Európa

Montenegro nie je v Afrike

Autor:
/
22. septembra 2018

Montenegro – tento názov ako by pochádzal odniekiaľ z Afriky. Ale kdeže, je to Európa. Čierna Hora, ešte donedávna súčasť Srbska a predtým Juhoslávie, ešte donedávna miesto, kam jazdili na dovolenku len ľudia ktorím bolo dobrodružstvo blízke. Situácia sa rýchlo mení a táto krajina sa stáva jedným z najobľúbenejších cieľov slovenských (a hlavne českých) turistov. Rad cestovných kancelárií už má zájazdy do tejto destinácie zaradené vo svojej ponuke, ale chodia sem dovolenkári aj individuálne. Prečo to robia a čo ich sem láka?

Väčšina z nich mieri za teplým Jadranským morom a kúpaním. Počet dní slnečného svitu patrí k najvyšším v Európe, cena ubytovania je pre našinca celkom prijateľná, more … Nuž, more v niektorých miestach nie je najčistejšie, ale naopak inde je vskutku nádherné. Chce to – ostatne ako v mnohých iných krajinách – nájsť si to svoje miestečko, podľa možnosti mimo najväčší nápor turistov aj miestnych.

Čierna Hora, to nie je len more. Sú to tiež nádherné hory, príroda, národné parky aj množstvo zaujímavých pamiatok. Hoci je Čierna Hora svojou rozlohou len trochu väčšia ako Bratislavský kraj, nájdete na jej neveľkom území naozaj veľa zaujímavého.

Za návštevu stojí najmä národný park Durmitor, kde leží aj najvyšší vrch krajiny, Bobotov Kuk (2 522 m n.m.). Vďaka svojej fantastickej horskej krajine a prírodným podmienkam sa Durmitor dokonca dostal na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na tom istom zozname sa nachádza tiež nemenej zaujímavý prírodný útvar, kaňon rieky Tara, ktorý patrí k najhlbším v Európe. Okrem turistov je magnetom aj pre odvážnych raftárov.

Biogradska gora

Chcete ísť do pralesa? Aj tento sen vám splní Čierna Hora. Národný park Biogradska gora patrí (spolu s Belovežským pralesom na poľsko-bieloruskom pomedzí) k posledným zachovaným pralesom starého kontinentu. Atmosféru podobnú Amazonskému pralesu môžete zase ochutnať v rezervácii Ada Bojana na riečnom ostrove Ada s jedinečnou subtropickou a stredomorskou vegetáciou. Zabudnúť nesmieme na najväčšiu vodnú plochu na Balkáne, Skadarské jazero. Žije tu rad vzácnych vtákov aj iných živočíchov a na jeho brehoch stojí mnoho pozoruhodných pamiatok.

Kotor

Plné histórie a stredovekého šarmu je mesto Kotor a záliv Boka Kotorská. Tieto miesta sú zviazané aj s osudmi našich českých bratov. Za Rakúska-Uhorska bol tunajší prístav centrom vojnového námorníctva monarchie a v januári až februári 1918 bol miestom protirakúskeho povstania 608 námorníkov, medzi ktorými bolo aj 67 Čechov. Tí patrili tiež k vodcom. Povstanie bolo nakoniec potlačené a jeho organizátori popravení. Boka Kotorská je však krásnym miestom, dokonca sa hovorí, že patrí k najkrajším zálivom na svete.

Veľmi charizmatické, hoci niekedy trochu preľudnené, je aj starobylé mesto Budva, ležiace na malom výbežku pevniny. So svojím stredovekým opevnením, historickými budovami a úzkymi krivoľakými uličkami patrí k najfotografovanejším miestam Čiernej Hory. Podobne poloostrovne situované je aj luxusné letovisko Sveti Stefan.

Sveti Stefan

Veľmi fotogenický je takisto monastyr Ostrog, stavba čiastočne vytesaná v skale. Je najvýznamnejším pútnickým miestom v krajine, kam svorne chodia nielen miestny pravoslavni, ale aj katolíci a moslimovia. Inými významnými cirkevnými stavbami sú kláštory Cetinje, Morača a mnohé ďalšie. Avšak táto krajina osloví aj priaznivcov omnoho konkrétnejších radostí. Ono také čiernohorské víno …

Ostrog

Každopádne je Čierna Hora štátom s poväčšinou prívetivými obyvateľmi, ktorý má cestovateľom čo ponúknuť. Bohužiaľ existuje reálne riziko, že sa vďaka tomu paradoxne do budúcnosti stane natoľko navštevovanou, až tu bude trochu “preľudnené”. Preto by bolo lepšie pozrieť sa sem radšej mimo hlavnej sezóny, kedy by malo byť ľudí predsa len menej.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek