Európa

Korčula – rokmi preverená kvalita (HD aerial video)

Autor:
/
7. augusta 2017

Ostrov Korčula nie je ako ostatné chorvátske ostrovy a pritom sa na prvý pohľad ničím zvlášť nevymyká. Jedinečnou ju robí jej magická príťažlivosť, ktorá sem už stovky rokov láka cestovateľov a turistov z celého sveta. Možno tu hľadajú korene poznania a začiatok dobrodružnej cesty životom, možno sa chcú vypraviť po stopách Marca Pola, ktorý práve tu v roku 1254 začal svoju veľkú cestu.

Korčula patrí k južno-dalmatským ostrovom a je známa ako najväčší zo zelených ostrovov na Jadrane, lesy sú na nej po stáročia udržiavané a chránené. Ostrov sa tiahne paralelne s neďalekou pevninou v smere západ-východ. Je dlhý 46,8 km, priemerná šírka 5,3 až 7,8 km, a s rozlohou 279 km štvorcových je šiestym najväčším ostrovom v Jadranskom mori. Pobrežie, dlhé 182 kilometrov, je značne členité, s radom zálivov a zátok. Severné pobrežie je nízke a ľahko prístupné, s niekoľkými prírodnými prístavmi ako sú napríklad Korčula, Vrbovica alebo Prigradica. Južné pobrežie je členitejšie a miestami veľmi strmé, útesy dosahujú výšku až tridsať metrov.

Aerial video z ostrova Korčula v Chorvátsku / Autor: ©2017 Dark Studio ⇣

Cestovný ruch sa začal na Korčuli rozvíjať už v 19. storočí. V roku 1904 bolo v meste Korčula otvorené prvé verejné kúpalisko a o desať rokov neskôr už si mohli ľudia v celej Európe prečítať prvý prospekt, ktorý lákal k návšteve ostrova. Z tej doby sa zachovali honosné letné sídla obklopené vinohradmi a olivovými hájmi. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa začali stavať moderné hotely, kempingy a iné turistické a pohostinské objekty. Dobré meno si po roky udržiava aj miestne kúpeľníctvo, ktoré prekvitá predovšetkým vďaka miernemu podnebiu, čistému vzduchu a moru a liečivému blatu hneď na niekoľkých miestach ostrova.

Korčula ale nie sú len nádherné pláže a zátoky, príjemné hotely a zábava, ostrov osloví aj milovníkov histórie. Mesto Korčula je napríklad jednou z najcennejších mestských pamiatkových rezervácií celého Chorvátska. Jej stará časť je zo všetkých strán obklopená hradbami zo 14. storočia s vežami, bránami a baštami. V jednej z veží je ukryté unikátne múzeum hry Moreška – inscenovanej starobylej vojenskej bitky. Nad starým mestom bdie goticko-renesančná katedrála sv. Marka s cenným interiérom, jej súčasťou je aj krstiteľnica a zvonica. V susedstve stojí Opatský palác s klenotnicou a renesančný palác Arneriov. Tiež sa tu nachádza najstarší korčulský kostol sv. Petra zo 14. storočia, v jeho blízkosti môžete navštíviť rodný dom Marca Pola. Korčula je preslávená bohatým kultúrnym životom, pravidelne sa tu konajú rôzne predstavenia, kocerty a výstavy, bežné sú diskotéky a tanečné terasy, veľkým zážitkom pre turistov býva účasť na niektorej z miestnych slávností, napríklad pri pašijových procesiách pred Veľkou nocou alebo pri pálení ohňov na sviatok sv . Petra a Pavla koncom júna.

Pravým opakom Korčuly je osada Babina, situovaná v inej časti ostrova, na idylickej samote. Babina je vyhláseným rajom kľudu a pohody a sťahujú sa sem najmä turisti, ktorí nevyhľadávajú rušný nočný život. Babina má kvalitne značené cesty pre horské bicykle a lokálne cesty prírodou aj pozdĺž mora, vhodné ako pre peších, tak pre cyklistov. Aktívnych milovníkov prírody očarí bezpochyby mestečko Prizba, ktoré ponúka skvelé podmienky pre potápanie, jachting, windsurfing a podmorský rybolov. Mestom sa tiahnu terasovité vinohrady, oddelené od pobrežia vyvýšeninou s borovicovým porastom, v ktorom kotvia jachty. Prizba je povestná výborným vínom, ktoré priateľskí domorodci turistom radi ponúkajú na ochutnanie.

Osobitou atmosférou vás očarí najväčšie a najstaršie prístavné mesto na Korčuli Vela Luka, ktoré je ukryté v najlepšie chránenej zátoke na okraji západnej časti ostrova. Ide o významné turistické, kultúrne a dopravné centrum krajiny s niekoľkými priemyselnými závodmi. Tunajšie prostredie určujú najmä okolité pahorky, ktoré mesto chránia pred studenými prúdmi vetra. To využívajú aj miestne kúpele, kde sa zotavujú pacienti s ochorením dýchacích ciest a poruchami pohybového ústrojenstva. Vela Luka je pomerne mladé mesto, preto v ňom nenájdete žiadne historické pamiatky ako inde na ostrove. Turistickou atrakciou je najmä kostol sv. Jozefa z 19. storočia s archeologickou zbierkou nálezov z neďalekej jaskyne, v centre mesta stojí známa moderná galéria s dielami slávnych sochárov a maliarov. Takisto Vela Luka je mesto plné zábavy, v marci sa tu vo veľkom oslavuje sviatok sv. Jozefa, po celý rok potom môžete naraziť na skupinky spevákov národných piesní, ktorí pre vlastné potešenie spievajú na miestnom nábreží.

Obľúbenými letoviskami sú tiež Zavalatica alebo osada Karbuni, v ktorej sa po stáročia vyrábalo drevené uhlie. Všeobecne možno povedať, že Korčula nesklame ani toho najnáročnejšieho turistu. Miestni život aj ľudia majú svoj osobitý ráz, pritom sú však pohostinní a pripravení sa o každého návštevníka postarať na tej najlepšej úrovni. Celý ostrov i jeho okolie sú zárukou príjemne strávenej dovolenky, na ktorú vám zostanú tie najkrajšie spomienky!

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek