Blog

Prečo sme za sedlákov: 6 mýtov o tom, ako vyzerá typický Slovák alebo Čech pri mori

Autor:
/
8. júna 2017

Poznáte tie najväčšie hlúposti, ktoré robíme na dovolenke pri mori? Dúfam, že sa v nich (ne)nájdete. Ale nebojte, väčšina cudzincov si nás aj tak pletie s Rusmi a pod., takže zase tak veľkú hanbu vlasti nerobíme.

Viete, čím všetkým je známy slovenský (český) turista na dovolenke v zahraničí?

Má ponožky v sandáloch

 

A tie musia byť vždy ešte ku všetkému na porazenie –  žiarivo biele. Tak vyzeral vrchol nevkusu na začiatku 90. rokov, kedy spadla “železná opona”. Samozrejme, že dnešná generácia Slovákov (Čechov) už toto nerobí. Väčšinou.

Zásadne je len svoje

Krajec chleba a k tomu štangľu salámy. A takto sedí na pláži a šťastne to všetko do seba bagruje. Hlavne aby si nikdy nič nekúpil priamo na samotnej pláži, to by bolo peňazí… Šetriť sa jednoducho musí.

Nadáva

Ako to, že je na nórskej pláži taká zima? Keď sme boli vlani v Chorvátsku, slnko krásne pálilo. Tí Nóri sú proste hrozní. Poriadny Slovák sa nehanbí prejaviť sa pekne od pľúc. Čo všetko môže byť objektom pri mori, na ktorý sa spustí vodopád “nadávok? Slnko moc páli, piesok je moc horúci, voda je moc studená / teplá, zmrzlina drahá, baby nič moc … a pod. Na toto si v cestovných kanceláriách Slováci aj Česi naozaj sťažujú.

Často sa spália

Je prvý deň dovolenky. My plní nadšenia pribehneme na pláž a začneme chytať bronz. Lenže často nemyslíme na to, že nie sme morský národ a nepoznáme tú pravú mieru kráľovskej disciplíny na všetkých plážach sveta – opaľovania.

Je tam hlavne na “očumovanie”

Čo o to, tu snáď nejde, že by sa Slovák nemohol pozrieť na krásny objekt opačného pohlavia (a tými sa to na pláži vždy len tak hemží). Ide o to, že dlhodobejším návštevníkom pláže pripadá, že tam je len kvôli tomu. A netýka sa to len pozorovania atraktívnych objektov túžby, ale aj všetkého neznámeho. Môj kolega spomína na to, ako vo Francúzsku videl pána, ktorý dobré tri minúty bez prestania sledoval muža, ktorý práve jedol v bufete. Potom prišiel kamarát, ktorého dotyčný pán zvučnou češtinou informoval “hele Milane, voni ty šneky fakt žerou” (“hele Milane, oni tie slimáky fakt žerú”).

Zásadne neporadí, pretože nevie a nechce

Keď sa ho náhodný okoloidúci slušne opýta svojou materčinou, akým smerom k WC, tak robí, že nerozumie a ani posunkom nič naznačí. Ďalší z typických nešvárov, ktoré o nás v cudzine kolujú. Ono sa teda nie je čomu diviť, keď občas vidíte aj u nás tú “veľkú ochotu” poradiť turistom zo zahraničia.

Máte aj vlastné skúsenosti? Napíšte nám ich pod článok.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek