Blog

TOP 10 Najhorších cestovateľských rád na svete

Autor:
/
22. apríla 2018

” Nevyhadzujte peniaze za balenú vodu! Pijem vodu z kohútika a je mi dobre, “ chválil sa jeden z hotelových hostí v Káthmandú. Videli sme ho znova až po troch dňoch a vyzeral, že je tak o 3 kilá ľahší.

” Pred príchodom na miesto si nikdy nerezervujte izbu. Je lepšie najprv zájsť do všetkých hostelov, potom sa rozhodnúť, “ sebaisto nás informoval kolega-cestovateľ počas toho, čo sme desať minút robíli online rezerváciu. On strávil potom  štyri hodiny chodením po uliciach a hľadaním poslednej voľnej postele v Barcelone, všetky veci ťahal so sebou a utratil nejaké eurá za verejnú dopravu, medzitým čo my sme sa nahlásili v hoteli, zašli do múzea, dali si obed a zdriemli.

” Francúzi sú veľmi hrubí a Briti všetci veľmi zdvorilí,” tvrdila teta, ktorá nikdy nebola v zahraničí.

Vyššie uvedené cestovateľské rady sú pochybné už na prvý pohľad. Aspoň pre väčšinu ľudí. O ostatných zlých radách je treba trochu popremýšľať, alebo možno urobiť drahé a bolestné chyby, než prídete na to, že sú k ničomu.
(Pre úplnosť: dokonca aj v niekoľkých málo pochybných krajinách je kohútiková voda celkom dobrá.)

1. Ženy by nikdy nemali cestovať samy

Jedno z najdiskutovanejších tvrdení v cestovateľskom svete. Odpoveď je, prirodzene, “ako sa to vezme”. Miesta, ako sú India a niektoré krajiny na Strednom Východe, môžu byť pre samostatné cestovateľky náročné. Naproti tomu neopodstatnené varovanie, že ženy by samy nemali cestovať napríklad v Thajsku alebo, to je obzvlášť vtipné, v Anglicku, patrí k tým, ktoré nútia skúsených cestovateľov hrubo zahrešiť. Stať sa môže čokoľvek v akejkoľvek krajine, žene alebo mužovi, a najlepšia rada je: Nerobte nič riskantného, čo by ste nerobili doma.

2. Nejedzte jedlo na ulici

Toto je, nepreháňame, najhoršia cestovateľská rada vôbec. Áno, v niektorých krajinách je dobrá trocha opatrnosti, keď si vyberáte, od ktorého predavača si jedlo kúpite; ale jedlo na ulici je rozhodne najpriamejšou a najlacnejšou cestou k srdcu krajiny, jej identite a malo by byť považované za neoddeliteľnú súčasť cestovania. Navyše väčšina skúsených cestovateľov bude mať nejakú historku o tom, ako im bolo zle po návšteve nejakej nablýskanej reštaurácie, dokonca hoci aj v USA alebo Taliansku, čo je dôkaz, že z jedla vám môže byť zle takmer všade.

3. Majte so sebou cestovateľské šeky pre prípad núdze

Cestovateľským šekom odzvonilo koncom 90. rokov, keď sa medzinárodná sieť bankomatov stala všadeprítomnou. V dnešnej dobe sú cestovateľské šeky na mnohých miestach skoro k ničomu, pretože ich prepláca len málo bánk a podnikov. Pre prípad núdze majte záložnú kreditnú kartu, bezpečne uloženú mimo peňaženku. V niektorých prípadoch je vhodné mať bokom schované aj väčšie bankovky vhodnej meny, ako sú eurá alebo doláre.

4. V Taliansku majú najlepšiu pizzu na svete

Zvlášť cestovatelia s nízkym rozpočtom ponúknu historky o “najhoršej pizzi, čo kedy jedli”, zakúpenej na ulici v Benátkach alebo podobnom talianskom mieste. V turistických pastách sa skrátka vždy predávajú mizerné jedlá a je jedno, o akú vyhlásenú lokalitu ide. A to dokonca aj vtedy, keď sa jedná o ich vlastnú, svetovo preslávenú kuchyňu.

5. Majte všetko naplánované / nič neplánujte

Na tieto výroky si dajte veľký pozor. Ak to čas a destinácia umožní, vďaka neplánovaniu – povedzme vedľajšia sezóna v Grécku – môžete zažiť najlepší výlet v živote. Rovnaký prístup pri cestovaní po ostrovoch v Karibiku a počas hlavnej sezóny vás môže zruinovať alebo nakoniec budete spať na lavičke v parku. Našťastie väčšina destinácií spadá niekam medzi a nastoliť rovnováhu medzi plánovaným a neplánovaným cestovaním je celkom bezproblémové.

6. V Číne sa nedostanete na Facebook

Vo väčšine oblastí to problém nie je. V Číne sa dostanete na Facebook, Twitter, Tumblr a proste všade inde, ak ste naozaj odhodlaní. Trocha hľadania na internete pred odchodom by vám malo ponúknuť niekoľko kľučiek, ako sa kam dostať.

7. Viac oblečenia, menej prania

Skutočne je to správne, ale v žiadnom prípade to nepomôže. Až na pozoruhodné výnimky je pranie bielizne pri ceste naozaj jednoduché a niekedy dokonca jednoduchšie a lacnejšie ako doma – vo Vietname si vyperiete jednoducho tak, že tašku so špinavými vecami necháte obsluhe v hoteli alebo hosteli spoločne s jedným dolárom. Tiež platí, že čím viac nesiete oblečenia, tým máte ťažší batoh, čo môže na dlhých cestách pôsobiť všelijaké problémy a vysoké poplatky aerolinkám.

8. Vezmite si so sebou dostatok roztoku na šošovky / opaľovacieho krému / tampónov / liekov na predpis

Toto opäť závisí na destinácii, ale všeobecne povedané: na cestách zoženiete všetko, čo máte doma. A často lacnejšie.

9. Ak cestujete do [DOPLŇTE], vezmite si na ochranu nôž

Ktokoľvek vám toto povie, asi veľa necestoval a pravdepodobne by ste sa mu mali vyhnúť aj doma.

10. Sprievodcu nepotrebujete, všetky potrebné informácie sa dajú nájsť na internete

Možno to raz bude pravda, ale zatiaľ to neplatí. Spoliehať sa len na cestovateľské rady nazbierané po niekoľkých hodinách surfovania na internete je stále klamlivou záležitosťou. Existuje pár vynikajúcich webových stránok k destináciám, ale na každú z nich pripadajú stovky tých neaktualizovaných, neoverených alebo tých, ktoré len zbierajú najrôznejšie odkazy. Čo je dôležitejšie, cítim nádejnú dôveru, keď čítam cestovateľské rady z dôsledných, overených zdrojov, opravené starostlivým editorom a zozbierané rozumným autorom, ktorý bol na ceste práve preto, aby tieto informácie získal. Popravde nechápem, ako by sa toto mohlo ešte zdokonaliť, ale než ten magický deň nastane, budem si kupovať sprievodcu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek