Európa

Francúzsky Hôtel Biron nie je hotel ale múzeum.

Autor:
/
22. septembra 2018

Od roku 1908 bol elegantný rokokový Hôtel Biron v blízkosti parížskeho Les Invalides ateliérom slávneho francúzskeho sochára Auguste Rodina. Ten sa rozhodol svoju obsiahlu zbierku diel venovať Francúzsku, ale mal jednu podmienku – že sa Hôtel Biron po jeho smrti premení v múzeum, ktoré bude venované jeho celoživotnej práci. A tak sa aj stalo.

Auguste Rodin, celým menom François-Auguste-René Rodin žil v rokoch 1840 až 1917. Bol jedným z najväčších sochárov 19. storočia a ústredným predstaviteľom štýlu Beaux Arts. Jeho diela boli inšpirované antikou, gotikou a renesanciou. Hoci sa Rodin preslávil až vo svojich 40 rokoch, bola jeho tvorba veľmi plodná. Prvú veľkú zákazku získal až v roku 1880. Išlo o plastiku s názvom “Brána do pekiel”, ktorá bola pôvodne zamýšľaná ako bronzové dvere pre plánované Musée des Arts Décoratifs.

museedesartsdecoratifs

Musée des Arts Décoratifs

Plastika však bola nakoniec vystavená až po Rodinovej smrti v roku 1929. Pre tento projekt bolo vytvorených mnoho postáv, z ktorých potom vznikli samostatné sochy. Medzi nimi sú aj dve z najslávnejších Rodinových sochárskych diel pomenované “Mysliteľ” a “Bozk“. Všetky tieto sochy je dnes možné vidieť práve v niekoľkých miestnostiach Musée Rodin a v priľahlej záhrade.

myslitel

Mysliteľ

V roku 1908 si Rodin zariadil ateliér v priestoroch sídla s názvom Hôtel Biron, ktoré bolo postavené už v roku 1730. Jeho pôvodným majiteľom aj majiteľom prekrásnych priľahlých záhrad bol nadšený záhradník, maršal de Biron, ktorý bol popravený na gilotíne. Hôtel Biron následne slúžil ako tanečná sála, kláštor aj škola. Nakoniec v ňom vznikol Rodinov umelecký ateliér. Sochár si ho teda mohol užívať posledných deväť rokov svojho života. Po túto dobu tu Rodin tiež býval a nájom platil svojimi prácami.

Samotné Musée Rodin tu bolo na želanie umelca otvorené v roku 1919, teda dva roky po jeho smrti. Takmer celé je venované práve živote a diele Augusta Rodina. Muzeálne zbierky sú veľmi rozmanité, pretože Rodin okrem toho, že sám tvoril, bol tiež nadšeným zberateľom. Kúpil napríklad obrazy Vincenta van Gogha alebo Augusta Renoira. Tieto práce je práve taktiež možné v múzeu vidieť. Múzeum uchováva aj početné staré fotografie, ktoré však vzhľadom na potrebu dlhodobého zachovania nemôžu byť súčasťou trvalej expozície.

Musée Rodin v súčasnosti vlastní niekoľko tisíc sôch, plastík a rovnaký počet kresieb. Medzi Rodinove najskoršie diela, ktoré vytvoril v dobách svojej mladosti, patrí napríklad busta jeho otca, alebo čarovná terakotová plastika “Mladá žena v kvetinovom klobúku”, ktorá vznikla okolo roku 1865. V múzeu sú k videniu ďalšie významné Rodinove sochy, ako “Muž sa zlomeným nosom”,“Adam a Eva “,” Balzac “,” Mešťania z Calais ” či ” Brány pekla” a ďalšie. Vystavené sú tiež umelcove kresby, na ktorých je najčastejšie zachytená krajina v Taliansku, Belgicku, ale aj architektúra, erotické akty či portréty.

Camille Claudelová

Camille Claudelová

Popri vlastných Rodinových prác sú v múzeu k videniu aj diela jeho súčasníkov. V roku 1952 bol v paláci Biron vyčlenený priestor pre Camille Claudelovú (1864-1943). Tá bola Rodinovou veľmi talentovanú žiačkou a neskôr sa stala aj jeho milenkou. Bohužiaľ bola psychicky chorá a nikdy sa nespamätala z rozchodu s rodinou, ku ktorému došlo roku 1898. Dlhé roky tak strávila v psychiatrickej liečebni a nakoniec v nej aj zomrela.

Záhrada rozkladajúca sa okolo hotela Biron bola v období Rodinovho pôsobenia nedotknutá. Neskôr sa stala skvelým miestom pre umiestnenie niektorých jeho najmohutnejších významných plastík. V roku 1922 sem bol napríklad premiestnený “Mysliteľ”, ktorý sa pôvodne nachádzal pred Panteónom. Neďaleko od neho stojí “Brána do pekiel”, ktorá bola dohromady zostavená až roku 1937. K videniu je tu aj niekoľko prác z mramoru, ako je napríklad pamätník Victora Huga umiestnený pod ochranným sklom. Určite si nenechajte ujsť ani prechádzku ružovými záhradami s množstvom ruží. V záhradách je niekoľko dobre rozmiestnených lavičiek aj letná kaviareň. Prechádzka je tak príjemnou bodkou za prehliadkou tohto múzea.

hugo

Rodinov pamätník Victora Huga

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek