Európa

Ibiza – ostrov kde to vždy žije

Autor:
/
6. marca 2017

Ibiza leží necelých 100 kilometrov od španielskej pevniny a 80 km juhozápadne od Mallorky. So svojou rozlohou 571 km² je tretím najväčším z Baleárskych ostrovov. Na dĺžku meria 41 km, na šírku 22 km a ponúka 210 km pobrežia. Ostrov je pomerne kopcovitý a má veľmi členité pobrežie. Najvyšším vrcholom je Sa Talaia dosahujúci nadmorskú výšku 475 metrov, nasledujú vrcholy Puig Gros (415 m) a Puig Fornàs (410 m). Miestami sa nachádzajú vysoké pobrežné útesy, ktoré od seba oddeľujú krásne a čisté piesočné pláže. Typické sú tiež malebné piesočné zálivy nazývané “calas”, ktoré sú obmývané tyrkysovým morom. Ibiza je zo všetkých Baleárskych ostrovov najviac zalesnená a jej povrch pokrývajú nielen borovice, ale aj palmy, opuncie, figovníky, mandľovníky, olivové a píniové háje. Panuje tu subtropické podnebie a priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 19 stupňov Celzia.

Osídlenie ostrova je datované niekedy do 2. tisícročia pred Kristom, z tejto doby totiž pochádzajú skalné maľby a megalitické stavby, ktoré sa na Ibize vyskytujú. Okolo roku 700 pr. n. l. tu prišli Feničania a založili prístav Ibes (dnešné mesto Eivissa), po ktorom bol následne pomenovaný celý ostrov. Na Ibize sa následne striedali najrôznejšie národnosti, boli tu Rimania, Vandali, Byzantínci, Maurovia aj Normani. Stala sa tiež útočiskom pirátov a v 12. storočí poslednou baštou radikálnej islamskej sekty Almorávidov. Potom, čo v roku 1474 došlo k spojeniu aragonského a kastílskeho kráľovstva, sa dejiny Ibizy spojili s dejinami Španielska.

Prví turisti začali Ibizu navštevovať okolo roku 1930, vtedy išlo najmä o občanov Veľkej Británie. Rozvoj cestovného ruchu však vzápätí prerušila španielska občianska vojna a následná 2. svetová vojna. Ostrov Ibiza tak bol až do konca 50. rokov 20. storočia závislý predovšetkým na poľnohospodárstve a rybolove. Tiež sa tu vo veľkom ťažila soľ, ktorá bola hlavným vývozným artiklom. Každý rok sa vyťažilo až 70 tisíc ton soli. Od 60. rokov minulého storočia sa na pobreží začali stavať hotely a Ibiza sa pomaly premieňala vo významnú rekreačnú oblasť, ktorou je dnes. Turistický ruch teraz predstavuje asi 98% príjmov miestnej ekonomiky, ročne totiž ostrov navštívi okolo milióna a pol turistov.

Na Ibize žije v súčasnosti okolo 132 tisíc obyvateľov prevažne katalánskej národnosti, ktorí sú roztrúsení do piatich mestských obcí. Hlavným a tiež najväčším mestom je Eivissa situovaná na juhovýchodnom pobreží, v ktorej žije 40 tisíc obyvateľov. Ďalšími väčšími mesta sú Sant Antonio de Portman, Sant Joan, Sant Josep a Santa Eulalia. Na ostrove sa dohovoríte španielsky, ale miestne obyvateľstvo často používa tunajší ibizský dialekt “ibicenco”.

Ibiza je známa ako ostrov bujarej zábavy a plážových párty, priťahuje preto najmä mladých ľudí, ktorí sa chcú baviť. Tak tomu bolo už v 60. rokoch, keď sa sem schádzali priaznivci hnutia hippies. Nachádza sa tu dokonca najväčší nočný klub na svete a svetoznáme diskotéky Pacha a Space. Často sa v miestnych letoviskách konajú najrôznejšie hudobné vystúpenia, môže ísť o živú hudbu, ale väčšinou sa ľudia bavia pri hudbe elektronickej a tanečnej. Je miestom, kam sa schádzajú DJ z celého sveta a život tu utícha až neskoro nadránom. Všetky tunajšie podniky a zábavy dokresľujú úžasnú atmosféru ostrova, ktorá láka k návšteve množstvo umelcov z celého sveta.

Najviac rušno je samozrejme v hlavnom meste Eivissa, kde sa nachádza množstvo barov, reštaurácií, nočných klubov, kaviarní, galérií, originálnych butikov i elegantných obchodíkov. Okrem toho vás v Eivisse určite očarí tiež historické centrum pretkané krivoľakými uličkami, ktorému dominuje stredoveká pevnosť D’alt Villa. Jej maurské hradby boli za vlády Filipa II. zosilnené, aby ochraňovali mesto pred útokmi. Od roku 1999 je pevnosť D’alt Villa zapísaná na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ostrov však ponúka okrem divokého a nespútaného života oveľa viac. Veľmi príťažlivé sú romantické zálivy lemované malými plážičkami. Práve tieto miesta vyhľadávajú nudisti, ktorí vyžadujú dostatok súkromia. Aby ste tieto ukryté malebné zátoky našli, je dobré si prenajať auto. Oplatí sa prejsť si celý ostrov, nielen pobrežie, ale aj vnútrozemie. Pri ceste určite objavíte veľa zaujímavých miest, ktoré stoja za preskúmanie. Atraktívny je napríklad skalný chrám bohyne Tanit v jaskyni Es Culleram, ktorý sa podarilo dochovať z 5. storočia pred Kristom. Obdivovať môžete tiež kamenný ostrov Es Vedra, ktorý je považovaný za jedinečný prírodný úkaz. Má totiž obrovskú magnetickú silu a vďaka tomu je opradený mnohými povesťami.

Na Ibize sa rozkladajú nielen rušné, ale aj pokojné letoviská, kde radi trávia dovolenku aj rodiny s deťmi a v ktorých nájdete širokú paletu vodných i iných športov. K obľúbeným letoviskám na Ibize patrí Santa Eulalia, Sant Agusta, Sant Carles Peralta, Portinatx, San Miguel, Cala Vadella, Sant Jordi alebo Es Cana. Tie najkrajšie pláže sa tiahnu asi 9 km južne od hlavného mesta a volajú sa Es Cavalet a Las Salinas. Leží tu aj “soľný prístav” s názvom La Canal. Ak máte zálusk na nejaké suveníry, navštívte obce San Rafael či Santa Gertrudis, kde majú svoje dielne umelci, ktorých inšpiráciou sa stali starodávne púnske motívy. K tomu, aby ste Ibizu aspoň trochu poznali, je dobré si rezervovať najmenej týždeň, aj ten sa vám však bude zdať málo, Ibiza totiž ponúka mnoho krásneho.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek