Európa

Jarný Cyprus vás očarí

Autor:
/
21. februára 2017

Cyprus je vyhlásenou letnou destináciou – a nie je sa čo diviť, napríklad piesočné pláže v Ayia Nape sú nezabudnuteľné. Lenže Cyprus ponúka oveľa viac, než je priezračne čisté more, upravené pláže alebo špičkové hotely. Zatiaľ čo v lete je na poznávanie ostrova trochu horúco, jarný Cyprus ponúka tie najlepšie podmienky, kedy sa vydať za pamiatkami i prírodnými skvostami. Navyše sa tu dá skvele jazdiť na bicykli alebo hrať golf!

Piesočné pláže v Ayia Nape

Paphos – perla ostrova

Najkrajším mestom ostrova je Paphos nachádzajúci sa na juhozápadnom pobreží. Za návštevu tu stoja na zozname UNESCO zapísané Hrobky kráľov alebo vyhlásené mozaiky. Okrem nich potom stojí za to dôjsť do prístavu so zachovalou pevnosťou, ktorá je prístupná. Naskytá sa z nej pohľad na prístav, okolité pláže a tiež horný Paphos. Aj ten mimochodom stojí za návštevu, zvlášť potom miestny ovocný a zeleninový trh, na ktorom miestni farmári predávajú svoje výpestky. A vedzte, že takéto granátové jablko z miestnych sadov je naozaj skvelé.

Paphos – zachovalá pevnosť v prístave

A keď už sme sa dostali k jedlu: preslávená cyperská kuchyňa je základným prvkom dobre strávenej dovolenky a Cyprus vás v tomto smere určite nesklame. Tradičným pokrmom sú tzv. Meze, čo znamená zmes všetkého možného. Skladá sa z niekoľkých chodov, ktoré sa skoro bijú o miesto na Vašom stole. Sú tu delikátne omáčky, moussaka (mleté mäso s opekanými baklažánmi), koupepia (plnené listy viniča) a mnohé ďalšie, všetko sprevádzané miestnym pivom alebo výbornými cyperskými vínami.

Preslávené je tzv. Likérové víno produkované kláštornými mníchmi – Commandaria. Krásnym zážitkom sa môže stať tiež návšteva niektorej z mnohých malebných viníc, vinárskych závodov, múzea vinárstva či len ochutnávka vína v tradičnej gréckej taverne. Vinice sa nachádzajú takmer na celom území Cypru, tie najznámejšie ale nájdete v pohorí Troodos, kde sa tiež medzi kopcami nachádza najvyhlásenejší miestny kláštor – Kykkos. Rozhodne si jeho návštevu nenechajte ujsť, o veľa by ste prišli.

Miestny kláštor – Kykkos

Na Cypre sa jazdí vľavo, ak vás však táto informácia neodrádza, požičajte si na pár dní auto a túlajte sa týmto tretím najväčším ostrovom Stredomoria. Zvlášť teraz na jar to tu krásne vonia, vo vzduchu je cítiť more a kvety aj divoko rastúce bylinky.

Mimochodom, ak máte šancu, vydajte sa na ostrov v čase, keď miestni oslavujú. Najväčšou oslavou je pravoslávna Veľká noc. Po celý týždeň sa každý večer konajú omše trvajúce až do polnoci. Na Veľký piatok (tento rok vychádza na 14. apríl -pozn.red.) je z kostola symbolicky vynášané Kristovo telo pokryté tisíckami kvetov.

Smútočná procesia prechádza celou dedinou alebo mestom. Pri polnočnej omši zo soboty na nedeľu farár zvestuje, že Kristus vstal z mŕtvych (Christos Anésti), na čo sa odpovedá Alithos Anésti (skutočne vstal z mŕtvych). Ľudia radostne udierajú do lavíc, želajú si navzájom a ťukajú špičkami červeno zafarbených vajec o seba. Komu sa vajíčko nerozbije, bude mať po celý rok šťastie. Vajíčka farbia len na červeno, ako symbol Kristovej krvi, a to špeciálnym koreňom nazvaným rizari.

Podobne ako u nás sa na Cypre traduje, že na Veľkú noc by mal mať každý niečo nové na sebe. Pre deti to vo väčšine prípadov znamená nové topánky a obligátne veľkonočné sviečky, dnes je bežné sa bohato obdarovávať podobne ako na Vianoce.Booking.com

V krajine, kde je viac ako 90% obyvateľov veriacich, má Veľká noc oveľa duchovnejší charakter než u nás. Po celý týždeň sa každý deň konajú omše. V piatok všetko vrcholí. Z kostola je vynášané Kristovo telo, svetlá okolo kostola sú zahalená do čierneho plátna, smútočne zvonia zvony.
Pre deti Veľká noc znamená predovšetkým dva týždne prázdnin (týždeň pred Veľkou nocou a týždeň po nej), ktoré rovnako tak ako Veľká noc nemajú pevný termín. A ešte jednu zvláštnosť má grécka Veľká noc. Neodmysliteľne k nej patria lampiónové sprievody.

A čo a Cyperčania na Veľkú noc pripravujú a jedia?

Vo štvrtok začína väčšina domácich gazdiniek s veľkonočným pečením Flaounes, čo je druh syrového koláča, ktorý má svoj pôvod práve na Cypre. Skladá sa z nastrúhaného syra, vajíčok a mätovej náplne, ktorý je vytvarovaný do trojuholníkového a štvorcového tvaru. Koulouria sú zase maslové koláčiky z mlieka, korenia a s trochou cukru a Tyropites – bochníky s kúskami pridaného syra, ktoré sú vyvaľkané v sezamových semienkach. Tradičným pokrmom na Veľký piatok je Faki Xidati, čo je octovo-šošovicová polievka. Traduje sa totiž, že Kristus, keď požiadal o vodu na svojej ceste, dostal ocot namiesto vody.

Flaounes

V nedeľu ráno chodí väčšina ľudí do kostola okolo 11. hodiny, hneď potom idú domov na slávnostný obed, kde jedia jahňacie mäso na ražni a polievku Majiritsu z jahňacích vnútorností. Samozrejmosťou je tiež mazanec / buchta so zapečenými nafarbenými vajcami a ďalšie kulinárske špeciality.

Všade je veselo, popíja sa ouzo, hrá hudba, pri ktorej sa potom pri dobrom jedle a pití sedí aj niekoľko hodín … Gréci si vedia sviatky vychutnať a radovať sa. Proste zabudnú na starosti, odpustia si prípadné krivdy, tancujú a spievajú, oslavujú stretnutie so svojimi blízkymi a priateľmi, chvália sa svojimi deťmi a sú šťastní. Práve tieto chvíle vytvárajú a upevňujú tradičnú grécku rodinnú súdržnosť.

Nielen po veľkonočnom hodovaní príde vhod šport. Okrem plávania (more má na začiatku mája približne 21 stupňov) sa ponúkajú pešie túry alebo jazda na bicykli. Menej zdatní sa môžu túlať pri morskom pobreží, tí ostatní ale zamieria do hornatého vnútrozemia. Stále viac návštevníkov ale volí ešte jednu alternatívu, totiž golf. Na Cypre je hneď niekoľko vyhlásených golfových ihrísk.
Cyprus má skrátka čo ponúknuť po celý rok. Pokiaľ ale máte radi aktívnu dovolenku, stavte na niektorý z jarných termínov, nebudete ľutovať. Navyše ceny sú v tomto období oveľa nižšie ako v hlavnej sezóne.Booking.com

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek