Blog

TIP: Ako nakupovať lacné letenky

Autor:
/
2. februára 2019

Tiež vždy krútite hlavou nad tým, ako je možné, že sa vaši známi na sociálnej sieti opäť chvália fotkami z nejakej exotickej dovolenky? Hovoríte si:

“Kde na to stále berú?”

Áno, možno majú vyššie príjmy a tak môžete len ticho závidieť, alebo skrátka dokážu hľadať lacné letenky a nie sú v cestovaní nároční. Aj vy sa môžete do ďalekých končín dostať za zlomok ceny. Chcete vedieť ako na to?

Hneď na úvod treba povedať, že ak patríte medzi tých cestovateľov, ktorí si kúpia zájazd v cestovnej kancelárii a už pol roka dopredu vedia, kedy presne na dovolenku pocestujú, do akej destinácie a ako dlho tam budú, potom asi nasledujúci článok nebude presne pre vás. Ak totiž chcete lietať po Európe za pár desiatok a za oceán potom za pár stoviek eur, musíte mať k tomu tie správne predpoklady. Ktoré to sú? Dôležitá je flexibilita a to ako časová, tak aj čo sa týka voľby cieľovej destinácie. Nie každý má tú možnosť, alebo je ochotný tieto dve základné podmienky zladiť. Lacné cestovanie je teda predovšetkým pre ľudí slobodomyseľných, ničím nezviazaných a ochotných sa prispôsobiť. Lacné letenky tak bohužiaľ nie sú pre všetkých.

Kam poletím? To nie je dôležité!

Pokiaľ chcete lietať za čo najlacnejší peniaz, nesmiete sa upínať na konkrétnu destináciu a čakať, až sa objaví nejaká akčná letenka. Mala by vás hnať túžba predovšetkým niečo nové objavovať a tak by ste mali prijímať výzvy. Chceli ste pôvodne do Mexika, ale objavila sa lacná letenka na Kubu? Nevadí, Mexiko príde na rad napríklad niekedy inokedy. Možností, kam lacno vycestovať je veľa, preto je potrebné sa nebrániť ponúkanej destinácii a rozhodovať sa podľa ceny letenky. Keď upustíte od vytúženého cieľa, môžete o niekoľko stoviek eur lacnejšie navštíviť krajinu, ktorá vás nakoniec veľmi milo prekvapí a zanechá vo vás príjemné spomienky. Nemusí ísť ani o exotické destinácie, rovnaké je to aj s Európou, namiesto romantického Paríža sa vydáte napríklad do Amsterdamu, ale podstatne lacnejšie. Dôležité je nebáť sa cestovať a letieť tam, kam je lacná letenka.

Kedy môžem letieť? Kedykoľvek!

To je ďalšia podmienka, ktorú treba splniť, aby ste si mohli užívať čo najlacnejšie cestovanie lietadlom. Nesmiete byť viazaní na konkrétny dátum či deň v týždni. Všeobecne sú najlacnejšie odlety vo všedné dni a najmä potom mimo sezónu. Ak však plánujete, že odletíte niekam vo štvrtok, kedy je napríklad sviatok, a že si na piatok ešte vezmete dovolenku, potom počítajte s tým, že takto uvažuje väčšina ľudí. Okrem toho, že budú v ten deň drahšie letenky, tak je treba počítať aj s tým, že v cieľovej destinácii bude narvané – nielenže budú plné hotely (a teda aj podstatne drahšie ubytovanie), ale aj plné pamiatky a vy si voľno rozhodne neužijete tak, ako by ste si priali. Ako ideálne pre vycestovanie sa ukazujú dni od utorka do štvrtka, kedy také množstvo ľudí letenky nenakupuje. Ak budete hľadať len víkendové, sviatočné či prázdninové odlety, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám nikdy nepodarí zakúpiť skutočne výhodnú letenku. Je potrebné mať možnosť vziať si voľno zo dňa na deň a vyraziť.

Druhým extrémom je kúpiť si letenku v dostatočnom časovom predstihu. Je to jednoduchá rovnica, čím menej chcete za letenku zaplatiť, tým skôr si ju musíte kúpiť. Mimo sezónu sa dá najlacnejšie letenka zohnať aj dva alebo tri mesiace pred odletom, ale v hlavnej turistickej sezóne je potrebné počítať s rezervou najmenej štyroch či piatich mesiacov.

Musíte byť rýchli!

S časovou flexibilitou súvisí tiež to, že musíte byť často ochotní, alebo schopní sa zbaliť a odletieť napríklad do druhého dňa, či do dvoch dní. Rýchlosť je nutná tiež pri platbe za letenku. Takmer nutnosťou je v týchto prípadoch platba kartou online. Kartu tak musíte mať pre tieto účely odblokovanú. Presvedčte sa vo Vašej banke, či máte k účtu kartu, ktoré takéto online platby umožňuje. Pretože práve slovenské banky dávajú k bežným účtom iba jednoduché karty, ktoré ale nie sú vhodné na platby online. Ak máte v úmysle platiť za letenku prevodom, hrozí vám, že prostriedky nebudú prevedené včas a rezervácia letenky vám prepadne. Myslite na to, že o skutočne akčné letenky za výhodné ceny má záujem veľa ľudí a predajca leteniek tak nemá čas čakať, až vaše peniaze prídu. Všetko musí prebehnúť čo možno najrýchlejšie. Výhodou online platieb je tiež to, že sú spojené s automatickým vystavením letenky a to jednoznačne zvyšuje vašu šancu letenku za výhodnú cenu získať. Preto je potrebné vedieť sa rozhodnúť a byť schopný zaplatiť doslova do 5 minút.

Pozor na sezónu

Pri nákupe letenky je však dobré sa neunáhliť a najskôr si zistiť, aká je v danej destinácii sezóna, teda aké tam zrovna panuje počasie. Veľmi lacné totiž často bývajú mimosezónne letenky, ale v prípade niektorých krajín by ste plakali nad výsledkom. Bolo by síce fajn sa doslova za pár eur dostať do vzdialených končín, ale čo z toho, keď vás budú po celú dobu pobytu sprevádzať monzúnové lejaky. Niekedy je však dobré nenechať sa údajne nepriaznivým obdobím príliš zastrašiť, pretože aj počas sezóny vám môže dovolenku pokaziť dážď. Počasiu skrátka neporučíte.

Dobrým príkladom je napríklad Thajsko. Všeobecne sa hovorí, že nemá zmysel tam jazdiť v lete, pretože v túto dobu len prší. Tí, čo tam boli, sú však často iného názoru a pokojne by v lete išli znova. Ak vás teda nerozhodí každodenné polhodinová prietrž mračien, budete si pokojne môcť po zvyšok dní užívať nádherného slnečného počasia. Počasie Thajska by sa tak rozhodne nemalo hádzať do jedného vreca, pretože krajina je to veľká a to, čo platí na niektorých ostrovoch, nemusí platiť na pobreží a pod. Napríklad ostrov Krabi v Andamanskom mori sa v júli vôbec k návšteve z hľadiska dažďov neodporúča, ale naopak ostrovy v Thajskom zálive vás môžu v rovnakom čase potešiť slnkom. Najlepšie je, nerezervovať si ubytovanie ani iné služby v mieste dopredu, pretože v prípade, že by to s počasím nebolo práve najlepšie, sa môžete premiestniť do priaznivejšej lokality. Aj tu je teda nutná flexibilita.

Preferované letisko? Nerozhoduje …

Iste, mať možnosť odletieť z Bratislavy je najpohodlnejšie, pretože letisko je pre nás blízko. Nevýhodou odletov z Bratislavy však býva práve ich finančná náročnosť. Preto ak chceme vzlietnuť za novými zážitkami výrazne lacnejšie, musíme byť ochotní obetovať trochu svojho pohodlia a za nižšou cenou sa dopraviť – či už autom, vlakom, autobusom, alebo na letisko doletieť iným spojom. Môže sa tak stať, že do svojho vysnívaného cieľa poletíte z Madridu, Barcelony, Mníchova, Krakova, Londýna, alebo napríklad z Viedne. Netreba to brať ako nevýhodu, ba naopak – okrem toho, že ušetríte (aj keď budete musieť investovať do dopravy na letisko), môžete spoznať ešte ďalšie krajiny, konkrétne teda európsku metropolu, do ktorej by ste inak možno nikdy nezavítali.

A čo Vy? Už ste niekedy skúsili letieť takto?

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek