PARTNERI, KTORÝM ĎAKUJEME:

 
 
Blog Poradňa Zaujímavosti

#Viajosola alebo prečo by sa ženy nemali báť cestovať osamote

Cestujem sama či #viajosola, hashtag šíriaci sa sociálnymi sieťami. Označujú sa ním ženy, ktoré cestujú osamote. Po tom, čo boli vo februári minulého roka v Ekvádore zavraždené dve turistky, začali túto španielsku frázu používať cestovateľky po celom svete. Bránia ňou predovšetkým svoje právo cestovať výhradne v sprievode svojho batohu.

„Musíme veriť sami sebe a svojim inštinktom.“

Dve argentínske dievčatá, dvadsaťdvaročná Maria Coni a dvadsaťjedenročná Marina Menegazzo boli nájdené na pobreží Ekvádoru. Z vraždy obvinila ekvádorská vláda dvoch mužov. Po tomto incidente sa strhla búrlivá debata o tom, ako ich mohli rodičia vyslať do sveta bez doprovodu. Samozrejme, že cestovanie môže byť pre ženu nebezpečné. Ale tou môže byť i cesta domov uprostred noci. „Tak ako mnohé ženy, ktoré na sociálne siete pridávajú fotografie z ciest, ani ja neprestanem cestovať osamote,“ vyjadrila sa pre The Daily Telegraph Nicole Precel. „Cestovanie rozširuje moje obzory a dáva mi slobodu, ktorú by som inak nemala. Myslím, že jednoducho musíme veriť sami sebe a svojim inštinktom. Mali by sme si byť vedomé risku, do ktorého ideme a ktorý sa môže objaviť na každom kroku cesty.“ Nicole precestovala, žila či pracovala v takmer tridsiatich rôznych krajinách sveta. „Mali by sme si pripomínať, že síce cestujeme osamote, ale v tom istom momente je na cestách po celom svete mnoho iných žien. Sme v tom jednoducho spolu.“

Ženské odhodlanie ako inšpirácia pre filmové plátno

V súčasnosti vznikli dva filmy, ktoré ilustrujú ženské odhodlanie a silu zdolať samu seba. „Tracks“ či po slovensky „Stopy“ je snímkou natočenou podľa skúseností austrálskej spisovateľky Robyn Davidsonovej. V roku 1977 sa so štyrmi ťavami a psom rozhodla prejsť naprieč austrálskym vnútrozemím takmer 2 736 kilometrovú púť. Robyn sa na túto cestu vybrala bez akejkoľvek myšlienky zviditeľniť sa. Fotograf časopisu National Geopraphic Rick Smolan ju však v púšti niekoľkokrát vyhľadal a neplánovane jej príbeh preslávil. Cheryl, hlavná hrdinka filmu „Divočina“, ktorú si zahrala Reese Witherspoonová, sa rozhodne zdolať divokú vysokohorskú trasu Pacific Crest Trail. Cesta vedie od Mohavskej púšte cez Kaliforniu a Oregon až do Washingtonu. Po chvíľach beznádeje a vyčerpanosti nakoniec nachádza vlastnú silu a odvahu.

Ak dávate prednosť pohodliu

Predstavte si, že sa o vaše cestovateľské plány a pohodlie starajú odborníci. Samozrejme si za takýto servis na lodi priplatíte. A nemálo. Ak si objednáte kabínu pre dvoch, no plánujete vycestovať osamote, spoločnosť vám môže zaúčtovať až stopercentný príplatok. Dobrou správou je, že čím ďalej, tým viac lodí stavajú s kajutami pre sólo cestovateľov. Ak máte o takýto spôsob cestovania záujem, rezervujte si svoje miesto čím skôr. Práve individuálne kabíny sú tie najpopulárnejšie a predávajú sa naozaj rýchlo. Ďalšou možnosťou je deliť sa o priestory s niekým iným. Napríklad Holland America Line ponúka Single Partners Program, kde svoju kajutu zdieľate s cestovateľom rovnakého pohlavia. Ak k vám nikoho nenájdu, nehrozia vám žiadne extra poplatky. Samostatné kajuty ponúka i spoločnosť Norwegian Cruise Line, P&O Cruises či Vantage Travel. Ceny závisia od destinácie a dĺžky pobytu a pohybujú sa v rozmedzí od tisíc eur.

Za dobrodružstvom zíďte z chodníka

Nasaďte si na ramená batoh a vyrazte za dobrodružstvom! Tento typ cestovanie nie je pre každého, no ak v sebe máte štipku odvahy, určite vám učarí. Skúste zísť z chodníka. Objavte krajiny, ktoré sú takmer nedotknuté turistami. Medzi obchodníkmi tu nájdete i podvodníkov a možno narazíte i na tzv. „no-go“ oblasti. Okrem toho však máte možnosť získať úplne nové zážitky. Ak stále zvažujete cestu do nejakej krajiny, vyhľadajte ľudí, ktorí ju navštívili alebo v nej žijú. To platí najmä pre územia s neistou povesťou. Návšteva mnohých z nich vám môže priniesť obohacujúcu skúsenosť. Takou destináciou je napríklad Irán. Existuje obrovská priepasť medzi tým, ako túto krajinu vykresľujú médiá a ako o nej rozprávajú ľudia, ktorých očarila. Iránci sú národom mnohých etnických skupín. Tisícky rokov ich okupovali Gréci, Arabi, Turci či Mongoli. Väčšina obyvateľov vás dnes v tejto kultúre rada privíta. Pravdepodobne sa nevyhnete i jednému či dvom pozvaniam na domácu večeru. Nový rozmer vášmu výletu dá i vlastný prepravný prostriedok. Možno sa vyberiete na dvoch kolesách naprieč Francúzskom, rozhodnete sa objavovať krásy Kapského mesta na prenajatom aute alebo si vyskúšate dobrodružstvo na kajaku po Amazonke. Tento druh nezávislosti vám otvorí mnohé nečakané možnosti.

Pripravte sa, že budete stredobodom pozornosti

Začína to pri priateľoch a známych, ktorí vás zasypú otázkami či sa nebojíte cestovať sama, či ste nepočuli o tom a tom prípade a tak podobne. Vo viacerých krajinách sa odrazu stávate exotickým prvkom. Mnohé ženy na sólo cestovanie odporúčajú nosiť obrúčku. Vedomosť o „manželovi, ktorý čaká niekde za rohom“ odradí mnohé nechcené návrhy. Predovšetkým v kultúrach, kde byť v manželskom zväzku automaticky znamená „patriť“ niekomu. Ak napríklad cestujete do Juhovýchodnej Ázie, pri obliekaní nezabúdajte na to, že je lepšie viac skryť než ukázať. Väčšina ľudí sa tu kvôli vysokým teplotám oblieka ležérne a pohodlne. Pri návšteve chrámu si vždy zakrývajte ramená a nohy.

Čakajú vás i neľahké chvíle

Stáva sa, že sa na ceste životom cítime emocionálne unavení a akosi ťažko sa nám rozbieha. Nie je najšťastnejšie stavať sa vtedy do prekérnych situácií. Zmysel cesty osamote tkvie v tom, že si ju sami riadite. Nechoďte za hranicu svojich síl. Oddýchnite si, ak to budete potrebovať. A ak máte chuť, zastavte sa i počas svojej vzrušujúcej cesty na drink či zmrzlinu. Možno si svoj výlet práve plánujete, no máte pocit, že ešte nemôžete vyraziť. Nemáte plné vybavenie, stále by sa zišlo zopár stovák navyše a ešte ste sa predsa chceli naučiť aspoň dva ďalšie cudzie jazyky. Pravdou však je, že človek nie je úplne pripravený nikdy. Mnohé situácie jednoducho prídu a vyformujú vás. Jediné, čo musíte urobiť je vykročiť za nimi.

Kľúčové slová:

Pridať komentár

Click here to post a comment

Najčítanejšie články

Kategórie


Prihláste sa k odberu noviniek a vyberte si sami frekvenciu zasielania.

WordPress Image Lightbox Plugin