Európa

Kanárske ostrovy – odpočinková dovolenka

Autor:
/
24. januára 2017

Rozmanitosť a exotika ostrovov oslovila už veľa turistov zo Slovenska, ktorí sa sem pravidelne vracajú. Doslova kvízovou otázkou je, podľa čoho sa ostrovy volajú Kanárske? Nie je to podľa žltého kanárika, ale podľa latinského označenia psa – canis. Práve psi tu boli vo veľkom množstve nájdení prvými gréckymi a rímskymi moreplavcami. Od roku 1495 sú Kanárske ostrovy pod správou Španielska, čo sa tiež premieta do tunajšieho temperamentu a kultúry. Toto sopečné súostrovie sa nachádza v Atlantickom oceáne približne 100 km západne od afrických brehov Maroka.

Gran Canaria

Najznámejší ostrov s hlavným mestom Las Palmas. Prichádza na neho až 1,5 mil. turistov ročne, čo je rovnako ako počet obyvateľov celého súostrovia. Gran Canarii sa hovorí ostrov večnej jari – nájdeme tu rozmanitú prírodu, zelené údolia, vysoké hory, bavlníkové plantáže aj piesočné duny. Z rastlín tú je všetko, od rôznych druhov paliem až po borovice, a tiež mnoho endemitov – živočíchov i rastlín, ktorí sa nevyskytujú nikde inde. Rozdiel medzi priemernou letnou a zimnou teplotou je minimálna.

Pico de las Nieves

Dominantou ostrova je sopečný vrchol Pico de las Nieves. Pod jeho vrcholom sa rozprestiera nádherný prírodný park Tamadaba s rozmanitou a vzácnou prírodou. Neďaleko leží mestečko Maspolamas, ktoré susedí s nádhernými piesočnými dunami. Piesočná pláž dlhá takmer 6 km je ideálna pre všetkých rekreačných bežcov a milovníkov dlhých prechádzok. Puerto de Mogán, ktorý ľahko pripomína Benátky, leží na juhozápade ostrova. Rovnako ako v Taliansku aj tu nájdeme prístav plný jácht, rybárskych lodiek, romantických uličiek a kaviarní, ktoré lákajú na posedenie s výhľadom na prístav a pokojné more. Na námestí a okolo pláže sú postavené malé domy v typickom ostrovnom štýle. Ďalšími miestami, ktoré stoja za návštevu, sú Santa María, Playa del Inglés a San Agustín.

Tenerife

Puerto de la Cruz

Najväčší z Kanárskych ostrovov. Priemerné teploty sa tu celoročne pohybujú okolo 25° C. Prví turisti sem prišli tráviť dovolenku pred viac ako sto rokmi. A dobre si vybrali. Staré centrum mestečka Puerto de la Cruz so storočnými vavrínmi dáva okúsiť pokojnú a pohodovú atmosféru celého ostrova. Aj tu sa nachádza prírodný park, a to Parque Nacional del Teide. Za návštevu stoja rozhodne turistické centrá Puerto de la Cruz, Playa de las America alebo Los Cristianos.

Lanzarote

Lanzarote

Ďalší obľúbený ostrov. Preslávené letoviska nájdeme v Arrecife, Punta de la Mujeres a Puerto del Carmen. Obľúbeným výletným miestom je ostrov Isla Graciosa, kam vás zavezie výletná loď, odchádza z Orzoly.

La Palma

La Palma

Máte radi prírodu? Potom si tento ostrov zamilujete, pretože je tu veľa zelene. La Palma láka predovšetkým milovníkov turistiky, využiť môžete veľa chodníkov pre peších. Na svoje si tu prídu aj potápači a milovníci šnorchlovania. Pobrežie je krásne členité s bohatým podmorským životom. Zo zaujímavých miest spomeňme mestečka Santa Cruz de La Palma a La Zarza a tiež ďalší prírodný park Parque Nacional de la Caldera de Taburiente.

Fuerteventura

Fuerteventura

Druhý najväčší Kanársky ostrov. Tunajšie vlny sú ideálne na surfing. Ak milujete dlhé piesočné pláže, rozhodne odporúčame južnú časť ostrova Fuerteventura. Nachádza sa tu veľmi dlhá pláž Jandía, ktorej fotky sú známe z mnohých sprievodcov a pohľadníc. Je to v podstate nekonečná pláž. Je tak dlhá, že aj keď sem mieria stovky turistov, môže sa vám stať, že sa ocitnete sami. Zo zaujímavých miest spomenieme ešte Parque Natural de las Dunas, Puerto del Rosario, Isla de Los Lobos, Tefia

La Gomera

La Gomera

Druhý najmenší Kanársky ostrov objavili turisti len nedávno. Väčšinou tu ani netrávia dovolenku, ale chodia sem hojne na výlety z iných ostrovov. Nájdete tu nedotknutú krajinu a malé útulné hotely. Za návštevu tu stojí predovšetkým národný park Parque Nacional de Garajonay, ktorý patrí medzi pamiatky UNESCO. Pre ostrov je typická výroba medu a palmového oleja. Paliem je na ostrove viac než dosť. Valle Gran Rey, v preklade Údolie Veľkého kráľa, sa stalo vyhľadávaným turistickým centrom. Komplex je tvorený niekoľkými dedinkami ležiacimi na pobreží – La Carel, Vueltas, La Playa a ďalšie. Údolie sa otvára priamo do Atlantického oceánu. Čierne pláže s nádychom tajomna, terasovitá krajina, rozkvitnuté záhrady, bary a reštaurácie – to všetko v sebe ukrýva čarovné údolie.

Už máte chuť odísť na Kanárske ostrovy? Stačí pre to urobiť naozaj málo. Zo širokej ponuky cestovných kancelárií si určite vyberiete svoje vyhliadnuté letovisko na ktoromkoľvek ostrove.

Aby ste sa nestratili, tu je pár praktických informácií.

  1. Na Kanároch je kvôli časovému posunu o hodinu menej.
  2. Môžete platiť eurom.
  3. Dohovoríte sa španielsky, ale aj po anglicky aj nemecky.
  4. Hustá cestná sieť vás prevedie po každom ostrove a určite sa nestratíte. Autobusová doprava je tu na veľmi slušnej úrovni a prekvapivo aj lacná. Nejazdia ale do všetkých miest a mnohokrát sa oplatí požičať si auto. Ceny sú priaznivé, ale v hlavnej sezóne bývajú rezervované aj niekoľko dní dopredu. Odporúčame si k zájazdu rovno rezervovať požičanie auta.
  5. Voda väčšinou nie je označená ako pitná. Cena balených vôd v supermarketoch je porovnateľná ako u nás.
  6. Miestna kuchyňa je pestrá a líši sa od typickej španielskej. Hojne sa používa zelenina, ovocie, ryby, zemiaky, fazuľa a kukurica.

Kanárske ostrovy vám majú naozaj veľa čo ponúknuť.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek