Európa

Nádherný grécky ostrov Limnos čaká na objavenie

Autor:
/
15. decembra 2016

V severovýchodnom cípe Egejského mora sa rozkladá nádherný a turizmom ešte príliš nedotknutý ostrov Limnos. Ostrov s rozlohou 475 km2 ponúka veľa možností na strávenie pokojnej a pohodovej dovolenky. Na viac ako 250 kilometroch pobrežia na vás čakajú zlatisté piesočné pláže a nádherne čistá priezračná voda.

Limnos je súčasťou gréckej prefektúry Lesbos, ktorá pod seba zahŕňa aj ostrov Agios Efstratios ležiaci na juhozápade. Z Limnosu to nie je ďaleko k tureckému pobrežiu a tureckým ostrovčekom Imbros a Tenedos. Na gréckej pevnine je mu najbližšie polostrov Athos patriaci k Chalkidiki. Vďaka svojej polohe na juhu Európy sa môže pochváliť príjemne teplou klímou. V letných mesiacoch tu prší len veľmi zriedka a väčšina dní je slnečná.

Ostrov má veľmi členité pobrežie tvorené tromi výraznými polostrovnými výbežkami, mnohými zálivmi a mysmi. Asi v polovici je Limnos preťatý hlbokou ryhou zálivu Moudros, ktorý je jedným z najlepšie položených prírodných prístavov v Egejskom mori. Táto skutočnosť a tiež blízkosť Turecka je hlavným dôvodom prítomnosti niekoľkých vojenských základní. Zvuk prelietajúcich lietadiel tu tak nie je ničím neobvyklým.

Západná polovica ostrova je prevažne skalnatá, poznamenaná vulkanickou činnosťou, zatiaľ čo pre východ sú typické roviny, poľnohospodárske a bažinaté oblasti. Najvyšším bodom ostrova je Skopia (Vigla) dosahujúca nadmorskú výšku 470 metrov. Horské terény sú využívané najmä ako pastviny pre ovce, vyskytujú sa tu morušovníky, ovocné stromy a sem tam narazíte na vinohrady. Ostrovom nepretekajú žiadne rieky, jedinou zásobárňou vody sú dve jazerá Hortarolimni a Alyki vo východnej močaristej časti ostrova. Okolie týchto jazier využívajú na prezimovanie najrôznejšie druhy vtákov, žijú tu aj kŕdle plameniakov. Na pobreží sú roztrúsené pláže, ktoré však postrádajú vybavenie, na aké sú turisti zvyknutí z iných gréckych ostrovov. Možno práve vďaka doteraz nerozvinutému turizmu si ostrov stále udržuje svoju nezameniteľnú originalitu, pôvodnú atmosféru a predovšetkým krásnu, takmer nedotknutú prírodu.

Návštevníkov na ostrov láka tiež pohostinnosť a ústretovosť miestneho obyvateľstva, ľudia tu ešte nie sú otrávení turizmom a ku každému hosťovi sa tak správajú veľmi vrelo. V súčasnosti na Limnose žije necelých 20 tisíc obyvateľov, ktorých zdrojom obživy je prevažne poľnohospodárstvo, pestovanie ovocia, viniča, obilnín a morušovníka, ktoré je nevyhnutným artiklom pri výrobe hodvábu. Na pobreží sa ľudia venujú rybolovu, v kopcovitom vnútrozemí zase farmárčeniu. Ostrov je tiež známy svojím hrnčiarstvom, tkáčstvom a prútenými výrobkami. Niektorí z miestnych obyvateľov sa už zapojili aj do cestovného ruchu a založili vlastné stravovacie či ubytovacie zariadenia.

Od nepamäti sa na ostrove podľa starých receptúr vyrábajú syry Kalathaki z kozieho a ovčieho mlieka. Limnos sa však preslávil aj kvalitným vínom, produkuje sa tu prvotriedna retsina, mladé víno Tsipouro či sladkasté aromatické biele víno Moshato Alexandrias. Z červených vín odporúčame ochutnať Limnio, známe tiež pod menom Kalampaki. Vinárstvu sa tu darí vďaka sopečnej zemine a príjemnému podnebiu.

Na Limnose sa nachádza celkom asi 35 miest a dedín. Hlavným mestom a dôležitým obchodným centrom je Myrina s 3400 obyvateľmi, ležiaca na západnom pobreží ostrova, ktorá je niekedy nazývaná tiež Hora či Kastro. Z miestneho prístaviska odchádzajú trajekty k okolitým ostrovom a k pevnine. V okolí hlavného mesta Myrina nájdete piesočné pláže Romeikos Gailos a Riha Nera, ktoré patrí medzi turisticky vyhľadávané miesta. Väčšina pláží ostrova je stále prírodná a ponúka dostatok súkromia. K mestu patrí pôvabný rybársky prístav, nad ktorým sa týčia zrúcaniny byzantského hradu, ktorý bol v minulosti vybudovaný na mieste akropoly. Odtiaľ sa naskytá nádherný výhľad na celé mesto a západné pobrežie ostrova. Pobrežie lemujú neoklasicistické domy postavené v 2. polovici 19. storočia miestnymi aristokratmi. Starú časť mesta pretínajú dláždené uličky, v ktorých sú ukryté obchodíky so suvenírmi, kaviarne a reštaurácie lákajúce na čerstvé plody mora.

Centru mesta dominuje katedrála Agia Triada, ktorá stojí za návštevu. V Myrine nájdete Archeologické múzeum uchovávajúce síce peknú, ale nie príliš rozsiahlu expozíciu. Nájdete v ňom predmety z celého ostrova Limnos a blízkeho okolia. Artefakty sú chronologicky zoradené od doby bronzovej po rímsku nadvládu. Ďalej je možné navštíviť Byzantské múzeum a Múzeum cirkevných pokladov. Milovníci histórie si však iste prídu na svoje na niektorom z ostrovných archeologických nálezísk. Neďaleko Myrina bol napríklad objavený Artemisov chrám, datovaný do helénskej doby. Zachovala sa z neho centrálna časť s niekoľkými klenutými budovami. Významnou archeologickou lokalitou je tiež opevnené mesto Poliochni datované do 3. tisícročia pred Kristom, mesto Ifaistia a posvätné miesto Kabireio. Na mnohých miestach prebiehajú odkrývacie práce dodnes.

Aj mimo hlavné mesto je toho na ostrove dosť k videniu, za návštevu stojí napríklad niektorá z typicky gréckych dediniek. Jednou z tých väčších obcí ostrova je Kaspakas, kde stojí za to sa len tak túlať dláždenými uličkami a nasávať tunajšiu pohodovú atmosféru. Plati je vyhľadávané pre svoju nádhernú pláž a snehobiele domčeky zasadené do svahu, Kornos zase kvôli liečivým horúcim prameňom, ktoré vyvierajú z hlbín zeme a dosahujú teploty okolo 44 stupňov Celzia. Ďalšou dedinou je Thanos, v nej môžete obdivovať kostol Panagia Kakkaviotissa zasvätený Panne Márii. Bol postavený v neľahko dostupnej jaskyni na vrchole kopca nad osadou. Pamiatky z dôb Byzantskej ríše nájdete v mestečku Roussopouli, kde dodnes zostali zachované zvyšky pôvodných opevnení a kostolov. Krásna je opustená dedina Agia Sophia, nad ktorou sa týčia štyri úchvatné veterné mlyny.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek