Európa

Nádherné pláže a úchvatná príroda, taká je dovolenka na Sardínii

Autor:
/
22. septembra 2018

Pobrežie Sardínie lemujú fascinujúce plytké zálivy, skalné formácie tvoriaci úchvatná zákutia s množstvom menších pláží, ktoré obklopuje z jednej strany Stredozemné a z druhej Tyrhénske more. Sardínia je neopísateľne krásny ostrov s magickou atmosférou oblasti, ktorá bola formovaná mnohoročnou históriou. Svojim návštevníkom tak ponúkne nielen rozprávkovo krásne pobrežie, ale aj unikátny šarm kúzelných mestečiek hornatého vnútrozemia, ktorá vás ľahko prenesú o niekoľko storočí späť, do epochy antickej civilizácie a stredoveku.

Sardínia oplýva nielen krajinnú rôznorodosťou od turisticky živého pobrežia až po opustene hory vo vnútrozemí, ale prezentuje aj pestrý sociálny a kultúrny svet. Panenská príroda a ľudoprázdne hory poskytujú skvelé podmienky pre dobrodružné a adrenalínové zážitky všetkým športovo ladeným návštevníkom a priaznivcom turistiky, členité pobrežie naopak predstavuje luxusnou turistickou zónu, ktorá ako magnet priťahuje svetové celebrity a milovníkov odpočinku na krásnych plážach.

Pláže a letoviska Sardínie

Luxus na Sardínii bezpochyby predstavuje vyhlásená Costa Smeralda, rozkladajúci sa na juhovýchodnom pobreží ostrova. Prímorské letoviská Smaragdového pobrežia v čele s centrom Porto Cervo, sú plné luxusných jácht, prepychových hotelov a svetových celebrít, ktoré tu majú svoje letné sídla. Vyhlásenou plážou je napríklad Spiaggia del Principe, alebo pokojnejšia oblasť zátoky Cala di Volpe. V letovisku La Maddalena sú vyhlásené bieloskvúce pláže Cala Spalmatore, Cala Francese, Cala Gavetta, Spiaggia del Morto.

Ak vás neláka snobský štýl a masová návštevnosť, môžete skúsiť niektoré z mnohých ďalších miest ostrova, ktoré nepodliehajú takému náporu turistov. Na severovýchode ostrova nájdete krásne a pokojné pláže napríklad na polostrove Capo Figari, chybu neurobíte návštevou pobrežia v okolí mestečkaSan Teodoro, kde vynikajú predovšetkým pláže La Cinta a Cala Ambra. Atraktívne pláže východného pobrežia ostrova nájdete tiež v zálive Golfo di Orosei, alebo v okolí letovísk Cala Gonone a Villassimius, kde v tvare podkovy leží tiež rozprávková pláž Punta Molentis s plytkou vodou.

V južnej časti ostrova stojí za návštevu pláže v oblasti Costa Rei, kde nájdete ako opustená miesta, tak aj pláže s kompletným servisom ako napríklad Monte Turno. Západne od mestečka Chia sa tiahnu kilometre pláží sprevádzaných piesočnými dunami a nádhernou prírodou.

Západné pobrežie je plné prírodných rezervácií a poskytne vám prostredie s božským pokojom na opustených plážach. Nevýhodou však je silný západný vietor a veľké vlny, ktoré so sebou prináša.
Na dlhom severnom pobreží vyniká malebné letovisko Alghero, prezývané tiež ako Malá Barcelona, ktoré ponúka ako prekrásne pláže, tak aj rušný nočný život. Jednu z najkrajších pláží Sardínie La Pelosa nájdete práve tu, u krásneho letoviska Stintina.

Šport na Sardínii

Stály vietor a nekonečné množstvo pláží zaisťujú perfektné podmienky pre vodné športy, ako sú windsurfing, surfing, kiteboarding, alebo plachtenie. Priezračné more je ideálne pre šnorchlovanie a potápanie, pre ktoré je k dispozícii cez 80 potápačských centier s dobrým zázemím. Ďalšou obľúbenou aktivitou na Sardínii je nielen tradičný, ale aj podmorský rybolov.

Sardínia je tiež rajom pre vyznávačov pešej turistiky, ktorí tu môžu preskúmavať oblasti Gennargentu, Barbagia, Sulcis aIglesiente. Príjemný výlet ponúka aj regionálny park s nedotknutou prírodou Sette Fratteli, prírodná rezervácia Colostrai či Torre Salinas.

Sette Fratteli

Adrenalín na Sardínii

Lovci adrenalínových zážitkov zvýši svoj tep vďaka seakayakinguparaglidingu, flyboardingu, cliffdivingu a mnohým ďalším vzrušujúcim aktivitám. Priaznivci horolezectva, boulderingu a športového lezenia môžu skúsiť pokoriť výzvy monolitov v oblasti Aggius. Neopakovateľným zážitkom je zdolanie Aguglie v tvare ihly v oblasti Cala Goloritze, zaujímavý je amfiteáter lezeckých platní v tvare lievika v oblasti La Poltrona nad Cala Gonone, alebo lezecká oblasť Cala Fuili.

Výlety a aktivity na Sardínii

K najnavštevovanejším miestam ostrova Sardínia patrí Nuoro, mestečko s unikátnou zbierkou etnických cenností a šperkov sardínskeho ľudu, zachovalé historické pamiatky Sassari a Alghero, u ktorého sa nachádza prírodná jaskyňa Grotta di Nettuno a Grotta Verde. V hlavnom meste Cagliari môžete vidieť pamiatky, ako napríklad starorímsky amfiteáter, byzantský kostol San Saturnino a mnoho ďalších. V blízkosti mesta u sladkých vôd môžete vidieť aj nádherných ružových plameniakov.

Ostrovnou zvláštnosťou, ktorú nemôžete minúť, sú unikátne megalitické stavby s názvom nuraghy. Sú to kruhové stavby z balvanov, ktoré majú vek tri a pol tisíc rokov a na Sardínii sú zastúpené v úctyhodnom počte dosahujúcim sedem tisíc.

Späť do 20. storočia vás vráti luxusné golfové rezorty, ktoré fanúšikom tejto hry ponúkajú skvelé prostredie sviežo zelených greenov. Golf na Sardínii môžete skúsiť v troch golfových areáloch, ktorými sú Pevero Golf Club v oblasti Costa Smeralda, Is Arenas Golf & Country Club, ktoré bolo vyhlásené ako najlepší nové ihrisko v Taliansku a Is Molas na juhu Sardínie.

Obľúbeným cieľom výletov je celodenná plavba na súostrovie La Maddalena, ktoré tvorí 62 ostrovčekov z žulových skalísk, so zastávkami na úchvatných plážach, na ktoré by ste sa z pevniny nedostali. Súčasťou výletu je aj obed podávaný na palube lodi.

Ak cestujete na dovolenku s deťmi, určite je potešíte množstvom vodných šmýkačiek, toboganov a vodných atrakcií, ktoré sú súčasťou Aquapark Aquadream v letovisku Baia Sardinia, ležiacom na severovýchodnom pobreží ostrova.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek