Blog

Rhodos – miesto, kde stál siedmy div sveta

Autor:
/
22. septembra 2018

Rhodos, ktorého brehy sú obmývané Egejským morom, je jedným z najväčších a najnavštevovanejších gréckych ostrovov. Patrí do súostrovia Dodekanes a je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí túžia cez deň leňošiť na slnku a v noci si užívať v baroch a diskotékach. Vďaka svojej rozľahlosti však ponúka množstvo ďalších možností, ako stráviť dovolenku.

Dodekanéské ostrovy sú rozosiate na východe Grécka, pri tureckom pobreží. Cesta do Atén trvá trajektom 14 hodín. Rhodos je so svojou rozlohou takmer 1400 km2 najväčším z tohto súostrovia a tiež najľudnatejším, žije tu okolo 70 tisíc obyvateľov. Ostrov je 78 km dlhý a približne 30 km široký. Jeho poloha na križovatke pradávnych obchodných ciest medzi východom a západom zabezpečila ostrovu prosperitu a politickú dôležitosť. Rozmanitá krajina s príjemným zalesnením sa pozvoľna zvažuje k moru. Vnútrozemskému horskému hrebeňu dominuje vrchol Atávíros vysoký 1215 metrov nad morom. Ostrov sa môže pochváliť aj bohatou vegetáciou, dlhými romantickými piesočnými a štrkovými plážami, skalnatými morskými zátokami aj stále zelenými lesmi. Väčšina pláží je na východnom pobreží, západná časť sa vyznačuje prevažne kamenitými plážami, drsnejším pobrežím a silným vetrom s ideálnymi podmienkami pre windsurfing.

Rhodos je vhodnou voľbou pre všetky typy turistov, ktorých láka stredomorie. Okrem pláží tu nájdete aj množstvo historických pamiatok, nočnú zábavu, užívať si môžete horskú turistiku a v neposlednom rade spoznáte typickú grécku pohostinnosť. Objavíte tu antické stavby, pamiatky vybudované za éry rytierskeho rádu johanitov i za osmanskej nadvlády. Na pobreží sa vypínajú križiacke hrady a v horách stoja byzantské chrámy a kláštory. Rhodos má teda rozhodne čo ponúknuť, preto už je po mnoho rokov v popredí záujmu turistov z celého sveta. Leto je tu veľmi dlhé, niektoré štatistiky uvádzajú až 340 slnečných dní v roku a stále svieži vzduch. Turistická sezóna trvá od apríla do konca októbra. Meno ostrova je odvodené od slova “ródos” – ruža, ale v znaku má kvetinu skôr podobnú ibišteku. Preto sa mu často hovorí ibištekový či ružový ostrov.

Hlavné mesto ostrova nesie rovnaké meno ako celý ostrov, teda Rhodos. Ide o úplne unikátne, jedinečné a úchvatné mesto, ktoré vás okúzli najmä stredovekým starým mestom obohnaným 12 metrov širokými hradbami. Medzi mohutnými vonkajšími a vnútornými hradbami bola vybudovaná široká priekopa, v ktorej však nikdy nebola voda. Dnes je priekopa zavlažovaná a rastú v nej palmy, ibišteky a ružové kríky. Mesto býva často pre svoju historickú hodnotu porovnávané s Jeruzalemom a v roku 1988 bolo zapísané na zoznam pamiatok UNESCO. Dnes je akousi zmesou starého a úplne nového, snúbi sa tu história s modernou dobou. Staré mesto je datované do doby príchodu rytierov sv. Jana v roku 1306, hoci mesto na tomto mieste stálo už od roku 408 pred Kristom. Pravdou je, že rytieri sv. Jána, ktorí tu vládli až do roku 1519, zanechali po sebe vybudovaním starého mesta v týchto končinách trvalé stopy.

Staré mesto to je rozdelené na rytiersku štvrť so stredovekými stavbami a Tureckú štvrť s bazármi, mešitami a židovskou enklávou. Po celom historickom jadre sa povaľujú delové gule, ponechané na svojom mieste ako dekorácia. Asi najvýraznejšou pamiatkou mesta je Palác veľmajstrov – veľkolepá pevnosť umiestnená na vrchole kopca, ku ktorej vedie dláždená Rytierska cesta lemovaná sídlami rytierskeho rádu sv. Jána, v ktorých sa schádzali rytieri rôznych národností. Pred vojnou bol palác prebudovaný na letné sídlo Mussoliniho a vnútri získal modernú podobu. Na jeho nádvorí stojí talianska bronzová vlčica – matka Romula a Rema, ktorá pôvodne ochraňovala prístup do prístavu Mandraki.

Niekoľko hlavných ulíc Starého mesta sa premenilo na turistické “orientálne” trhovisko. Na námestí Symi môžete vidieť pozostatky antického Afroditinho chrámu z 3. storočia pred Kristom. Námestiu Argirokastrou zase dominuje mramorová fontána, ktorá bola nájdená na juhu ostrova a slúžila ako byzantská krstiteľnica.

Neďaleko vstupu do Starého mesta nájdete Archeologické múzeum, ktoré sídli v budove bývalej nemocnice rytierskeho rádu postaveného v rokoch 1440 – 1481. Múzejné zbierky pochádzajú prevažne z miestnych nálezísk, ktorých na Rhodose nájdete naozaj dostatok. Najcennejším vystavovaným dielom je stará mramorová rytina znázorňujúca Afroditu Rhodoskú pochádzajúcu z 1. storočia pred naším letopočtom. Za mohutnými hradbami Starého mesta je ukryté ešte jedno významné múzeum. Ide o Byzantské múzeum sídliace v kaštieli z 13. storočia, ktoré sa počas tureckej nadvlády zmenilo na mešitu. V Múzeu úžitkového umenia si potom môžete prezrieť bohaté expozície ostrovných unikátov, ktorými sú napríklad dekoratívne kachle, zrekonštruovaný dom či dvor postavený v miestnom štýle s dláždený čiernymi a bielymi kamienkami.

V Novom meste nie je toho okrem prístavov Mandraki a Emboria príliš k videniu. Presne medzi prístavmi sa za hradbami rozkladá centrum oboch miest. Tým je námestie Rimini, kde nájdete turistické informácie. V stredu Nového mesta sa nachádza aj nie príliš rozľahlá, ale zato rušná tržnica Nea Agora s príjemnými kaviarňami a reštauráciami. Prístav Mandraki je chránený bronzovými sochami jeleňa a lane.

S mestom Rhodos je spojený tiež jeden zo siedmich divov sveta, v tunajšom prístave stával tzv. Rhodský kolos zobrazujúci boha slnka Helia. Išlo o monumentálnu 32 metrov vysokú a 30 ton ťažkú sochu. Bola vztýčená ako spomienka na ubránenie mesta pred obliehaním roku 305 pred naším letopočtom a odliata z obrovského rozbitého obliehacieho stroja. Po dvetisíc rokov si udržiaval Rhodský kolos štatút najväčšej sochy sveta, roku 255 pred Kristom sa však jeden zo 7 divov sveta zrútil pri zemetrasení a už nikdy nebol postavený.

Z hlavného mesta sa môžete vydať do malebného mestečka Lindos, ktoré ponúka ako pláže, tak zapadnuté uličky s klasickou gréckou architektúrou. V letnej sezóne sa Lindos mení v raj turistov, mimo sezóny si tu však môžete užiť pokojnú dovolenku podfarbenú priateľskou atmosférou miestnych obyvateľov. Kúzlo mestečka podčiarkuje zákaz vjazdu automobilov, ktorý sa však niekedy zdá byť zbytočný, pretože autá by sa do tunajších úzkych uličiek aj tak nezmestili. V centre tak máte možnosť si nerušene pozrieť staré sídla, kostolíky a vilky z 15. až 18. storočia, ktoré tu po sebe zanechali námorní kapitáni.

Nad mestom sa vo výške 116 metrov nad morom nachádzajú pozostatky veľkolepej akropoly zo 4. storočia pred Kristom. Kedysi tu stával chrám bohyne Atény Lindskej, jeden z najuctievanejších chrámov starovekého Grécka. Pôvodných stĺpov tu zostalo len niekoľko, ale aj napriek tomu pôsobia ruiny impozantným dojmom. Na akropole stojí tiež kostol Agios Ioannis z 13. storočia. Na druhej strane akropoly sa rozkladá záliv sv. Pavla, kde sa údajne v roku 43 nášho letopočtu vylodil apoštol Pavol, aby na ostrove šíril kresťanstvo. Dnes tu nájdete kaplnku zasvätenú tomuto svätému mužovi.

petaloudesNa západnej strane ostrova leží Petaloudes, turistický cieľ známy pod názvom Údolie motýľov. Presnejší názov by však bol “Údolie môr”, tých tu totiž sídli v čase od júna do septembra milióny. Spriadač kostihojový sem láka neobvyklý strom s názvom Ambroň východný, ktorého živica má vôňu vanilky a vyrába sa z nej kadidlo. V posledných rokoch však bohužiaľ počet môr znateľne poklesol vinou bezohľadných sprievodcov, ktorí nabádajú turistov k plašeniu týchto tvorov tlieskaním. Smerom na západ leží archeologické nálezisko staroveký Camirus. Ide o jednu z najlepšie zachovaných ukážok gréckeho mesta klasickej doby, mesto tak významné, že ho možno porovnávať s talianskymi Pompejami. Trosky mesta, ktoré bolo zničené zemetrasením v roku 142 pred Kristom, boli objavené celkom náhodou až v roku 1859.

V juhozápadnej časti ostrova sa nachádza dedina Monolithos. Jej meno je odvodené od 236 metrov vysokého skalného monolitu, ktorý sa zvažuje kolmo do mora a na ktorého vrchole stojí hrad z 15. storočia. Cesta k nemu je náročná, napriek tomu si však veľa turistov nenechá ujsť nádherný výhľad na more a zapadajúce slnko. Za hradbami nájdete dve kaplnky pochádzajúce taktiež z 15. storočia, a ktoré sú zdobené pôvodnými freskami. Na ostrove odporúčame navštíviť tiež záliv Kallithea, kde predtým bývali termálne kúpele a dnes sú tu priaznivé podmienky pre potápanie. Známa je aj pláž Afandou, či letovisko Faliraki preslávené ako centrum všetkého diania a zábavy. Okrem množstva atrakcií láka svojimi piesočnými plážami, vhodnými pre rodinnú dovolenku. Pláž Tsambika (v preklade “svit ohňa”) s jemným pieskom patrí medzi najznámejšie pláže ostrova a je pomenovaná po rovnomennom kláštore. Na ostrove sa traduje, že jeden deň strávený na Tsambike sa rovná týždni na inej pláži.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek