Blog

Sprepitné áno či nie? Prehľad výšky sprepitného v 15 krajinách sveta

Autor:
/
22. júna 2018

Ak však zostávate v destinácii štrnásť a viac dní, mohli by ste si tým znepríjemniť celý pobyt, lebo by ste sa hanbili vrátiť do podniku, v ktorom vám tak chutilo. S prehľadom kultúry sprepitného v 15 krajinách sveta, ale trapasu predídete.

Tak poďme na to…

1. Grécko

Zvykom je nechávať sprepitné vo výške 5 až 10% z ceny. Niekedy ho však reštaurácie zahrnú tým, že sumu zaokrúhla nahor. Ak ste na účtenke našli jednoeurovú položku navyše, spomeňte si na vodu a pečivo podávané k chodom.

2. India

Väčšinou záleží na výške útraty, ale ak necháte 7%, všetky strany by mali byť spokojné. V niektorých mestách, ako je napr. Nové Dillí alebo Mumbaj, účtujú 5 až 10 percent z čiastky automaticky, takže si so sprepitným nerobte hlavu.

3. Japonsko

Prepitné si nechajte do inej krajiny. Personál by sa mohol dokonca uraziť!

4. Čína

Podobne ako Japonsko nie je na sprepitné zvyknutá. Avšak s prílivom turistov si zamestnanci niektorých služieb môžu tradíciu sprepitného osvojovať, preto ho niektorí taxikári alebo recepčné neodmietnu.

5. Kanada

Boli ste spokojní? Pridajte 15 až 20% z celkovej sumy. Práve toľko kanadskí prevádzkovatelia služieb očakávajú za kvalitnú starostlivosť.

6. Veľká Británia

Suma sprepitného sa nelíši od tej, na ktorú sú zvyknutí v Kanade, teda 15-20%. Na rozdiel od nej si ale niekde môžu sprepitné prirážať automaticky. Skontrolujte preto vopred svoju účtenku.

7. Francúzsko

Na rozdiel od Kanady, Francúzy zahrňajú sprepitné do účtovanej ceny bežne. Ak by ste na účtenke náhodou žiadnu prirážku nenašli, dajte navrch 10%. Bude to tak akurát.

8. Mexiko

Kultúra sprepitného tu nie je tak silná, ako napríklad v Spojených štátoch. Aj napriek tomu ho väčšinou započítavajú do celkovej sumy. Ak nie, nezdráhajte sa k runde panákov pridať len okolo 1,50 eura (30 až 40 pesos) alebo 10%. Pre Mexičanov to bude sviatok.

9. Holandsko

Nechajte drobné vo vrecku. Platy v holandskom pohostinstve sú väčšie ako v mnohých ďalších krajinách, takže sprepitné nie je nutné.

10. Austrália

Môžete sprepitné nechať, ale nemusíte. V oboch prípadoch sa na vás nebudú pozerať nijako zvláštne.

11. Thajsko

Na rozdiel od Japonska alebo Číny nikoho neurazí, ak oceníte jeho služby sprepitným. V hlavnom meste Bangkoku to tak obvyklé nie je, ak vás ale potešil letiskový servis alebo ochota hotelových nosičov, neváhajte im do ruky vtisnúť pár bahtov navyše.

12. Turecko

V luxusnejších reštauráciách je zvykom venovať 10 až 15% z minutej sumy, ale v lacnejších podnikoch to krčmári neočakávajú. Sprepitné majte pripravené v hotovosti – na mnohých miestach vám ho kartou nevezmú.

13. Maroko

… je krajinou bartrových obchodov. Prepitné sa tu nenosí, snáď len v reštauráciách, v ktorých v prípade spokojnosti vložte malé sprepitné čašníkovi rovno do ruky.

14. Južná Afrika

Najedli ste sa dobre? Oceňte výkon personálu 10 až 15%. Nezabudnite ani na nosičov, asistentov na parkoviskách alebo letiskových nosičov. Za kvalitný servis očakávajú 5 až 10%.

15. Taliansko

Našli ste na účtenke výraz “coperto”? Potom si nelámte hlavu s tým, ako veľké sprepitné nechať. Už je započítané. Ak nič takého na účtenke nie je, môžete v prípade spokojnosti nechať na stole pár euro navyše.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek