Európa

Kréta – grécky ostrov s množstvom NAJ

Autor:
/
2. februára 2017

Zo Slovenskej republiky sa na Krétu dostanete pohodlne letecky za necelé tri hodiny. Väčšina lietadiel pristáva na letisku v hlavnom meste Heraklione ležiacom v strede severného pobrežia. Kréta je najjužnejšie položeným územím Grécka a tak sa nie je čomu diviť, že na prelome mája a júna sa teplota vzduchu pohybuje okolo 30° C a more je vyhriate na veľmi príjemných 22 stupňov. Počas letných prázdnin, teda v júli a auguste, stúpajú teploty k 33 stupňom a voda má až 26° C. Na Kréte je navyše možné sa počas jediného dňa okúpať hneď v dvoch moriach – na severe sú totiž brehy ostrova obmývané Krétskym morom, zatiaľ čo na juhu morom Líbyjským. Návšteva Kréty poteší tiež milovníkov histórie, pamätihodností je po celom ostrove roztrúsených naozaj požehnane. Dôvodov, prečo navštíviť Krétu je však oveľa viac, my uvedieme len niekoľko málo príkladov.

Kréta – Gortys

Nádherné pláže

Snáď každý si pri slovách “letná dovolenka” vybaví teplo, čisté more a piesočnaté či kamienkové pláže. V tomto ohľade vás ostrov Kréta rozhodne nesklame. Ponúka stovky pláží, a to ako tých veľkých s bohatou ponukou vodných športov a atrakcií, tak aj tých malých, kde budete mať dostatok súkromia a “rušiť” vás bude len šumenie mora. Predovšetkým na severnej strane ostrova sa rozkladajú piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora, ktoré sú ideálne pre rodiny s deťmi. Asi najznámejšou plážou je Elafonisi nachádzajúcou sa pri najzápadnejšom výbežku ostrova. Táto oblasť dostala prezývku “Európske Tichomorie”, pretože pripomína krajinu niektorých ostrovov v Pacifiku. Piesok je biely, žltý i ružový, a tak tieto končiny hojne vyhľadávajú tiež fotografi. S tým ako sa mení intenzita denného svetla, mení sa aj atmosféra miesta. Na juhu ostrova sa potom rozkladá ďalšia vyhlásená pláž s názvom Matala. Skalné jaskyne, ktoré sa v jej blízkosti nachádzajú, sa stali v 60. rokoch minulého storočia vyhľadávaným útočiskom členov hnutia hippies. Keď sa do skál pripomínajúcich ementál vypravíte, určite pochopíte, čím ich toľko očarili. Vstup do mora je z pláže Matala dosť strmý a občas sa tu vyskytujú aj vlny. Na východnom pobreží stojí za videnie pláž Vai. Pláží, ktoré vás na Kréte nadchnú, je však oveľa viac.

Sloboda poznávania

Pri návšteve Kréty sa oplatí požičať si auto, vďaka ktorému máte lepšiu možnosť objavovať a spoznávať ďalšie kúty ostrova. Na Kréte sa jazdí vpravo a hlavné cesty majú často oveľa lepšiu kvalitu, než tie, na ktoré sme zvyknutí z domova (najmä po zime). Úroveň povrchu potom klesá úmerne k tomu, ako ďaleko sa vyskytujú od veľkých miest a tiež v akej sa pohybujeme nadmorskej výške. Prenájom auta na 3 dni vyjde zhruba na 120-160 eur, avšak, vždy záleží na tom, aké auto si chcete požičať a v akej časti sezóny pricestujete. V prípade, že chcete objavovať krásy tých najzapadlejších kútov ostrova, požičajte si terénne auto, ktoré je poistené aj pre jazdu po tomto type komunikácií. Ak máte v pláne využívať len asfaltky, bude vám stačiť niečo malé, ako je napríklad Kia Picanto, Fiat Panda a pod. Ich výhodou je ľahká ovládateľnosť, mrštnosť a fakt, že sa zmestia aj do úzkych uličiek.

Letoviská pre každého

Pobyty na Kréte poskytujú ideálny odpočinok pre všetkých. Cestovné kancelárie ponúkajú rušné strediska, v ktorých to žije 24 hodín denne a kde je slovo nuda neznámym pojmom. Nájdete v nich diskotéky, v ktorých repertoári je hudba od 60. rokov až po súčasné hity, kluby, nespočetné množstvo reštaurácií, nechýbajú malé obchody i veľké supermarkety, banky, lekárne a ďalšie služby. Medzi najrušnejšie strediska tohto typu patrí Chersonisos, Stalida alebo Georgioupolis. Ak chcete, môžete bývať priamo v centre diania. Kto však chce bývať na pokojnom mieste, ale zábavu mať na dosah ruky, mal by si zvoliť ubytovanie na okraji týchto letovísk.

Ak ale patríte medzi tých, ktorí na svojej dovolenke diskotéky, bary a nočné kluby zrovna nevyhľadávajú, môžete sa rozhodnúť pre pokojné letoviska tvorené len pár hotelíkmi. Tými sú napríklad Gouves (okrem samotného centra), Kolymbari, Tavronitis či Maleme. Túžite po luxuse? Potom je ako pre vás stvorené letovisko Elounda, kde sa až na pár výnimiek nachádzajú iba päťhviezdičkové areály, ktorých súčasťou je golfové ihrisko, súkromný prístav či dokonca heliport. Ponuka ubytovania na Kréte je skrátka obrovská, na výber máte tak lacné štúdia bez stravy, ako aj honosné komplexy so všetkým. Stále viac hotelov potom ponúka stravovanie formou “all inclusive”, ktoré je stále obľúbenejšie.

Kréta – Elounda

História na dosah ruky

Pokiaľ chcete na Kréte objavovať starodávne pamiatky, musíte si dobre načasovať jej návštevu. Túlať sa v júli či auguste okolo poludnia po najslávnejšom krétskom archeologickom nálezisku pri paláci Knóssos na okraji Heraklionu, nie je práve najlepší nápad. Oveľa lepšie urobíte, keď sa sem vyberiete skoro ráno alebo neskoro večer, alebo ešte lepšie na začiatku či konci sezóny, kedy sú už teploty znesiteľnejšie. Jedine tak si budete môcť vychutnať návrat o tisíce rokov späť a možno sa vám podarí rozlúsknuť záhadu, prečo celá Minojská civilizácia, ktorá tu bola v rokoch 2700-1450 pred Kristom vlastne zanikla. Maximálneho kultúrneho, hospodárskeho i politického rozmachu dosiahla v rokoch 2000-1600 pred Kristom. Minojci vtedy ovládali celé Stredomorie a boli si tak istí svojím postavením, že svoje paláce ani neopevňovali. Čo teda spôsobilo ich zánik? Čiastočne sa na ňom podieľali Achájci z pevninského Grécka, ktorí na Krétu vpadli a roku 1425 pr. n. l. zničili palác v Knósse. Veľmi pravdepodobné však je, že hlavnou príčinou bola prírodná katastrofa – často je zmieňovaný výbuch sopky na neďalekom ostrove Santorini, ktorý mal spôsobiť silné zemetrasenie a vyvolať vlnu cunami vysokú desiatky metrov. Dielo skazy potom mala dokonať zmena podnebia – po výbuchu sopky oblohu na dlhé roky halil sopečný dym, kvôli ktorému nastala neúroda. Archeológovia sú však toho názoru, že túto pohromu, ktorá prebehla v rokoch 1700-1551 pred Kristom, však Minojci prečkali. Príčina zániku ich kultúry tak stále zostáva záhadou.

Kréta – Knóssos – mínojský palác

Prírodné krásy

Krétu pokrývajú hory dosahujúce nadmorskú výšku cez 2 000 metrov. Väčšine turistov však počas letnej sezóny stačí sa na tieto hory pozerať z pláže. Výstup na ne by bol v takej horúčave nemysliteľný. Ak sa však na ostrov vydáte v júni, septembri, alebo októbri, rozhodne ich návštevu a tiež návštevu horských dediniek nevynechajte. Turistické trasy sú síce horšie značené, ale vždy sa dá na cestu spýtať. Miestni sú veľmi ochotní a radi poradia. Ak si nebudete rozumieť anglicky ani nemecky, použite ruky a nohy. Peším turistom sú pre odpočinok k dispozícii horské chaty, ale strechu nad hlavou možno často získať tiež u miestnych horalov. Veľkým turistickým lákadlom na Kréte je tiesňava Samaria, ktorá je najdlhším kaňonom v Európe. Nachádza sa v západnej časti ostrova a ľahko ju môžete navštíviť počas dovolenky. Je zvyčajne formou organizovaného výletu cestovkami, kedy vás autobus vyvezie priamo na jej začiatok. Potom sa prejdete asi 18 km smerom k moru, kde vás zase vyzdvihne pristavená loď, ktorou odplávate do dedinky a tak opäť nasadnete do autobusu. Tento výlet je veľmi atraktívny, ale tiež dosť náročný – je potrebné mať dobré topánky a v batohu pripravené aspoň dve fľaše s vodou.

Výlety vláčikom

Klasickú železnicu ani vlaky ostrov Kréta nemá, zato výletných vláčikov jazdí po ostrove viac ako dosť. Každoročne sa počet oblastí, v ktorých sa s nimi môžete stretnúť, ešte viac rozširuje. Zviesť sa môžete do susedných dediniek, mestečiek či letovísk. Jedným z najatraktívnejších “vlakových” výletov vo východnej časti ostrova je návšteva sladkovodného jazera Kournas. Kúpanie je v ňom síce zakázané, ale dá sa na ňom previezť aspon na šlapacích bicykloch a lodičkách. Jazero má priezračne čistú vodu, ale na dno hlboké niekoľko desiatok metrov napriek tomu nedohliadnete. Okolité taverny potom lákajú na výborné jedlo. Jazero obklopujú olivové háje a kulisu mu robia neďaleké vysoké hory. Výlet vláčikom stojí obvykle okolo 15 euro.

Kréta – Rethymno – turistický vláčik

Vodné radovánky

Na Kréte sa nachádza veľa vodných parkov. Jedným z nich je aj Anopolis pri stredisku Kokkini Hani, ktorý je v prevádzke denne od 10 do 18 hodín a ponúka celkom 33 vodných atrakcií. Je ideálnym výletným cieľom pre rodiny s deťmi i pre milovníkov adrenalínových atrakcií. Nájdete tu veľký bazén, detský bazén a atrakcie, ako sú minišmýkalky, preliezačky alebo umelý dážď, veľké jacuzzi, 385 metrov dlhá lenivá rieka či dych berúce tobogány a megašmýkalky s dostatočne výrečným názvami – Turbo Cyclone, Kamikaze, Free Fall atď. Pri vodných parkov je možné pohodlne zaparkovať, zvyčajne k nemu tiež zachádzajú autobusy.

Významné mestá

Na Kréte určite nevynechajte prehliadku niektorého z troch najvýznamnejších miest. Tým prvým je Heraklion, kam sa pohodlne dostanete linkovým autobusom (stanica sa nachádza neďaleko prístavu a historického centra). V Heraklione môžete navštíviť pevnosť, archeologické múzeum a určite nezabudnite ani na miestny trh. Na západe ostrova stoja za návštevu hneď dve mestá – Rethymno a zvlášť potom Chania, ktorá je označovaná za Benátky východu.

Kréta – Chania

Bola totiž v 13. storočí založená práve Benátčanmi. Hoci bola počas druhej svetovej vojny dosť poškodená, dodnes si zachováva svoje nezameniteľné čaro. Tvorí ju malebný prístav, úzke uličky a centrum obopínajú vysoké a zhruba tri kilometre dlhé hradby. Prezrieť si môžete starú zbrojnicu, Janičiarsku baštu, impozantný maják na konci móla a tri múzeá – archeologické, námorné a ľudového umenia. Určite si urobte tiež čas na posedenie v miestnej kafetérii, kde si vychutnáte pocit sladkého ničnerobenia. Ak by sa vám zdalo, že je vám onen sympatický pán sediaci pri vedľajšom stolčeku nejako povedomý, nečudujte sa. Krétu si totiž obľúbil americký spisovateľ Robert Fulghum, ktorý je na Slovensku veľmi populárny. Každý rok tu niekoľko mesiacov býva a do Chanie a jej okolia dokonca zasadil aj časť deja svojho románu Tretie želanie.

Robert Fulghum

Jedinečná atmosféra

Či už sa budete pohybovať len po turistických strediskách alebo sa vyberiete na prieskum vnútrozemia a tradičných dedín, všade na Kréte narazíte na pohostinných, milých a komunikatívnych ľudí. Pri návšteve klasickej taverny často budete mať možnosť sa pozrieť aj do kuchyne, na Kréte sa totiž riadia heslom, že lepšie ako vyberať písmenká z jedálneho lístka, je vyberať si očami už hotové jedlo. Niet sa čomu diviť, že Kréta patrí medzi najobľúbenejšie letné ciele. Tak čo hovoríte, budete ju tento rok tiež objavovať alebo ste zatúžili sa na ňu vrátiť?

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek