Európa

Čo sa oplatí vidieť pri dovolenke v Bulharsku

Autor:
/
22. septembra 2018

Pláže Čierneho mora

Bulharské pobrežie prekypuje množstvom krásnych pieskových pláží, z ktorých niektoré sú vhodnejšie na športové aktivity, iné skôr na oddych a relax. Väčšina z nich poskytuje aj komodity typu lehátka, slnečníky či trampolíny a niektoré aj adrenalínovejšie zábavky ako potápanie, surfing či parašutizmus nad morskou hladinou.Turistov najviac lákajú obľúbené pláže na Slnečnom pobreží a na Zlatých pieskoch a to aj vďaka širokej ponuke atrakcií, ktoré ponúkajú ich vodné parky. Za ich čarom však nijako nezaostávajú ani mestské pláže pri návšteve Varny a Burgasu. K ďalším nádherným bulharským plážam, ktorých návštevu určite neoľutujete patria aj: Albena, Dyuni, Primorsko, Smokini, Atliman a Shkorpilovtsi. Okrem toho je pobrežie Bulharska bohaté aj na typické rybárske osady, jednou z nich je napríklad mestečko Sozopol, kedysi zasvätené gréckemu bohovi Apolónovi.

Varna

Pobrežné mesto Varna má toho mnoho čo ponúknuť tak dovolenkárom túžiacim po oddychu ako aj cestovateľom s chuťou po zážitkoch a dobrodružstvách. Je plná života a energie a jej akvárium spojené s delfináriom je výborná možnosť, kam sa vybrať na prechádzku s deťmi. Spolu so zoologickou záhradou a množstvom zelene ho nájdete v tunajšom Primorskyjom parku plnom záhrad, sôch a športových možností. Z parku máte veľmi blízko aj na pláž. Okrem toho možno vo Varne navštíviť aj rímske verejné kúpele či mnohé múzeá, obľúbené sú hlavne Námorné múzeum s mnohými modelmi lodí či torpédometov a Múzeum lekárskej histórie.

Plovdiv

Ak by ste radi videli na vlastné oči pamiatky antického sveta, nemusíte sa vybrať len do Grécka, aj v bulharskom Plovdive stojí autentický divadelný amfiteáter. Jeho priestory sú dodnes miestom konania rôznych predstavení a iných kultúrnych podujatí. Podobne ako Sofiu, aj Plovdiv obklopujú hory, z ktorých sa na mesto naskytuje úžasný pohľad. Druhé najväčšie mesto Bulharska ale tiež disponuje pôsobivým historickým centrom, v ktorom sa okrem antiky prezentuje aj renesančný štýl. Farebné domy sa tu striedajú s pozostatkami národného obrodenia, umeleckými galériami a domácimi múzeami.

Nessebar

Toto prastaré bulharské mesto je turistickým centrom už oddávna a jeho význam uznalo aj UNESCO zapísaním Nessebaru na Zoznam svetového dedičstva. Pred mnohými storočiami ho trácke kmene založili pod menom Menebria a na jeho území zanechali stopy aj Gréci, Rimania, Byzantínci, križiaci a osmanskí Turci. Už celé storočia tu stojí takmer 40 kostolov, úžasná Bazilika či stará a nová biskupská rezidencia. Mesto, ktorého časť sa rozprestiera aj na úzkom polostrove poznáme aj pod prezývkou „Perla Čierneho mora“ a zatiaľ čo jeho časť Staré Mesto je známa históriu a pamiatkami, Nové Mesto disponuje množstvo kvalitných ubytovateľských a reštauračných služieb.

Rila

Mesto Rila Vás ohúri svojim zachovaným opátstvom, jedným z najjedinečnejších architektonických klenotov celého Bulharska. Tento vskutku pitoreskný chrám ortodoxného kresťanstva vyniesol Rile aj pomenovanie „Bulharský Jeruzalem“. Leží vo výške vyše tisíc metrov nad morom uprostred rozsiahlych horských lesov ani nie dve hodiny cesty od hlavného mesta a pomenované je na počesť pustovníka žijúceho v blízkej jaskyni, svätého Jána Rilského. Vďaka upokojujúcej a harmonickej atmosfére, ktorá v opátstve a na jeho okolí vládne je tiež vyhľadávaným miestom aj medzi náboženskými pútnikmi a ľuďmi, ktorí sa túžia naplno ponoriť do svojho vnútra. Okolie mesta je ale bohaté aj na prírodné krásy, rozprestiera sa tu totiž Rilský národný park a v ňom skupinka siedmich jazier, pomenovaných Oblička, Slza, Oko, Dvojčatá, Trojlístok, Rybie a Dolné jazero. Vzhľadom k svojmu ľadovcovému pôvodu sú jazerá po väčšinu roka zamrznuté, preto sú práve letné mesiace ideálnym obdobím na ich návštevu, keďže vtedy sa voda jazier prezentuje v celej svojej kráse a okolie je posiate množstvom divokých kvetín. Podľa legendy vznikli jazerá poprepájané prameňmi a vodopádmi zo sĺz obryne, ktorá prišla o svojho milovaného.

Skaly v Belogradchiku

Nechýbalo veľa a aj majestátne skalné a pieskovcové formácie rôznych tvarov, veľkostí a farby sa mohli stať jedným zo 7 novodobých divov sveta. K mnohým z nich sa viažu fantastické legendy a príbehy a pôsobia tak magicky, že človek priam čaká, že v tunajších lesoch medzi skalami objaví niektoré bájne bytosti. Za najveľkolepejšie z nich sa zvyknú považovať: Madonna, Mnísi, Študent, Adam a Eva, Medveď, Lev a Hrad. Najlepší pohľad na veľkú časť tohto kamenného komplexu sa Vám naskytne z Kameňu myslenia, pričom sú skaly v Belogradchiku dostupné aj na bicykli. Okolo skál navyše rastú aj mnohé vzácne rastliny a byliny, ktoré inde na Balkáne nenájdete.

Ďalšie prírodné krásy Bulharska

Bulharsko je tiež krajinou termálnych vôd s vysokým obsahom minerálov, navštíviť napríklad môžete kúpele v Hisari.  Je aj krajinou, z ktorej pochádza lahodne voňajúci ružový olej, vzácna prísada aromatických parfumov a voňaviek. V Údolí ruží v Tráckej nížine nájdete aj Múzeum ruží a každoročne sa tu konáva tiež Festival ruží. V horách Rhodopi, Balkan, Rila a Pirin leží učupených mnoho malebných dediniek, v ktorých vládne atmosféra úplne odlišná než od veľkomestkej nálady vládnucej v Sofii. Jaskyňa Prohodna v strednom Bulharsku si zaslúži Vašu pozornosť predovšetkým kvôli dvom známym otvorom v strope jaskyne, ktoré sú známe aj ako „Oči Boha“. Do podzemia prechádza aj majestátny, obrovský vodopád v Diablovom hrdle, najvyšší podzemný vodopád na Balkáne. Nájdete ho neďaleko tiesňavy Trigrad Gorge, populárnej medzi horolezcami. Horské masívy v Bansko a Pomporovo sú ideálne na lyžovačku, vďaka čomu je Bulharsko atraktívnou turistickou destináciou aj v zime.

Veliko Tarnovo

Toto bulharské mesto patrilo dlhodobo k jedným z najvýznamnejších miest celej krajiny, v 12.-14.storočí zohrávalo úlohu hlavného mesta druhého bulharského impéria. Dominuje mu rozsiahla stredoveká pevnosť Tsaverets obklopená hrubými múrmi,ktorá prešla v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou. Niekoľkokrát ročne sa v jej priestoroch koná aj unikátna audiovizuálna šou plná svetiel a farieb spojená s dramatickým predstavením, z ktorého sa dozviete ako statoční Bulhari bojovali proti Turkom a o ďalších významných momentoch bulharskej histórie.Aj medzi stredovekými palácmi bulharských cárov sa rýchlo ponoríte do histórie a pred očami sa Vám ukáže niekdajší význam a sláva Bulharska. Za návštevu stojí aj kostol svätého Petra a Pavla.

Sofia

O hlavnom meste Bulharska sa zvykne hovoriť, aj že „rastie, ale nikdy nestarne“. Môžete v ňom obdivovať mnohé architektonické štýly a ak vystúpate na horu Vitosha, uvidíte mesto v celej jeho kráse. Pri návšteve Sofie nemožno vynechať Katedrálu svätého Alexandra Nevského, najväčšiu ortodoxnú katedrálu na Balkáne. Unikátne fresky ďalšie ukážky stredovekého umenia Východnej Európy na Vás čakajú zase v Bojanovskom kostole.

História, kultúra a folklór

Mestečko Koprivshtitsa neďaleko Sofie zohralo významnú úlohu v boji o národné obrodenie proti osmanským Turkom. Na časy búrlivého 19.storočia tu dodnes spomínajú viaceré pamätníky, etnografické múzeá, ukážky starých zbraní a farmárskych nástrojov, národných krojov, ručnej práce a šperkov.Múzeum v podobe skanzenu v prírode pomenované Etara prezentuje bulharské zvyky, tradície, kultúru a folklór. Priblíži vám tak architektúru, remeselný trh a tradičný spôsob života ľudí týchto oblastí.V máloktorom mestečku na svete nájdete zase také veľké množstvo kultúrnych pamiatok, múzeí a výstav ako práve v Tryavne. Staré trácke miesto Perperikon neďaleko mesta Kurdzhali je významným archeologickým náleziskom, v ktorom napríklad možno obdivovať svätyňu zasvätenú bohovi Dionýzovi. Dôležité nálezisko sa nedávno podarilo objaviť aj neďaleko mesta Balčíku, známeho svojimi botanickými záhradami. Ak patríte k milovníkom vína, vynechať by ste pri vašej bulharskej dovolenke nemali ani maličké mestečko Melnik preslávené svojimi vinárňami a lahodným červeným vínom.

Zdroj fotiek: Dolphinarium,  bulgariatravel, wikimedia

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek