Hlavná stránka » Primošten – ostrov alebo pevnina?
Chorvátsko

Primošten – ostrov alebo pevnina?

"Priblížený mostom, premostený" - to je doslovný preklad názvu mestečka Primošten, ktorý patrií k najkrajším chorvátskym destináciám. Názov presne vystihuje polohu mesta, rozkladá sa totiž na ostrovčeku, ktorý je spojený s pevninou mostom aj hrádzou.

Primošten leží v najjužnejšej časti severnej Dalmácie, medzi zátokami Luka Primošten a Raduča. Osídlenie oblasti sa datuje až do praveku, neskôr sa tu usadili Bosniaci utekajúci pred tureckými vojskami. V období nadvlády Benátčanov bolo mesto obohnané hradbami, ktoré mali odraziť prípadné útoky nepriateľov. V období druhej svetovej vojny bol Primošten veľmi poškodený, ale neskôr sa ho podarilo obnoviť.

Primošten – vstupná brána

Historickému jadru mesta dnes dominuje kostol sv. Juraja z 15. storočia, ktorý vo svojom interiéri ukrýva nádhernú ikonu Panny Márie na striebornej doske a tiež barokový oltár. V 18. storočí bol svätostánok rozšírený a barokovo upravený. Od kostola sa naskytne krásny výhľad na celé mesto a more s neďalekými ostrovčekmi. Hneď za mostom sa na pevnine nachádza kaplnka sv. Rocha z roku 1680. Do dnešných dní sa podarilo dochovať niekoľko pôvodných rybárskych domov a časť hradieb s veľkou vstupnou bránou.

Kostol sv. Juraja z 15. storočia

Kedysi býval Primošten rybárskou dedinkou na malom ostrovčeku, dnes je obľúbeným cieľom miestnych i zahraničných turistov. Panuje tu príjemná atmosféra, domáce prostredie, lákavé sú malé pokojné okruhliakové pláže a predovšetkým krásne historické jadro. Mnohí návštevníci považujú Primošten za najkrajšie chorvátske letovisko. Vyrástlo tu mnoho útulných penziónov a apartmánov, z ktorých to nie je ďaleko na pláž, ani za zábavou. Na dosah je tak každému množstvo reštaurácií, pizzerií, kaviarní a cukrární a tiež rad obchodov so suvenírmi, bižutériou a zlatom.

Miestni obyvatelia sa živia tradične rybárstvom, pestovaním ovocia a zeleniny. Značné príjmy im v posledných rokoch prináša aj cestovný ruch. Preslávené sú primoštenské vinice, z ktorých pochádza vynikajúce červené víno značky Babić. Primošten je tiež mestom, ktoré tkvie na dodržiavaní tradícií a obyčajov, čo sa prejavuje aj na oblečení miestnych obyvateľov. Každoročne sa tu konajú najrôznejšie slávnosti, z ktorých najznámejšia je pravdepodobne ľudová slávnosť konaná 28. júla ako pocta Panne Márii. Neobvyklá je v tom, že procesia neprechádza ulicami mesta, ale pláva na otvorenom mori. Napriek tomu sa ho zúčastňujú desiatky lodí a člnov.

Vynikajúce červené víno značky Babić

V okolí Primoštenu sa nachádza niekoľko ostrovčekov, ktoré sú porastené olivovníkmi a ponúkajú skvelé možnosti pre kúpanie a potápanie. Miestne zátoky Vela a Mala Raduča, Primošten a Peleš sú ideálne pre rekreáciu pri mori. Pláže na severnej strane ostrova sú okruhliakové s pozvoľným vstupom do mora, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Južná strana ponúka zase kamenisté prírodné pláže, miestami s vybetónovanými plochami. Na niektorých miestach je však pobrežie aj divokejšie, lemované skalnatými útesmi. Na priľahlom ostrovčeku Smokvica je nudistická pláž. Všadeprítomný borovicový les poskytuje ochranu pred slnkom.

Kľúčové slová:

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin