Európa

Najlepšia rodinná lyžovačka? Stubai!

Autor:
/
3. januára 2019

V Stubaiskom údolí čaká na nedočkavých lyžiarov a snowboardistov najväčší rakúsky ľadovcový areál a tri menšie strediská – Schlick 2000, Serlesbahn a Elferlift. Deti do desať rokov tu lyžujú zadarmo. Lyžiarske školy, kde pracuje množstvo slovenských a českých inštruktorov, učia už trojročných capartov.

Sto a niečo trojtisícoviek

Lanovky sú vybavené sklápacími krytmi s poistkou, popod ktoré nikto neprekĺzne. A z detských zjazdoviek s nepreberným množstvom atrakcií budete musieť svojich potomkov na poslednú lanovku smerom do údolia odvliecť násilím. Podľa nemeckého autoklubu ADAC je Stubai so 73 km zjazdoviek najlepším rodinným lyžiarskym strediskom v celých Alpách. Láka hlavne rodiny so sedem až desať ročnými deťmi, ktoré všade inde za skipas platia.

Stubai leží len niekoľko kilometrov južne od Innsbrucku. Malebné, asi 35 km dlhé údolie s piatimi mestečkami Neustiń, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg sa tiahne smerom na juhozápad v nadmorskej výške okolo 1000 m. Panuje tu pokojná atmosféra a tunajší vzduch lekári odporúčajú alergikom. Zo skalných masívov, ktoré údolie obklopujú, sa týči k nebu 109 trojtisícových vrcholov. Úchvatnú okolitú scenériu dotvárajú ľadovce, ktorých je tu len ťažko uveriteľných osemdesiat.

Krčma s manufaktúrou

Stubaiský ľadovec je až na samom konci údolia. Ak sa k nemu vydáte skibusom, vysadí vás pohodlne priamo pred vchodom do nástupnej stanice.

Ak pôjdete autom, radšej si privstaňte, pretože neskôr môže byť najbližšie parkovisko obsadené a potom vás čaká nepríjemná cesta z toho vzdialenejšieho. Nahor do kráľovstva večného snehu a ľadu mieria dve lanovky, obe sú v prevádzke už od 8 hod. Jedna vás vyvezie na Gamsgarten (2620 m), druhá na Eisgrat (2900 m).

Z prvého menovaného vrcholu pokračuje ďalšia lanovka na Schaufeljoch vo výške 3210 m. Tam sa určite zájdite rozhliadnuť z panoramatickej vyhliadkovej plošiny Top of Tyrol. Obzoru na juhovýchode dominuje Zuckerhütl (3507 m) blízko talianskych hraníc a za dobrého počasia dohliadnete až do Dolomitov.

Lyžuje sa na 205 hektároch

Blízko Schaufeljochu sú dve ďalšie zaujímavé atrakcie, miniatúrna kaplnka a najvyššie položená rakúska reštaurácia Jochdohle (3150 m). Na jedálnom lístku má okrem iného cestoviny pripravené priamo na mieste vo vlastnej manufaktúre.

V ľadovcovom areáli je na výber celkom 35 zjazdoviek na celkovej ploche 205 hektárov. Spoločne s dvadsiatimi šiestimi lanovkami a vlekmi sa vinú dookola vrcholu Schaufelspitze (3332 m). Pre ranné rozjazdenie sa ponúka napríklad modrá č. 7, plochá a širokánska diaľnica bez akýchkoľvek terénnych nerovností. Na jej spodnej časti si môžete nechať zmerať rýchlosť.

Z modrých ďalej odporúčame príjemnú, nepatrne prudšiu č. 4, ideálnu trasu pre dlhé carvingové oblúky. O poznanie náročnejšia je červená č. 2 s niekoľkými ostro rezanými zákrutami. Pre skúsených borcov je tu čierna, 1,6 km dlhá zjazdovka Daunhill (č. 22) so sklonom svahu až 60%. Vyznávači dlhých trás ocenia desaťkilometrový zjazd do údolia.

Detský svet

Pozdĺž modrej trate č. 1 vedie detská zjazdovka sa malým skokanským mostíkom, kopčekmi a slalomovým korytom s klopenými zákrutami. Pri modrej č. 5 nájdete snowpark Stubai Zoo. Hlavným centrom detských radovánok, naozajstným detským svetom, je však rozľahlý pľac okolo Gamsgarten. Sú tu ploché lúky s perfektne vybavenými výukovými parkami, pojazdné koberce, zmenšená tréningová verzia vleku poma a ľadový hrad. Na poriadok dohliadajú maskoti v podobe obrích plyšákov. Súčasťou komplexu je aj špeciálna detská reštaurácia a škôlka, kde môžete “odložiť” potomkov od troch rokov.

Na Gamsgartene je tiež ľadopád a bežkársky okruh. V tejto nadmorskej výške sú však bežky dosť náročnou aktivitou, a ak nemáte naozaj dobrú fyzičku, zamierte skôr na niektorú z bežeckých tratí v údolí, v celom Stubaitale ich je k dispozícii celkom 70 km.

Zaujíma vás, ako ľadovec, na ktorom lyžujete, vyzerá zvnútra? Potom sa môžete vydať na exkurziu priamo do jeho vnútra. Tunel Ice Grotto pri hornej stanici lanovky Eisgrat pozýva na fascinujúcu okružná trasu v hĺbke asi 30 m pod povrchom. Prechádzka medzi farebne nasvietenými stenami je úžasným zážitkom. Infotabule pri jednotlivých zastávkach vysvetľujú všetko, čo sa týka fenoménu ľadovcov – ich vznik, pohyb, zmeny teploty a pod.

Zlé počasie možno prečkať napríklad v akvaparku Stubai s vnútornými i vonkajšími bazénmi, šmykľavkami a saunovým svetom. A ak vás alebo deti omrzí lyžovanie, vydajte sa na pešiu túru. V zime je v doline 80 km značených trás.

Zážitky s väčšou dávkou adrenalínu potom ponúkajú sánky. Na výber je bezkonkurenčných dvanásť sánkarských dráh s celkovou dĺžkou 43 km. Niektoré z nich sú dokonca štýlovo osvetlené pre romantické večerné sánkovanie pod hviezdami.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
KLM
WY
Patince
Hotel Pod Bránou
Bardejov
British Airways
DJI
Permon
Waldtour
Marriott
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!