Európa

Mallorca – Kráľovná Baleárskych ostrovov

Autor:
/
24. septembra 2018

V dnešnej dobe je populárnym cieľom turistov z najrôznejších kútov Európy, lákajú ich sem prekrásne pláže, azúrové more, stále počasie a nedotknutá príroda.

Prvé zmienka o osídlení ostrova pochádza z obdobia okolo roku 4000 pred Kristom. V rokoch 1 400 až 1 200 pred Kristom na Malorke vznikali pozoruhodné megalitické stavby, ktoré boli dielom talayotskej kultúry. Ostrov potom osídlili Kartagovia, nasledovali ich Feničania a Gréci a okolo roku 123 pred Kristom bol pripojený k Rímskej ríši. Ostrov bol pomenovaný Balearis Major (teda väčší ostrov), zatiaľ čo susedná Menorca získala vtedy názov Balearis Menor (menší ostrov). Práve z týchto názvov sa neskôr vyvinulo pomenovanie Mallorca a Menorca.

mallorca

Mallorca sa neskôr dostala pod nadvládu Arabov, kde zostala po 4 storočia. V roku 1229 priplával na ostrov kráľ Jakub I. Aragónsky, zvaný “dobyvateľ” a so svojou početnou armádou ho obsadil. Týmto činom sa Mallorca dostala pod španielsku nadvládu a netrvalo dlho a vzniklo nezávislé Malorské kráľovstvo. Španielska občasná vojna, ktorá prebiehala v rokoch 1936 – 1939 postihla aj Mallorcu v podobe zákazu tunajšieho katalánskeho dialektu známeho ako “mallorština”. 50. roky minulého storočia sa niesli v znamení rozvoja cestovného ruchu, začali vznikať prvé hotely a záujem turistov o pobyt na ostrove prudko vzrástol. V roku 1983 nakoniec Mallorca získala nezávislosť, bola vytvorená autonómna komunita a vláda Baleárskeho súostrovia.

V súčasnosti je vyhľadávanou destináciou pre celoročnú rekreáciu. Rozmanitosť tunajšej prírody, ako na pobreží, tak aj vo vnútrozemí ostrova, činí Mallorcu jedinečnou. Nájdete tu ako vysoké hory, tak i úrodné nížiny, všadeprítomné more a pláže, strmé skalné steny spadajúce z úžasných výšok, priesmyky, palmové háje aj svieže riečky. Ostrov zaberá rozlohu 3640 kilometrov štvorcových, z východu na západ meria asi 100 km, vzdialenosť medzi južnou a severnou častí je cca 77 km. Krátke vzdialenosti medzi jednotlivými atraktívnymi destináciami umožňujú jeho dokonalé poznanie.

mallorca_84830866

Ostrov je pred vetrom a nepriaznivým počasím chránený horským masívom Tramuntana, ktorý lemuje západné pobrežie. Najvyšším vrcholom je Puig Major vysoký 1445 metrov nad morom. Na severozápade sa týčia skalnaté útesy, zatiaľ čo na východe je krajina skôr kopcovitá, dvíha sa tu pohorie Sierra de Levante. Vo vnútrozemí sa rozprestiera nekonečná rovina Llanura del Centro, ktorá tvorí najúrodnejšiu časť ostrova. Tu sa darí pomarančovníkom, citrónovníkom a mandlovníkom. Náhorné plošiny sú porastené olivovníkmi.

Východné pobrežie Malorky ponúka nespočetné množstvo menších zátok, ktoré sú od seba oddelené skaliskami alebo malými kamenistými ostrovčekmi, ktoré vybiehajú do mora. V zátokách nájdete malé plážičky, ktoré poskytujú dostatok súkromia. Celá východná časť ostrova je kľudnejšia, nenájdete tu žiadne veľké mestá ani živé letoviská. Oblasť uspokojí predovšetkým rodiny s deťmi, zamilované páry alebo seniorov. Ak máte radšej dlhé pláže, vydajte sa na juh ostrova, ktorý je nimi preslávený. Rozľahlé, až 6 kilometrov dlhé piesočnaté pláže nájdete predovšetkým v okolí hlavného mesta Palma de Mallorca, v zálive Bahía de Palma.

palmademallorca-1

Práve tu vyrástli tiež tie najnavštevovanejšie a najznámejšie turistické letoviská. Ak teda patríte k vyznávačom aktívnejšej dovolenky a nevadia vám moderné a živé centrá, bude sa vám v týchto miestach páčiť. Na ostrove však nájdete aj kompromis vo forme menších letovísk poskytujúcich kvalitné ubytovanie aj služby. Či tak alebo onak, Mallorca je miestom, kde strávite krásnu slnečnú dovolenku.

Mallorca však nie sú len pláže a opaľovanie, ostrov je ako stvorený na poznávanie, šport i zábavu. Ponúkajú sa príjemné prechádzky, posedenie vo vonkajších reštauráciách, nákupy v obchodíkoch alebo butikoch, večerné vyvádzanie v baroch alebo na tanečných parketoch na diskotékach. Na svoje si tu prídu nielen dospelí, ale aj deti. Boli tu vybudované početné vodné parky, zábavné centrá, delfinárium a ďalšie atrakcie. Ak patríte k milovníkom športu, budete nadšení nielen z pestrej ponuky vodných športov, ale aj z možnosti zahrať si golf na niektorom z 16 golfových ihrísk, zajazdiť si na bicykli alebo na koni. K najobľúbenejším letoviskám, kde je možné všetky tieto aktivity prevádzkovať patrí Santa Ponsa, Cala d’Or, El Arenal, Felanitx, Puerto Andratx, Cala Ratjada, Magalluf, Palma Nova či Paguera.

Snáď najznámejším strediskom je však Playa de Palma ležiace asi 15 km od hlavného mesta, uprostred obrovského zálivu Bahia de Palma, ktorý je lemovaný dlhou plážou z jemného bieleho piesku. Pozdĺž pláže vedie promenáda ponúkajúca posedenie v rade kaviarní, barov a reštaurácií. Turisti, ktorí prichádzajú do Playa de Palma túžia okrem šantenia vo vlnách Stredozemného mora tiež po nikdy nekončiacej zábave.

mallorca-spain-cityscape__large

Krásne prírodné scenérie a významné historické pamiatky je možné obdivovať snáď v každom kúte ostrova. Je však niekoľko miest, ktoré by ste počas návštevy Mallorky nemali vynechať. Na severe sa nachádzajú malebné horské dedinky a malé mestečká, z ktorých najatraktívnejšia je Pollenca ukrývajúca 2000 rokov starý rímsky most. V žiadnom prípade nesmie žiadny turista vynechať prehliadku hlavného mesta Palma de Mallorca, ktoré má zaujímavé historické centrum s množstvom pamiatok. V kľukatých uličkách pocítite príjemnú romantickú atmosféru.

Severovýchod ostrova ponúka chránený prírodný park Albufera Gran, ktorý je domovom pre vysokú zver, vzácne vtáctvo i ryby. Vo východnej časti ostrova Mallorca sa nachádza kvapľová jaskyňa Coves del Drac (Dračia jaskyňa) v blízkosti Porto Cristo. Preslávila sa atraktívnym podzemným jazerom Lago Martel. Úchvatnými výhľadmi vás očarí cesta z Banyalbufar do Sa Calobra. Po ceste sa môžete zastaviť na prehliadku maurskej záhrady Son Alfabia z 13. storočia alebo feudálnej budovy La Granja.

mallorca-branches-1

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek