Európa

Nida – litovská Sahara

Autor:
/
28. januára 2017

História Nidy siaha do 15. storočia, pôvodne však niesla nemecké meno Nidden. Miesto lákalo odpradávna celý rad umelcov, ktorí v tunajšej prírode hľadali inšpiráciu. V 19. storočí išlo väčšinou o východopruských umelcov. V 30. rokoch 20. storočia tu už fungovalo turistické stredisko s niekoľkými hotelmi. Letný byt si tu nechal postaviť aj nemecký spisovateľ Thomas Mann (1875 – 1955). V roku 1968 si zase francúzsky filozof Jean Paul Sartre vydobyl od Chruščova špeciálne povolenie, aby mohol stráviť nejaký čas na dunách.

Dnes je Nida najväčšou obcou na litovskej polovici Kurskej kosy a leží asi 3 km od ruských hraníc. V letnom období sa sem schádzajú vyznávači vodných športov, predovšetkým teda vodného lyžovania. V zime je zase mesto preslávené rybárčením na ľade. Veľkým lákadlom je však krásna číra voda, ktorá na prvý pohľad láka na kúpanie, v skutočnosti je ale len pre odvážlivcov. Veľké vlny totiž väčšinu ľudí odradia. Požičať si tu môžete vodný skúter či malú loďku, pekný je tiež výlet na tradičnej rybárskej lodi z 19. storočia zvanej “kurenai“.

Nida je vyhlásená svojimi bielymi pieskovými plážami, ku ktorým dôjdete po dvojkilometrovej prechádzke borovicovým lesom. V lete jazdí z móla na pláž tiež autobus. Tunajšie pláže sú známe predovšetkým piesočnými dunami, ktoré sa na nich nachádzajú. Jedny z najkrajších dún nájdete na juhu polostrova. Je to napríklad duna Parnidis, po ktorej vedú schody až na jej vrchol vo výške 52 metrov. Na vrcholku sú umiestnené žulové slnečné hodiny so starým litovským kalendárom. Naskytá sa odtiaľ nádherný výhľad na zvlnené pahorky dún pod vami. Táto pôsobivá nezalesnená duna je 7 km dlhá a z veľkej časti je prísne chránenou rezerváciou.

Nida sa tiahne v dĺžke asi dvoch kilometrov pozdĺž pobrežia, na severnom konci sa nachádza centrum mesta s prístavom. Z konca prístavnej hrádze sa vám naskytne nádherný pohľad na vetrom unášané duny. Odtiaľ vedie viac ako kilometer dlhá príjemná pobrežná promenáda. Po čase dôjdete až k Múzeu Thomasa Manna, ktoré sídli v sýto modrom domčeku, v ktorom tento nemecký spisovateľ žil v rokoch 1930 – 1932 so svojou ženou a šiestimi deťmi. V roku 1933 sa celá rodina vrátila do Nemecka.

Neďaleko centra mesta si môžete prezrieť evanjelicko-luteránsky kostol postavený v roku 1888 z červených tehál, ktorý je jednou z najvýznamnejších pamiatok. Pri kostole sa nachádza lesný cintorín posiaty drevenými vyrezávanými krížmi zvanými “krikstai“, ktoré sú pre oblasť Kurskej kosy typické.

Medzi miestne atrakcie určite patrí jantár, ktorý je na pobreží pravidelne vyplavovaný na jar a na jeseň. V Nide tak môžete navštíviť jantárovú galériu s malou jantárovou záhradou a radom neobvyklých drevených sôch. Ďalšie galérie nájdete v presklenej prevádzkarni postavenej na starej drevenej lodi. Za prehliadku stojí tiež Rybárske múzeum, ktoré mapuje vývoj rybárstva v Nide. Okrem toho však vystavuje aj rybárske nástroje, siete a čiernobiele fotografie.

Ak sa vydáte smerom na západ od prístavu, dorazíte k majáku, ktorý je najvyšším bodom v meste. Keby ste šli a juh, objavíte dve až tri ulice lemované starými pestrofarebnými rybárskymi domčekmi so záhradkami. Medzi ne je vtesnané Etnografické rybárske múzeum. Sídli v jednom z rybárskych domčekov, ktorý je zariadený rovnako ako v 19. storočí. Od roku 2000 je Nida pravidelným miestom konania džezového festivalu.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek