Európa

Do Russbachu na lyže aj za slimákmi

Autor:
/
4. decembra 2016

V salzburskom údolí Russbach, uprostred nedotknutej prírody, sa rozkladá malebná horská dedina Russbach am Pass Gschütt. Nad ňou sa nachádza lyžiarsky areál, ktorý je súčasťou vyhlásenej rakúskej lyžiarskej oblasti Dachstein West, ktorá ponúka celkom 142 kilometrov skvele upravených zjazdoviek. Russbach je tak ideálnym miestom pre zimnú dovolenku.

Dedinka Russbach am Pass Gschütt, skrátene len Russbach, leží v nadmorskej výške 813 metrov pod priesmykom Pass Gschütt, po ktorom bola pomenovaná. Nachádza sa medzi obcami Gosau a Annaberg, teda na salzburskej strane lyžiarskej oblasti Dachstein West. V obci žije okolo 800 obyvateľov, z ktorých väčšinu živí turistický ruch. Nachádza sa tu množstvo hotelov, apartmánov a chalúp, v ktorých návštevníci nájdu kvalitné ubytovanie a služby. V Russbachu je tiež niekoľko zaujímavých pamiatok a tak jeho návšteva poteší aj záujemcov o históriu a kultúru. Centru obce dominuje katolícky farský kostol Svätého Kríža s vysokou kostolnou vežou, v ktorom sa nachádza oltár z druhej polovice 17. storočia. Cez Russbach prechádza od roku 2007 pútnická cesta sv. Ruperta. Náučný chodník Schneckenwand zase vedie miestami, kde boli nájdené fosílie skamenelých slimákov, ktorými sa Russbach preslávil najviac.

russbach-1

Toto idylické stredisko ponúka jedinečné možnosti zimnej dovolenky, iba 6 minút chôdze od centra obce sú perfektne udržiavané zjazdovky, z ktorých sa ponúkajú nádherné výhľady do okolia a na zasnežené vrcholky okolitých hôr. Russbach je spoločne s ďalšími tromi lyžiarskymi areálmi Gosau, Annaberg im Lammertal a Zwieselalm, súčasťou rozľahlej lyžiarskej oblasti Dachstein West. Lyžiarom je tak na jeden skipas k dispozícii cez 140 kilometrov zjazdoviek najrôznejších náročností a dĺžok. Sú tu ako cvičné kopce pre začínajúcich lyžiarov a deti, tak aj široké zjazdové “diaľnice” s pomerne značným sklonom pre skúsenejších jazdcov, alebo napríklad freeridové svahy pre milovníkov voľnosti. V Russbachu si to svoje nájde skutočne každý.

gosau_piste_map

V Russbachu sa lyžuje na svahoch hory Gamsfeld a Hornspitz, kam lyžiarov pohodlne vyvezie osemmiestna kabínová lanovka Hornbahn. Z vrcholu hory sa však otvárajú jedinečné výhľady na Dachstein a hrebeň Gosaukamm. Ďalej sa o prepravu lyžiarov starajú moderné vleky a lanovky, ktorými sú prepojené aj jednotlivé obce s obľúbenými lyžiarskymi areálmi. V Russbachu je možné využiť služby lyžiarskych škôl a škôlok, kde sa dospelí a deti môžu pod taktovkou skúsených inštruktorov učiť základom lyžovania. Deti môžu svoje lyžiarske zručnosti zdokonaľovať napríklad v lyžiarskej škôlke Spatzennest. Jej kurzy môžu deti ubytované priamo v Russbachu navštevovať zadarmo. Ďalšou obľúbenou lyžiarskou školou pre malých lyžiarov je Bärenskischule (Medvedia lyžiarska škola), kde sa deti učia lyžovať na lúke Bärenwiese, kde je im k dispozícii pojazdný koberec. Skúsenejšie deti sa potom môžu vydať na medvedí zjazd Bärenschuss, zmerať sily v slalome Bärenslalom, alebo vo voľnej chvíli navštíviť veľký ľadový hrad.

V lyžiarskom areáli Russbach nechýba ani požičovňa lyžiarskeho vybavenia, úschovňa a servis lyží či najrôznejšie obchody. Ak však nepatríte medzi milovníkov lyžovania, alebo si len chcete od lyžovania na chvíľu oddýchnuť, môžete so venovať niektorému z ďalších zimných športov. Nadšení snowboardisti ocenia miestny Snowpark Dachstein West s množstvom náročných prekážok, kickerov, railov a skokov. V okolí Russbachu sú tiež jedinečné možnosti pre bežecké lyžovanie. Jednotlivé bežecké stopy nadväzujú na ďalšie, ktoré pretínajú oblasť Dachstein West. Sú pravidelne upravované a vedú okolo početných horských chát ponúkajúcich občerstvenie a odpočinok. Russbach má tiež skvelé podmienky pre sánkovanie, korčuľovanie, snowtubing a obľúbené sú aj výlety v kočiaroch ťahaných koňmi, alebo na saniach so psím záprahom.

ferienwohnung-helene-12

Z Russbachu je možné sa bezplatnou autobusovou dopravou vydať do susedných areálov Gosau, Abtenau a Golling, alebo tiež do Salzburgu a jeho okolia. Vyhľadávaným cieľom mnohých návštevníkov týchto lyžiarskych stredísk je tiež akvapark Aqua Salza. Do Russbachu sa nejazdí len v zime kvôli lyžovaniu, ale je vyhľadávaný aj v letnom období milovníkmi pešej turistiky a množstva ďalších aktivít.

Nájdite si ubytovanie v Russbachu:


Booking.com

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek