Európa

Lefkada – miesto pre tých, ktorí hľadajú kľud, odpočinok a pohodlie.

Autor:
/
22. septembra 2018

Na rozdiel od mnohých iných nie je úplne odlesnený a tým pádom postihnutý eróziou. Ostrov je porastený hustou vegetáciou a tiež množstvom olivovníkov, figovníkov, pínií, platanov, cyprusov, citrusov, mandľovníkov, akácií a ďalších druhov stromov, k tomu pridajte vôni muškátov a ibištekov. Prírodný charakter Lefkady podčiarkuje aj hrebeň hôr v strede ostrova, vypínajúci sa do výšky až 1 158 m n.m., rovnako ako aj absencia významnejších pamiatok, pre Grécko tak obvyklých. Pri putovaniach v divokých horách ale objavíte malebné dedinky, stáda oviec a kôz, včelie úle a nádherné výhľady do okolia. Miestni obyvatelia ešte nežijú výhradne z turistov, ale živia sa napríklad tradičným rybolovom alebo poľnohospodárstvom. Ako suvenír si od nich môžete kúpiť čipky a výšivky alebo domáce víno, med či olej.

Mys Doukato

Hlavnými devízami Lefkady sú teda príroda, pokoj a nezaľudnené nádherné pláže. Ale aj týmito miestami prešla história a narazíme tu na rad mýtických príbehov a stôp, pripomínajúcich čaro dávnych čias. Tak napríklad na najjužnejšom výbežku, myse Doukato, sa vraj nachádza vchod do Hádovej ríše a viaže sa k nemu legenda o antickej poetke Sapfó, ktorá kvôli ohrdnutej láske ukončila svoj život skokom z útesu. Predtým tu tiež stával Apollonov chrám.

Naopak na východnom pobreží nájdete predsa len trochu rušnejšie miesta s reštauráciami, obchodmi a diskotékami. Tu je tiež možnosť požičať si auto, skúter alebo napríklad loď. Sú tu tiež centrá vodných športov a potápania, najmä v letovisku Nidri. Neďaleko odtiaľ potom leží ostrovček Skorpios, patriaci rodine známeho multimilionára Onassisa. Ten ostrov odkúpil od gréckej vlády v roku 1962 a možno aj vďaka tomu zostala Lefkada trochu bokom bujniaceho turistického priemyslu. Onassisová socha v nadživotnej veľkosti napokon tiež v prístave v Nidri stojí.

Niektorý z výletov po ostrove Lefkada môžete nasmerovať aj do rovnomenného hlavného mesta, ktorá má asi 8 000 obyvateľov. Jeho starobylé úzke uličky s tavernami a obchodíkmi vám určite učarujú. Neďaleko od mesta, na samom severe ostrova, je možné dostať sa po umelo vybudovanej hrádzi s cestou a 50 metrov dlhým padacím mostom na pevninu. Vstup na ostrov strážia z oboch strán stredoveké Benátské pevnosti Santa Maura a Gryva. V okolitých močaristých lagúnach je možnosť pozorovať mnoho druhov vtákov, napríklad volavky. Na neďalekej piesočnatej pláži Gyra potom stoja pozostatky veterných mlynov.

Bezpochyby najkrajšou časťou ostrova je však západné pobrežie, civilizáciou zasiahnuté len minimálne. Práve tu vyčnievajú strmé vápencové skaliská a útesy, pri úpätí ktorých sa nachádzajú dlhé piesočnato-kamienkové pláže. Dostať sa k nim vyžaduje prejsť po vnútrozemskej ceste, čo nám samo o sebe umožní aspoň trochu nahliadnuť do života ostrovanov a poodhaliť niečo z tunajších prírodných krás.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek