Hlavná stránka » Prichádza koniec lacným dovolenkám v Chorvátsku
Chorvátsko Spravodajstvo

Prichádza koniec lacným dovolenkám v Chorvátsku

Od 1. januára sa v Chorvátsku zvýšila sadzba DPH na reštauračné služby z 13 na 25 percent. Hoci v prvých dňoch roku 2017 dramatický rast cien v podnikoch nezaznamenali, podľa odborníkov je len otázkou času, kedy sa tak stane.

Radi si počas letnej dovolenky pravidelne doprajete rannú kávičku v kaviarni s výhľadom na more, tak vedzte, že tento rok si na Jadrane za tento pôžitok budete musieť priplatiť. Rovnako ako aj za miestnu špecialitu v reštaurácii.

V dôsledku vyšších daní by cena kávy nemala ísť hore o viac ako jednu kunu (asi 15 centov) a cena nealko nápojov o viac ako dve kuny. No v takýchto prípadoch ceny často narastú aj nad rámec, ktorý sa dá zdôvodniť zvýšením dane,“ varuje ekonomický internetový spravodajský server poslovni.hr.

Majitelia reštaurácií to však vidia dramatickejšie.

Musím prepúšťať ľudí. Šiesti už museli odísť, znížim platy a zvýšim ceny,“

posťažoval sa denníku Jutarnji list Josip Dujmič, ktorý prevádzkuje pizzerie v Záhrebe aj na ostrove Vis.

„Je pritiahnuté za vlasy trestať kľúčové hospodárske odvetvie, ako je cestovný ruch, takýmito opatreniami. Je to obyčajné zderstvo.“

Jeho kolegovia zasa upozorňujú, že v uplynulých rokoch vďaka zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty mohli odštartovať významné investície. Nečakané zvýšenie dane je preto pre nich obrovským škrtom cez rozpočet.

Čo si myslíte Vy?

Zvýši to ceny pobytov až tak, aby ste zvažovali dovolenku inde? Napíšte to do komentára pod článkom.

Kľúčové slová:

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin