozitívna udalosť, čo sa niekomu podarilo, alebo čo bolo kde vynájdené. Médiá sú priamo zahltené negatívnymi správami, ktoré sa nám zarývajú do hlavy, a preto sa nám potom pri pomyslení napríklad na let z Európy na Nový Zéland ako prvé vybaví, že tomu nie je ani týždeň, čo spadlo lietadlo so 100 cestujúcimi, z ktorých nikto neprežil . Avšak už naša hlava nerozmýšľa nad tým, že ten týždeň naspäť to bol jediný letecký problém za poslednú dobu, že len za ten posledný týždeň prebehli tisíce letov po celom svete a už vôbec naša hlava nerozmýšľa nad priaznivou štatistikou, ktorá hovorí koľko ľudí je leteckou dopravou ročne komfortne prepravených.

Podobný účinok môžu mať filmy, oveľa záživnější je totiž film s nejakou katastrofou, tak ako je v poslednej dobe v móde natáčať jeden film za druhým na tému koniec sveta a zakaždým sa nájde ešte novšia myšlienka toho, ako by sa to mohlo odohrať, nikto sa nebude pozerať na film bez tragickej zápletky. Je aj veľa filmov práve s leteckou tematikou, film, ktorý by poukazoval na opak, teda bezpečnosť lietania, si snáď ani nevybavím.

Bojíme sa, pretože nepoznáme

Druhým veľkým problémom sú obavy ľudí z toho, čo nepoznajú, ak človek išiel už 100 krát autobusom, nebude sa báť ani pri ďalšej jazde, ak niečo má byť ale prvýkrát, máme z toho strach, ktorý mnohokrát nie je na mieste. V tomto prípade si môžeme pomôcť technikou opakovaného vystavovania sa určitému podnetu, tak ako je to napríklad pri strachu z pavúkov, ak človek začne chodiť k terapeutovi, ten ho pomaly začne navykať na pavúky, dokiaľ nie je schopný ich vziať napríklad do ruky. Je prirodzenou reakciou vyhnúť sa tomu, čoho sa ľudia boja, tým sa ale strachu nikdy nezbavia.

Ideálnym riešením je opäť situácia, ktorá nás desí domýšľať do konca. Na každú otázku, ktorá nás napadne v katastrofálnom scenári, sa snažiť vymyslieť, čo by sa v ten moment ešte dalo robiť, ako by sa dalo v danej situácii zachovať a ako reagovať. Čím viac toto trénujeme, tým viac variánt nás napadne, a ak má byť niečo prvýkrát a nás to desí, je táto metóda premýšľania kľúčová k odbúraniu bariéry strachu.

Zhrnutie

Ako sa teda v skratke vyrovnať s niečím čo nás desí a čoho sa obávame? Na začiatok je rozhodujúce si uvedomiť reálnu pravdepodobnosť, že sa naozaj niečo zlé môže stať, už v tomto okamihu možno vyvrátiť väčšinu našich obáv. Ak to nepomôže a istý strach v nás stále pretrváva je dobré sa pomocou cvikov a tréningu, tak ako trénujú všetci a všetko, pomaly zbavovať obáv, alebo sa tak pripraviť na niečo, čo má byť prvýkrát. Ak sme sa niečoho báli, prežili to a nič sa nám nestalo, spravidla sa toho ďalej už nebojíme, podobnou metódou cviku tak môže byť aj ísť urobiť presne to, čoho sa bojíme.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek