Európa

Albánsko – choďte na dovolenku k moru inde než ostatní!

Autor:
/
31. januára 2017

Albánsko, ktoré sa v 90. rokoch minulého storočia potýkalo s veľkou finančnou krízou a z toho vyplývajúcich dôsledkov občianskymi nepokojmi, je teraz na svojom vzostupe. Dnes je plne integrovanou krajinou Európy, snažiacou sa o vstup do EÚ. Infraštruktúra i zázemie hotelov sú na porovnateľnej úrovni s ktoroukoľvek európskou krajinou. Krajina, v ktorej sa neuplatňuje vízum ani vstupné poplatky, ale iba Váš platný cestovný pas. Pre cestovateľov do Albánska je tiež príjemné, že tu platí rovnaké časové pásmo ako v Slovenskej republike.

Albánsko – výhľad na pobrežie

Bezpečnosť v Albánsku

Nebojte sa vyraziť do Albánska. Je tu absolútne bezpečne ako na Slovensku, ba skôr ešte viac, nič sa vám nestratí, nikto neobťažuje. Albánci sú pokojní, spokojní a nezaznamenáte žiadne spory. Ako príklad je možné uviesť to, že majitelia stánkov, nachádzajú ráno svoj tovar na stánkoch, kde ho cez noc zanechali, len zakryté plachtou.

Albánsko – Saranda – Hotel Andon Lapa I

Saranda

Prístavné mesto situované naproti gréckemu ostrovu Korfu, s ktorým je v pravidelnom lodnom spojení. Cesta trajektom trvá okolo 30 minút. Pre tých, ktorí do Sarandy prídu loďou, si mesto pripravilo úchvatné pohľady. Saranda má prekrásnu polohu v zálive v tvare konskej podkovy. Ten lemujú svahy posiate bielymi domčekmi.

Butrint

Južne od Butrintského jazera a 18 km od Sarandy sa rozkladá najdôležitejšie albánske archeologické nálezisko Butrint, ktoré je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto bolo známe už v 7. storočí pr. n. l.

Albánsko – Butrint

Gjirokastra

Mesto vzniklo v 13. storočí okolo hradu týčiaceho sa na vrchole kopca. V 15. storočí bolo dobyté Turkami a stalo sa centrom centrálneho a južného Albánska. Mesto rozkvitalo až do požiaru v 17. storočí. Významné stavby preto pochádzajú až z 19. a 20. storočia. Od roku 2005 je mesto na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Borsh – vodopády

Modré oko

Syri a Kalter – podzemný prameň, ktorý vyviera v jazierku kruhového tvaru. V strede je jazierko sýto modré a pri okrajoch ostro modré – pripomína oko. Skaly, z ktorých prameň vyviera, sa nachádzajú až 45 metrov pod povrchom jazierka, ktoré nebolo nikdy úplne preskúmané.

Prejdite si pláže autom

Rozhodne stojí za to požičať si na pár dní auto a prejsť okolie Sarandy smerom na sever. Spoznáte krásne piesočné pláže, ktoré sú mnohokrát turistami nedotknuté. Celý deň vás nikto nevyruší, môžete si užívať more, pláže a slnko.

Albánsko – výlet loďou

Suveníry

Domov si môžete odviezť sošky národného hrdinu protitureckého odboja Skanderbega či Matky Terezy, koňak Skanderbeg alebo pálenku raki. Pri starožitnostiach z vidieckych trhov si dávajte pozor na falzifikáty z Číny, Turecka alebo Talianska. Elektroniku tu radšej nekupujte.

Albánska kuchyňa

Albánska kuchyňa nezaprie vplyv kuchyne tureckej a gréckej. Určite ochutnajte miestne špeciality, ako sú: Qoftë – mäsové knedličky, Conlek – dusené mäso s cibuľou, Fërgës – hustá omáčka s duseným mäsom, Rosto me salcë kosi – rostbeaf s kyslou smotanou, Tave kosi – baranie v jogurte. Celkovo je albánska kuchyňa v porovnaní s ostatnými balkánskymi kuchyňami zdravšia a jednoduchšia. Často sa tu stretnete s vynikajúcim baraním mäsom, pripravovaným na všetky možné spôsoby.

Albánsko – pobrežné skaly

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek