Európa

Grécky Skópelos – čarovný ostrovček v súostroví Sporady

Autor:
/
1. februára 2017

Skópelos je prevažne hornatý ostrov, ale úrodné nížiny tiež nie sú výnimkou. Má na dĺžku asi 45 km a jeho šírka je okolo 10 – 12 km. Zaberá plochu 96 km2 a má 10 000 obyvateľov, z toho ich 3 tisíc žije v hlavnom meste Skópelos. Severovýchodné pobrežie je strmé, tvoria ho väčšinou skalnaté útesy a jediná väčšia a prístupná zátoka je pri hlavnom meste. Juhovýchodné pobrežie má miernejší profil. Skópelos sa môže pýšiť tiež označením najzelenšieho gréckeho ostrova. Z veľkej časti ho pokrývajú husté borovicové lesy striedajúce sa s trávnatými pláňami, platanovým údoliami a farebnými vinicami. Vegetáciu dopĺňajú tiež sady mandľovníkov, olivovníkov a ovocných stromov, ktoré presycujú vzduch omamnou vôňou kvetov a plodov.

Väčšina návštevníkov prichádza na Skópelos kvôli jeho 67 kilometrov dlhému pobrežiu, ozdobenému množstvom hlbokých zálivov. Môže sa tak pochváliť množstvom skvelých pláží. Mnohé z nich sa už stačili prispôsobiť turistike, a tak tu bez problémov nájdete všetok komfort, ako sú slnečníky, ležadlá, občerstvenie, vodné športy a ďalšie atrakcie. Napriek tomu sa dá o ostrove povedať, že doteraz zostal ušetrený negatívnych prejavov masovej turistiky. Stále tu totiž môžete objavovať panenskú krásu odľahlých miest, kde sa nestretnete ani živú dušu. Najväčšou a údajne aj najkrajšou plážou Skopelos je Milia ležiaca na severe ostrova, neďaleko letoviska Panormos. Za návštevu ale stoja tiež pláže Adrina, Agnonda, Armenopetra, Elios, Glyfoneri, Glister, Hovolo, Kastani, Limnonari, Loutraki, Panormos, Perivoli alebo Velanio.

Počas pobytu môžete podnikať rôzne výlety po ostrove alebo na lodi, navštíviť môžete napríklad aj neďaleký ostrov Alonissos, ktorý je svojou úžasnou panenskou prírodou obľúbeným výletným miestom. Vnútrozemie ostrova Skópelos je posiate kaplnkami, kláštormi, tradičnými domčekmi a pútnickými miestami, ktoré sú obklopené prekrásnou vegetáciou.

Ostrov má jeden z najkrajších prístavov v celom Grécku, ten sa nachádza v už spomínanom hlavnom meste Skópelos. To je tiež centrom administratívy, kultúry a obchodu. Patrí medzi mestské pamiatkové zóny a je unikátnym príkladom pôvodnej architektúry súostrovia severnej Sporady. Než sa z neho vydáte do vnútrozemia, pozrite si aspoň niektorý z tunajších celkom 123 kostolov. Zaujímavý je napríklad Agios Athanasios postavený v 9. storočí, ktorý je vyzdobený nádhernými freskami z 16. storočia. Kostol je ukrytý za mohutnými múrmi Benátskej pevnosti menom Kastro vybudovanej na svahu nad prístavom. Nechal ju postaviť Filip Macedónsky v 4. storočí pred naším letopočtom na mieste, kde v minulosti stával chrám bohyne Atény.

Z hlavného mesta vedie len jediná cesta, ale k plážovým strediskám a dedinám za ním vedú rozličné pešie chodníky. Peknú prechádzkou s miernym stúpaním sa dostanete až k najvyššiemu vrcholu ostrova, vrchu Delfy v nadmorskej výške 680 metrov. Kopcovitá krajina na východ od mesta ukrýva päť mužských a ženských kláštorov, z ktorých tri sú prístupné návštevníkom. V kláštore Evangelístria žijú rádové sestry, ktoré v tunajšom obchodíku predávajú vlastnoručne zhotovené výrobky umeleckého remesla. Do roku 1980 bol pre turistov uzavretý mužský kláštor Metamorphosis, podstúpil však rekonštrukciu a následne bol tiež otvorený verejnosti. Ďalší ženský kláštor s názvom Prodromos stojí na mieste, odkiaľ sa vynára jedinečný výhľad cez Egejské more k ostrovu Alonissos.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek