Európa

Makarská riviéra nie je iba Makarska…

Autor:
/
22. septembra 2018

Riviéra však návštevníkom zaručuje tiež príjemné podnebie s vysokým počtom hodín slnečného svitu. So svojimi možnosťami krásneho kúpania a pešej turistiky v tak zaujímavom a krásnom prírodnom prostredí sa niet čo čudovať, že má turistika v tejto oblasti dlhoročnú tradíciu. Dalmatské pobrežie je lemované mohutným, 36 km dlhým horským masívom Biokovo, ktorý sa pred vami vynorí, nech sem prídete z ktorejkoľvek strany. Jeho najvyšším vrcholom je Sveti Jure s výškou 1762 metrov nad morom, ktorý akoby dohliadal na všetky dedinky a turistické strediská na jeho úpätí. Staré dediny pod zrázmi a úbočiami Biokova si dokázali uchovať tradičnú sedliackú architektúru, malebné domčeky i priľahlé pivničky. Dedinky sú tak výrazným protikladom turistických stredísk s novými modernými hotelmi, vilami a apartmánmi na pobreží. Makarská riviéra sa vyznačuje bujnou vegetáciou s množstvom borovicových lesov, pričom borovicový porast nájdeme dokonca aj pri plážach.

Sveti Jure

V minulosti bolo možné sa k belavým plážam Makarskej riviéry dostať len loďou, čo bol nezabudnuteľný zážitok, kedy sa turisti mohli tešiť z krásnych výhľadov na kulisu hôr v kontraste s azúrovo modrou vodou Jadranského mora. V roku 1965 však bola pozdĺž riviéry vybudovaná tzv. Jadranská magistrála, ktorá umožnila turistom prístup aj po ceste. V posledných rokoch si tak pôžitok z pohľadu na pobrežie z hojdajúcej sa lode užívajú len turisti – námorníci, ktorí kotvia svoje lode v starých prístavoch alebo v novo vybudovaných kotviskách.

Medzi letoviská Makarskej riviéry patrí napríklad Baška Voda, Tučepi, Gradac, Brela, Podgora, Drvenik, Podaca, Brist a mnoho ďalších. Centrom Makarskej riviéry je však mestečko Makarska s 13 tisíc obyvateľmi ležiaci na Jadranskej magistrále. Je to najvyhľadávanejšie letovisko pevninskej Dalmácie a zároveň významné liečebné kúpeľné mesto. Rozkladá sa v zálive chránenom polostrovom sv. Petra a jeho minulosť siaha až do staroveku. V týchto miestach sa totiž kedysi rozkladala rímska osada Muicurum, ktorú však roka 548 vyplienili Góti. Povstala síce z popola, ale v roku 1499 ju zasa dobyli Turci, ktorí z nej urobili prístav a centrum obchodu. Od roku 1646 sa potom ocitla v područí Benátok. Dnešný názov Makarska sa prvýkrát spomína roku 1502 a je odvodený od Makra – najstaršej dediny. Turizmus sa v Makarskej začal rozvíjať až v roku 1914 a bol spojený s výstavbou hotela Osejava. Roku 1923 bola následne založená Spoločnosť pre skrášľovanie mesta, ktorá pomáhala mestu prispôsobovať sa požiadavkám zahraničných aj domácich návštevníkov.

Pobrežná promenáda v Makarskej.

Dnes je to veľmi živé staré mesto, kde je aj prístav pre trajekty zaisťujúcich spojenie s ostrovom Brač. Historické centrum sa rozprestiera okolo palmami lemovanej prístavnej promenády, ukončenej polostrovom Osejeva a Sveti Petar. Dôležitými pamiatkami sú kláštory sv. Filipa Neri z 18. storočia a Františkánsky kláštor zo 17. storočia, kde sídli Malakologické múzeum so zbierkou ulít mäkkýšov. Srdcom novodobého centra sa stalo námestie Brata Andrije Kačiće-Miošiće, ktoré sa volá po dalmátskom učencovi, básnikovi, autorovi teologických a filozofických prác. Miošiće je autorom najčítanejší knihy v Dalmácii s názvom “Rozhovor príjemný národa slovanského”, ktorá sa doteraz dočkala 64 vydaní. Uprostred námestia stojí básnikov pamätník, ktorý vznikol v roku 1890 a je dielom sochára Ivana Rendiće. Medzi pamätníkom a kostolom sa nachádza aj benátska fontána z roku 1775, kedy mesto dostalo pitnú vodu, na ktorej je vytesaný zákaz prania bielizne a napájania dobytka. Za kostolom sa potom nachádza stará škola postavená koncom 19. storočia, ktorá je ozdobená prvkami klasiky a novorenesancie. Dnes je v nej umiestnená Mestská knižnica, Galéria Gojak a Hudobná škola.

Hotel Osejava / Makarska

Makarska je miestom, kde môžete okrem histórie a kultúry nájsť tiež množstvo hotelov, reštaurácie, pivárne, pizzerie, café-bary alebo cukrárne. K dispozícii je tu návštevníkom všetko, čo je treba k pokojnej a bezstarostnej dovolenke na pobreží Jadranského mora. Nezabudnite však navštíviť 2 kilometre dlhú pláž Donja Luka, ktorá začína pri polostrove Sveti Petar, na ktorom sa týči maják. Táto pláž mesto v 60. rokoch minulého storočia preslávila a v jej okolí potom vyrástlo najviac hotelov.

2-kilometrová pláž Donja Luka

Z Makarskej sa po 4 kilometroch smerom na juh dostanete do menšieho, ale za to veľmi živého prímorského letoviska Tučepi, ktoré má dlhoročnú tradíciu turistických službách a je vhodné najmä pre mladých ľudí a rodiny s deťmi. Blízkosť pohoria Biokovo navyše láka milovníkov aktívneho odpočinku, môžu tu totiž podnikať početné pešie prechádzky, horské túry alebo jazdy na horských bicykloch. Obec bola osídlená už v antickom období, čo dokladajú dochované rímske pamiatky. Turistov sem priťahuje tiež rozľahlá kamienková pláž pozvoľne sa zvažujúca do priezračne čistého mora a prístav jácht. V Tučepi si tak môžete užívať kúpanie a odpočinok na slnkom vyhriatych plážach, alebo si vybrať z pestrej ponuky vodných športov. Sú tu požičovne surfov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží a pod. V neposlednom rade potom máte možnosť ochutnať tunajšiu výbornú kuchyňu zameranú prevažne na plody mora. Tučepi patrí ako letovisko k európskym špičkám.

Tučepi

Ďalším veľmi hojne navštevovaným letoviskom je Baška Voda ležiaci približne 4 km severne od Makarskej. Letovisko je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku. Má dokonalú turistickú infraštruktúru, dlhé, biele pláže a veľa možností zábavy. Vybavené je veľkými prázdninovými hotelmi, viac ako 20 reštauráciami, kaviarničkami, krčmičkami, pizzeriami a diskotékami. Možný je tiež prenájom športových potrieb, tenisových kurtov, detských ihrísk či využitie futbalového ihriska. V okolí sa pestuje vinič, olivovníky, figovníky a višne maraska. Jadranská magistrála tadiaľ prechádza nad obcou, a preto neobťažuje rekreantov svojou prevádzkou.

Baška je pomerne mladým letoviskom, prvý hotel tu bol postavený až v roku 1936. Veľký rozvoj bol zaznamenaný až v 60. rokoch 20. storočia, kedy sa Baška Voda rozrástla v rušné letovisko dnešných rozmerov, ktoré si však dokázalo zachovať ľudovejší ráz. Mestečko tak neoplýva množstvom historických pamiatok, iba na pahorku Gradina sa nachádzajú pozostatky pôvodnej byzantskej osady. Dominantou centra Bašky je Farský kostol sv. Mikuláša so zvonicou zo začiatku 20. storočia, ktorý ukrýva niekoľko cenných moderných artefaktov. Na nábreží stojí socha sv. Mikuláša. Obľúbenou zábavou býva každoročný letný festival “Baškovoško ljeto”, kedy sa po celú sezónu na promenáde konajú vystúpenia ľudových dalmátskych speváckych mužských súborov (tzv. Klapy), obľúbených skupín a spevákov, rybárske večery a rôzne zábavné podujatia.

Socha sv. Mikuláša na nábreží Baška Vody

Jednou z najstarších osád na Makarskej je Živogošće ležiace pri magistrále a na pobreží, tesne pod zrázmi pohoria Biokovo. Táto malá obec s prístavom sa v minulosti preslávila prameňom, ktorý vyvieral zo skaly. Blízkosti prameňa bol v roku 1776 vybudovaný františkánsky kláštor, v ktorého kostole je uchovaný nádherný barokový oltár. V kláštore sú ukryté vzácne archívy aj bohatá knižničná zbierka. Pri prameňi sa ešte nachádza epigram z rímskeho obdobia, ktorý bol pri pobreží vytesaný do skaly. Ten, kto o epigrame nevie, ho len tak ľahko nenájde – je totiž zakrytý vegetáciou a prístupný len pri odlive. V obci Živogošće sa zachovalo tiež niekoľko zaujímavých starých dedinských domov, pri prechádzke kľukatými uličkami si tak budete pripadať, ako by ste sa vrátili späť v čase. Rovnako tak ako ďalšie letoviská Makarskej riviéry, ponúka aj Živogošće možnosti kúpania v azúrovo modrých vodách Jadranu a relaxáciu na peknej pláži tvorenej miestami okruhliakmi a miestami hrubým pieskom.

Živogošće

Posledným zastavením na Makarskej riviére je malebné mestečko Gradac rozkladajúce sa na svahoch Biokova, obklopeného olivovníkmi a borovicami. Pôvodne tu stála len rybárska dedina, ktorá za vojny slúžila ako partizánske opevnenie. Odtiaľ tiež pochádza názov mesta – pevnosť, čiže “grad” tu bola vybudovaná v 17. storočí na obranu proti Turkom. V centre mesta sa týčia dve mohutné veže zo 17. storočia a medzi významné pamiatky patria pozostatky rímskej osady v oblasti Crkvine. Toto letovisko sa preslávilo predovšetkým svojou 6 km dlhou plážou, ktorá je najdlhšia na východnom Jadrane. Všetky gradacké pláže sú lemované borovicami a palmami a vďaka drobným okrúhliakom a miernym vstupom do mora sú veľmi vhodné pre rodiny s deťmi. Pozdĺž pobrežia sa tiahne krásna dlhá promenáda. Prechádzku po nej si môžete spríjemniť návštevou početných obchodíkov, cukrární, kaviarničiek a pizzerií. Na oboch koncoch promenády potom nájdete plážové diskotéky, kde si môžete užívať hudbu a tanec až do ranných hodín. Za Gradacom sa pobrežná cesta vzďaľuje od mora a vedie naprieč zelenou pahorkatinou okolo jazera Bačinska do delty rieky Neretva. Naproti Gradacu sa nachádza ešte polostrov Pelješac a ostrovy Korčula a Hvar, ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť ..

Gradac

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek