Európa

Cyperská Veľká Noc – Kalo Pascha

Autor:
/
7. apríla 2017

Smútočná procesia prechádza celou dedinou alebo mestom. Pri polnočnej omši zo soboty na nedeľu farár zvestuje, že Kristus vstal z mŕtvych (Christos Anésti), na čo sa odpovedá Alithos Anésti (skutočne vstal z mŕtvych). Ľudia radostne udierajú do lavíc, želajú si navzájom a ťukajú špičkami červeno zafarbených vajec o seba. Komu sa vajíčko nerozbije, bude mať po celý rok šťastie. Vajíčka farbia len na červeno, ako symbol Kristovej krvi, a to špeciálnym koreňom nazvaným rizari. Počas Veľkej noci je väčšina Cyperčanov so svojimi rodinami.

Pre výpočet pravoslávnej Veľkej noci sa používa Juliánsky kalendár, preto sa väčšinou konajú v inom období než je tomu v krajinách s katolíckou tradíciou. Veľkej noci predchádza pohyblivý cirkevný sviatok tzv. Čistý pondelok (Kathara Devatera), ktorý začína 40 dní predveľkonočného pôstu (nesmie sa jesť mäso, syry, ryby) až do dňa Panny Márie, kedy sa konzumuje ryba. Nasleduje sviatok Ducha Svätého (40 dní po Veľkej noci). Na Cypre je tento deň oslavovaný formou veľtrhov konaných v každom mestskom prístave.

Počas Veľkej noci musí všetko vyzerať čisto a novo, takže vo všetkých domácnostiach sa upratuje a maľuje. V malých reštauráciách rybári splietajú zložité vaynes, čo sú kvetinové držiaky z palmových listov, ktoré sa po celkovej úprave podobajú malým hniezdam lastovičiek posadených na tyči.

Podobne ako u nás sa na Cypre traduje, že na Veľkú noc by mal mať každý niečo nové na sebe. Pre deti to zväčša znamená nové topánky a obligátne veľkonočné sviece. Aj na Cypre ale veľkonočné oslavy stále viac získavajú komerčný charakter a dnes je bežné sa bohato obdarovávať podobne ako na Vianoce. Hlavný rys cyperskej Veľkej noci, hodovať a radovať sa v kruhu širokej rodiny, sa našťastie zatiaľ nevytratil.

V krajine, kde je viac ako 90 percent obyvateľov veriacich, má Veľká noc omnoho duchovnejší charakter než u nás. Po celý týždeň sa každý deň konajú omše. V piatok všetko vrcholí. Z kostola je vynášané Kristovo telo, svetlá okolo kostola sú zahalené do čierneho plátna, zvony zvonia smútočne.

Pre deti Veľká noc znamená predovšetkým dva týždne prázdnin (týždeň pred Veľkou nocou a týždeň po nej), ktoré rovnako tak ako Veľká noc nemajú pevný termín. A ešte jednu zvláštnosť má cyperská Veľká noc. Neodmysliteľne k nej patria lampiónové sprievody.

A čo Cyperčania na Veľkú noc pripravujú a jedia?

Vo štvrtok začína väčšina domácich gazdiniek s veľkonočným pečením flaounes, čo je druh syrového koláča, ktorý má svoj pôvod práve na Cypre. Skladá sa z nastrúhaného syra, vajíčok a mätovej náplne, ktorý je vytvarovaný do trojuholníkového a štvorcového tvaru.

Koulouria sú zase maslové koláčiky z mlieka, korenia a s trochou cukru a Tyropittes – bochníky s kúskami pridaného syra, ktoré sú vyvaľkané v sezamových semienkach. Tradičným pokrmom na Veľký piatok je Faki Xidati, čo je kyslá šošovicová polievka. Traduje sa totiž, že Kristus, keď požiadal o vodu na svojej ceste, dostal ocot namiesto vody.

V nedeľu ráno chodí väčšina ľudí do kostola okolo 11 hodiny, hneď potom idú domov na slávnostný obed, kde sa je jahňacie mäso na ražni a polievka Majiritsu z jahňacích vnútorností. Samozrejmosťou je tiež mazanec / buchta sa zapečenými nafarbenými vajcami a ďalšie kulinárske špeciality.

Všade je veselo, popíja sa ouzo, hrá hudba, pri ktorej sa potom pri dobrom jedle a pití sedí aj niekoľko hodín … Cyperčania si vedia sviatky vychutnať a radovať sa. Proste zabudnú na starosti, odpustia si prípadné krivdy, tancujú a spievajú, oslavujú stretnutie so svojimi blízkymi a priateľmi, chvália sa svojimi deťmi a sú šťastní. Práve tieto chvíle vytvárajú a upevňujú tradičnú cyperskú rodinnú súdržnosť.

Recept na grécku veľkonočnú buchtu

Čo je na prípravu potrebné?

 • 60 g droždia,
 • 1/8 l vlažného mlieka,
 • 100 g cukru
 • 1 kg polohrubej múky
 • štipka soli
 • nastrúhaná kôra z 1 pomaranča
 • 1/4 l vlažnej vody
 • 200 g sezamových semienok
 • 5 vajíčok natvrdo, zafarbených na červeno
 • 1 bielok
 • olej a sezamové semienka na plech

Droždie zmiešame s mliekom, cukrom a necháme 10 minút kysnúť. Pridáme 125 g preosiatej múky a prikryjeme. Necháme na teplom mieste kysnúť do druhého dňa. Plech vymastíme olejom, husto posypeme sezamovými semienkami.

Kvások zmiešame s ostatnou múkou, pridáme soľ, pomarančovú kôru, vodu a miešame najmenej 10 minút. Dve tretiny vyvaľkáme na dlhý hladký 5 cm silný peceň a položíme na plech. Zo zvyšného cesta vyvaľkáme 2 tenké prúžky, dlhé ako peceň. Obalíme ich sezamovými semienkami a obložíme nimi peceň. Pritlačením spojíme. Vajcia vtlačíme kolmo do pecňa, peceň potrieme žĺtkom a posypeme sezamovými semienkami, prikryjeme a necháme 3 hodiny kysnúť. Rúru vyhrejeme na 200 ° C. Veľkonočnú buchtu pečieme 50 minút.

Recept na cyperskú polievku Majiritsa

Čo je na prípravu polievky potrebné?

 • 1 jahňací krk
 • 1 jahňacia hlava
 • jahňacie vnútornosti
 • soľ, čierne korenie
 • voda na varenie
 • 2 vajíčka, ryža
 • 1/2 kávovej lyžičky citrónovej šťavy

Najlepšie deň vopred zbavíme krk a hlavu jahňacieho dokonale od krvi. Vyčistíme a dobre premyjeme vnútornosti. Keď budeme hotoví, dáme variť krk a hlavu jahňaťa. Následne všetko scedíme, oberieme mäso z hlavy a rozrežeme krk na kúsky (vývar ponecháme stranou).

Sparíme vnútornosti (približne pol hodiny) a nakrájame ich na kúsky. Následne dáme všetky kúsky mäsa do vývaru. Uvedieme do varu a po 10 minútach varu pridáme ryžu a varíme ďalších 15 minút. Potom vypneme plameň sporáka. Nakoniec pridáme soľ a korenie a pripravíme si vaječno-citrónovú šťavu.

Do misky rozbijeme dve vajcia, pridáme citrónovú šťavu a trochu vody a ušľaháme. Pridáme 1 polievkovú lyžicu vývaru a premiešame. Následne prelejeme vaječno-citrónovú šťavu polievkou a privedieme na miernom ohni do varu a servírujeme.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek