Čierna Hora – exotika na dosah

Stále viac sa do povedomia slovenských a českých turistov dostáva znovuobjavená Čierna Hora. Táto, rozlohou neveľká destinácia láka k dovolenke v nádhernej krajine medzi vysokými horami, rozmanitými národnými parkami, krištáľovo čistým morom, pestrou ponukou pláží i historických pamiatok a to doslova "na skok". Všetko, na čo si spomeniete, máte vo veľmi dobrom dosahu, v dojazde maximálne dvoch hodín. Dovolenka v Čiernej Hore je tak stále atraktívnejšia a jej voľbou rozhodne neurobíte chybu.

Čo nesmiete v Čiernej Hore vynechať

Či už sa rozhodnete pre dovolenku v Boke Kotorskej, na Budvanskej, Barskej či Ulcinjskej riviére, môžete sa vždy tešiť na nezabudnuteľnú dovolenku s pestrou ponukou výletov. V každej časti čiernohorského pobrežia si nájdete svoje obľúbené miesta, nádherné historické mestá aj jedinečné prírodné úkazy. Takže nech už vyrazíte leteckou, autobusovou dopravou či po vlastnej osi, vždy sa môžete tešiť, že dovolenka v Čiernej Hore bude plná jedinečných zážitkov.

Boka Kotorská

V severnej časti pobrežia je za veľmi atraktívnu považovaná napr. Boka Kotorská. Najväčší záliv južného Jadranu, ktorý je svojím charakterom a vzhľadom veľmi ojedinelým úkazom v tejto časti sveta. Boka Kotorská vo svojom vnútri navyše skrýva nádherné miesta, pri ktorých návšteve neplesá iba srdce každého historika, ale aj nejedného návštevníka, ktoré do týchto miest zavítal. Reč je samozrejme najmä o Kotore, po ktorom záliv nesie svoje meno. Jedinečné historické mesto, ktoré je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a kde na Vás história dýcha doslova na každom kroku.

Boka Kotorská pri západe slnka

Boka Kotorská pri západe slnka

Na svoje si tu prídu tiež športovo založení turisti a to nielen pri výstupe nad Kotor, pri ktorom treba zdolať zhruba 1500 schodov, čo v horúcom lete vyžaduje veľmi dobrú kondičku. Mimo tento “výšľap” je možné využiť i ďalších trás, ktoré Vás dovedú na vrcholky hôr, z ktorých budete mať celý záliv ako na dlani. Zabudnúť však nikdy nesmiete na dostatočné množstvo tekutín, ktoré je dobré mať vždy so sebou.

Podvečerný výšľap nad Kotor stál za tú drinu

Vysoko nad Kotorom, ukrytú v pohorí Lovčen, nájdete dedinku Njeguši, známe rodisko čiernohorského vladyku Petara II. Petroviča Njegoša aj celej jeho dynastie. Neďaleko, na jednom z vrcholkov Lovćenu, môžete navštíviť tiež Njegošove mauzóleum, od ktorého je nádherný výhľad na celú Čiernu Horu. Pri ceste môžete ochutnať či zakúpiť preslávený njegušský syr, pršut či iné sušené mäso, ktoré naozaj chutia skvele. Tunajší pršut je fantastický!

Dovolenka na Budvanskej riviére

Známe turistické centrum Čiernej Hory je preslávené jedinečnými plážami, rozvinutou infraštruktúrou a výnimočnou ponukou zábavy. Hoci celá riviéra dosahuje dĺžku len 21 kilometrov, nachádzajú sa na nej desiatky nádherných pláží, z ktorých jedna dokonca nesie exotický názov “Hawaii“. Nachádza sa na ostrovčeku neďaleko Budvy a pravidelným lodným spojením Budva – Hawaii – Budva, môžete túto pláž navštíviť.

Budva

Budva

Aj na Budvanskej riviére sa môžete tešiť na poriadnu dávku histórie, a to či už návštevou starého mesta v Budve alebo zavítate do Petrovac na Moru alebo mestečka Sveti Stefan.

Barská riviéra

Najmenej známou a navštevovanou je riviéra Barská. Aj tu však ležia letoviská, ktoré sa zapísali do sŕdc mnohých návštevníkov. Medzi ne patria najmä letoviská Bar, Sutomore a Čanj. Najväčšiu obľubu si získalo celkom jednoznačne letovisko Sutomore, v ktorom je sústredená aj najväčšia hotelová kapacita na celej Barskej riviére. Ocenenie získala aj tunajšia pláž Centar, keď bola v roku 2013 ocenená Modrou vlajkou.

Mesto Bar sa naopak pýši novým moderným jachtárskym prístavom, najvýznamnejším na čiernohorskom pobreží. Nachádza sa tu tiež hlavný nákladný aj osobný čiernohorský prístav a je jediným prímorským letoviskom so železničnou dopravou. Okrem dopravy autobusom do Čiernej Hory tak môžete využiť aj pohodlné cestovanie vlakom s lôžkovými vozňami.

Veľkou devízou tejto oblasti je trajektové spojenie s Talianskom – celoročne sú v prevádzke trajektové linky Bar-Bari-Bar a Bar-Ancona-Bar. Pobyt v Čiernej Hore tak môžete ľahko spojiť s dovolenkou v Taliansku a po poznaní Čiernej Hory zavítať tiež na východné pobrežie Talianska, ktoré je tiež obmývané Jadranským morom.

Ani milovníci histórie tu na svojej dovolenke neprídu skrátka. Neďaleko prímorského nového Baru sa nachádza opustené stredoveké mestečko Stari Bar, ktoré bolo v posledných rokoch rekonštruované a teší sa veľkému záujmu turistov.

Stari Bar

Ulcinjská riviéra

Riviéra okolo Ulcinje je rajom pre všetkých milovníkov piesočnatých pláží. Jemnejší piesok, ako na plážach v Ulcinje, nikde inde na Jadrane nenájdete. Jedinečná “Velika plaža“, ktorá sa tiahne od kanála Milena až po ústie rieky Bojany pri albánskych hraniciach, je pokrytá výnimočne jemným pieskom, ktorý je obvyklý prevažne pre exotické destinácie. Atypická je len farba, ktorá je nezvyčajne tmavá. Piesok na Veliké pláži má navyše blahodarné liečivé účinky a to najmä pri ochoreniach pohybového ústrojenstva.

Velika plaža

Na Ulcinjskej riviére sa mieša viac kultúr a na každom kroku je zrejmý vplyv dávnej tureckej nadvlády. Vďaka tomuto faktu je v Ulcinje aj jej okolí najviac mešít a samotný Ulcinj má miestami orientálny charakter. Návšteva starého mesta v Ulcinje tak rozhodne stojí za to a ak počas dovolenky navštívite aj iné historické mestá na pobreží Čiernej Hory, môžete posúdiť, ako zjavný vplyv orientu v Ulcinje je.

Z Budvanskej, Barsky aj Ulcinjskej riviéry je veľmi dobre dostupné známe Skadarské jazero, ktoré je od roku 1983 národným parkom. Jazero je najväčšia vtáčia rezervácia v Európe, je domovom pre takmer 270 druhov vtákov a prevažná časť jeho pobrežia je pokrytá vodnými rastlinami (rákosy, lekná a i.). Na jazere alebo v jeho tesnej blízkosti sa nachádza celý rad kostolov, kláštorov, hradov a pevností.

Skadarské jazero

error: Obsah je chránený !!