Európa

Cambridge – mesto vzdelanosti

Autor:
/
22. septembra 2018

História mesta siaha až do čias Rimanov, ktorí využívali splavnosť rieky Cam, ktorá mestom preteká. Od 11. storočia sa v meste začali zakladať náboženské rády a roku 1209 sem prišla skupina cirkevných učencov a študentov, ktorí sa odtrhli od Oxfordskej univerzity. Netrvalo dlho a založili tu univerzitu vlastnú. Jej najstarší internát je Peterhouse pochádzajúci z roku 1284. V roku 1446 potom bola Henrichom VI. zahájená výstavba jednej z najvýraznejších dominánt mesta, ktorou je King´s College Chapel. V roku 1534 začalo v meste svoju činnosť jedno z najvýznamnejších svetových nakladateľstva Cambridge University Press.

Od roku 1610 bolo Cambridge zásobované pitnou vodou, za čo vďačí Hobsonovmu privádzaču. V roku 1766 bola v meste založená Adenbrokova nemocnica a v roku 1845 sem bolo zavedené železničné spojenie. Hoci v Cambridgi sídlila univerzita, štatút mesta jej bol udelený až roku 1951, jedným z dôvodov bolo to, že sa v meste nenachádza katedrála.

cambridge-velka-1

V súčasnosti je Cambridge, z dôvodu veľkej koncentrácie spoločností zameraných na technologický rozvoj v meste a jeho blízkom okolí, označované ako centrum Silicon Fen. V meste vládne aj študentský duch, ktorý pomáha udržiavať mladistvú atmosféru. V Cambridge teraz žije okolo 120 tisíc obyvateľov a tunajšia populácia je relatívne rôznorodá. Dôvodom sú ľudia, ktorí sem pricestovali z najrôznejších krajín sveta za štúdiom. Výsledkom je nábožensky tolerantné mesto, v ktorom sa nachádza niekoľko cirkevných internátov rôznych náboženstiev. Mnoho univerzitných internátov má svoju vlastnú kaplnku, kde sú poriadané ich vlastné bohoslužby a obrady. Najdominantnejšou je však kresťanská komunita, ktorá využíva mnoho kostolov vytvárajúcich mestskú kulisu. Oblasť okolo Mill Road sa vyznačuje veľkou koncentráciou tureckého obyvateľstva, ale silno zastúpená je tu tiež ázijská komunita. V meste stojí dokonca aj moslimská mešita a židovská synagóga.

Dominantou mesta je už spomínaná King´s College, ktorú v roku 1441 založil kráľ Henrich VI., ktorého bronzová socha teraz zdobí nádvorie areálu. S výstavbou jednoloďového kostola pre King´s College sa začalo až o päť rokov neskôr a dnes je jedným z najvýznamnejších príkladov neskorej anglickej stredovekej architektúry. Úctyhodné sú jeho rozmery: dĺžka 88 metrov, šírka 12 metrov a výška 29 metrov. Detailné architektonické riešenie je dielom kamenárskeho majstra Reginalda Elyho. Všetky okná pochádzajú z 16. storočia a ich vitráže znázorňujú biblické výjavy. Vnútri kostola sú umiestnené masívne varhany zo 17. storočia, ktoré zdobia dvaja anjeli hrajúci na trúbku. Nad západným vchodom do tunajšej kaplnky si môžete prezrieť tudorovské insígnie. Vejárová klenba, ktorú stvárnil kamenársky majster John Wastell v roku 1515, spočíva na 22 oporných pilieroch. Pri vstupe do King´s College si môžete prezrieť oltárny obraz “Klaňanie troch kráľov” z roku 1634. Toto Rubensovo dielo dostala univerzita darom v roku 1961.

cambridge-velka-3

Univerzitu tvorí dohromady 31 internátov, z ktorých najstarší a zároveň najmenší je Peterhouse z roku 1284 a najmladší Robinson z roku 1979. Väčšina z internátov sa nachádza v centre mesta a pôdorys tých starších vychádza z ich predchádzajúcej zviazanosti s cirkevnými inštitúciami. Budovy internátov sú väčšinou rozmiestnené okolo nádvoria a predstavujú jedinečnú zmes architektúry pokrývajúce obdobie 600 rokov – od stredoveku až po súčasnosť.

Emmanuel College bola postavená v roku 1677 a vyniká kaplnkou sira Christophera Wrena. Má zložito prepracované detaily interiéru, ako napríklad štukovanie stropu alebo Amigoniho oltárna mriežka z roku 1734. Internát má puritánskou tradíciu, k významným absolventom patril klerik John Harvard, ktorý roku 1636 emigroval do Ameriky a všetky svoje peniaze tam odkázal koľaji v Massachusetts, ktorá teraz nesie jeho meno. Pre univerzitné ceremónie býva využívaná stavba Senate House, ktorú roku 1722 projektoval James Gibbs.

cambridge-velka-4

Priamo pod Senate House bola v roku 1352 založená Corpus Christi College za účelom priblíženia vzdelania tiež obyčajným ľuďom. Zachované zostalo Staré nádvorie Old Court, ktoré z veľkej časti vyzerá ako v 14. storočí, kedy bolo vybudované. Galéria z červených tehál z 15. storočia spája internát s kostolom St. Benet’s Church, ktorého obria Anglosaská veža je najstaršou stavbou v Cambridgi. Kaplnka Pembroke College bola prvou dokončenou budovou architekta Christophera Wrena. Internát sa pýši krásnymi záhradami.

Roku 1497 bola zriadená Jesus College, ale niektoré jej budovy sú staršieho dáta. Všimnúť si tu môžete normanské stĺpy, okná a krov s oblúkovými vzperami. Výstavbu neďalekej Queens College v roku 1448 finančne podporila choť Henricha VI., Markéta z Anjou a roku 1465 následne tiež manželka Eduarda IV., Elizabeth Woodvilleová. Z toho dôvodu nesie internát, ktorú tvorí skupina tudorovských budov, názov Internát kráľovien. Ďalšia je Magdalene College z roku 1482, kde študoval kronikár Samuel Pepys, ktorý jej odkázal veľkú knižnicu. Tá obsahuje na 3000 zväzkov v 12 kusoch nábytku z červeného duba. Tento internát bol posledný výhradne mužský internát v Cambridgi, prvé študentky prišli až v roku 1987.

cambridge-velka-5

Najväčším Cambridgeským internátom je Trinity College na Trinity Street. Postaviť ju nechal Henrich VIII. na roku 1547 a pýši sa veľkým nádvorím a jedálňou. Na nádvorí Great Court si môžete všimnúť alžbetínsku fontánu, ktorá bola v minulosti hlavnou zásobárňou vody. V kaplnke z roku 1567 sú k videniu sochy členov v životnej veľkosti – medzi nimi je napríklad Isaac Newton od sochára Roubiliaka.

Druhým najväčším internátom v meste je St. John’s College z roku 1514, ktorý tvoria budovy z 16. a 17. storočia. Tunajšie alžbetínsku jedáleň krášlia podobizne slávnych absolventov, ako bol William Wordsworth alebo štátnik lord Palmerston. St. John’s College sa rozkladá na oboch brehoch rieky Cam, cez ktorú sa v týchto miestach klenú dva mosty. Jeden z roku 1712 a druhý, známy ako most Vzdychov, bol postavený v roku 1831 po vzore benátskeho menovca.

cambridge-velka-6

Príjemným miestom na prechádzky a na odpočinok je univerzitná botanická záhrada. Je tiež dôležitým zdrojom pre akademické štúdium. V blízkosti Trumpington Street sa rozkladá od roku 1846 a pýši sa úžasnou zbierkou stromov a nádhernou vodnou záhradou. Tunajšia zimná záhrada sa radí k najkrajším v krajine.

V meste môžeme ďalej navštíviť Fitzwilliam Museum, ktoré je jedným z najstarších verejných múzeí v celej Británii. Opatruje jedinečné a vzácne diela, najmä starožitnosti, keramiku, obrazy a rukopisy. Jadro zbierky tvoria predmety, ktoré múzeu odkázal v roku 1816 siedmy vikomt Fitzwilliam a od tej doby sa rozrástla o ďalšie dary.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek