Európa

Nórsky Bergen – brána k fjordom (video)

Autor:
/
12. marca 2017

Názov mesta bol odvodený zo staroseverského pomenovania Bjorgvin, čo je zloženina slov “Bjørg” (hora) a “vin” (lúka). Pôvodný názov Bergenu je tak voľne preložený ako Lúka medzi horami. Bergen bol postavený medzi siedmimi horami – “de syv fjell”, ktoré sa dostali aj do mestského erbu, ktoré patria k najstarším v krajine. Hory sú na ňom štylisticky znázornené ako základ mesta.

Mesto založil v roku 1070 kráľ Olav Kyrre, ktorý bol synom zakladateľa Osla, Haralda Hardrådea. V roku 1217 sa stal Bergen namiesto Trondheimu hlavným mestom Nórska a bol ním až do roku 1299, kedy túto funkciu prevzalo Oslo. Po dlhú dobu bol Bergen najväčším mestom severnej Európy a hlavným mestom ríše Norgesveldet, ktorá pod seba zahŕňala Island, Grónsko a časť Škótska. V tej dobe bolo mesto aj centrom obchodu, prosperovalo najmä vďaka vývozu sušených rýb a rozvinutému lodiarstvu. Až do 19. storočia bol Bergen najväčším nórskym mestom.

Dychberúci výhľad z vrchu Fløyen na Bergen

Centrum Bergenu nie je vôbec veľké, na prehliadku mesta a okolia vám tak stačia dva dni. Je situované pod kopcom s menom Fløyen, ktorý sa dvíha do výšky asi 320 metrov nad morom. Na vrch kopca môžete vyšliapať uličkami pomedzi domčekmi alebo sa nechať vyviezť lanovkou priamo z centra mesta. Z vrcholu sa vám naskytne prekrásny výhľad na mesto a jeho blízke okolie. Vydať sa odtiaľ môžete po značených turistických chodníkoch do prírody a prechádzať sa zalesnenými horami.

Samotnému centru dominuje prístavisko hanzovných domov zo začiatku 18. storočia, ktoré sa súhrnne nazývajú Bryggen. Ide o jednu z najvýznamnejších pamiatok Bergenu, skôr nazývanú Tyskebryggen – Nemecké prístavisko. Pôvodne tu stáli domy oveľa staršie, z obdobia hanzovných obchodníkov, tie však bohužiaľ zhoreli. Namiesto nich preto boli v roku 1702 postavené repliky, ktoré sa od tých pôvodných líšia len v niekoľkých málo detailoch. Komplex domov je z dreva, je tak veľmi náchylný na požiare (posledný tu prebehol v roku 1952). Spája sa tu stará aj nová architektúra, na prístavných hrádzach môžete pozorovať kotviace lode ktoré manipulujú a vykladajú tovar. Tento ojedinelý komplex budov bol v roku 1979 vyhlásený kultúrnou pamiatkou a zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Je strediskom umelcov a vyhlásenou reštauračnou oblasťou.

Bryggens Museum

V Bryggene sa dnes nachádza Bryggens Museum, ktoré je zamerané na archeologické nálezy, ktoré boli na tomto mieste objavené po katastrofickom požiari v roku 1955. Tieto vykopávky boli najrozsiahlejšie svojho druhu v Severnej Európe. Návštevníci si tak dnes môžu urobiť obrázok o každodennom živote v stredovekom meste. Je tu vystavené veľké množstvo obrazového i písomného materiálu, vrátane runových nápisov zo 14. storočia. Ďalším zaujímavým múzeom je Hanseatiske Museum založené v roku 1872. Sídli v jednom z bryggenských domov nemeckého kupca a pochádza z hanzovnej éry. Interiéry z počiatku 18. storočia umožňujú ľuďom nahliadnuť do života a práce obchodníkov, ktorí tu žili.

Južne od Bryggenu sa rozprestiera prístav Vågen, na ktorého nábreží nájdete Nórske rybárske múzeum. Múzeum ponúka zaujímavý pohľad na tradičný nórsky rybársky priemysel a jeho zdroje. Návštevníci si v ňom môžu prezrieť rybárske člny a ďalšie potrebné vybavenie. V rybárskych expozíciách je možné sa oboznámiť s metódami využívanými pri love sleďov, tresiek, veľrýb a tuleňov. Bergenský prístav je tiež dejiskom vyhláseného rybieho trhu s širokým výberom rôznych morských rýb a plodov. Všetko je samozrejme absolútne čerstvé a svieže. Kúsok cesty pozdĺž pobrežia od Bryggenu sa nachádza pevnosť Bergenhus postavená už v polovici 13. storočia.

pevnosť Bergenhus

Významnou pamiatkou mesta je gotická slávnostná sála Håkonshallen, ktorý nechal postaviť kráľ Håkon Håkonsson pre korunováciu a svadbu svojho syna Magnusa Lababøtera v roku 1261. Ide tak o najväčší stredoveký objekt dochovaný v Nórsku. Okrem obradnej siene na prvom poschodí sa tu nachádzali aj obytné a pracovné priestory. Sála slúžila od roku 1683 na skladovanie obilia, neskôr bola však zrekonštruovaná a vyzdobená maľbami od Gerharda Muntheho. Za druhej svetovej vojny utrpela stavba veľké škody, po rozsiahlej oprave tu bol vytvorený veľkolepý priestor pre organizovanie slávnostných podujatí. Táto slávnostná sála bola spoločne so susednou vežou Rosenkrantz súčasťou starého opevnenia Bergenského hradu. Vežu nechal vztýčiť v roku 1560 hradný pán Erik Rosenkrantz, ako svoje obytné sídlo.

Kostol Panny Márie čiže Mariakirken je najstarším kostolom v Bergene, časť presbytéria pochádza z 11. storočia, teda z doby, kedy Bergen dostal od kráľa Olava Kyrre mestské práva. Kostol v dobách hanzy využívali nemeckí kupci, ktorí ho tiež bohato vyzdobili. Dnes si v jeho interiéri môžete prezrieť úchvatnú barokovú kazateľnicu z roku 1677. Iným nemenej dôležitým svätostánkom je Korskirken – kostol sv. Kríža. Bol postavený na prelome 11. a 12. storočia ako trojloďový románsky kostol. Má charakteristický krížový pôdorys, na severe je kostol zakončený renesančným portálom s monogramom Kristiána IV.

Krásny pohľad na prístavné hanzovné domy...

Krásny pohľad na prístavné hanzovné domy…

Stredovekého pôvodu je tiež bergenská katedrála Domkirchen, ktorá bola pôvodne farským kostolom Olavskirchen z 12. storočia. V roku 1250 kostol prevzali františkáni. Po mohutnom a ničivom požiari ľahol popolom, nedotknutý zostal len viacboký gotický chór s vysokými oknami. Obnoviť kostol nechal až Geble Pederssøn, od roku 1937 prvý luteránsky biskup v Nórsku. Vztýčil novú vežu a nad západný vchod nechal nainštalovať hodiny. Kostol vybavil tiež obrovským Riegeriovým organom, ktorý má 61 registrov.

Medzi hojne navštevované lokality v Bergene patrí Akvárium, kde sa nachádzajú početné zbierky ako morských, tak i sladkovodných živočíchov a rastlín. Nachádza sa tu deväť veľkých a 40 menších nádrží. Navyše sú tu aj dva bazény s morskými vtákmi, tuleňmi a tučniakmi. Akvária sú plnené prevažne morskou vodou z hlbín Byfjordu.

Ak sa zaujímate o súčasné umenie, navštívte Kultúrne centrum USF – United Sardines Factory. Tento rozľahlý komplex je zameraný na hudbu, film, divadlo, tanec, výtvarné umenie i remeselnú výrobu súčasnosti. Impozantnou dominantou v srdci Bergenu je tiež Národné divadlo – Den Nationale Scene. To hralo významnú úlohu v dejinách nórskeho divadla a od roku 1909 sídli v nádhernej secesnej budove. V Bergene môžete navštíviť ešte mnoho ďalších múzeí a galérií, za zmienku stojí napríklad Západonórske múzeum úžitkového umenia, Bergenské múzeum umenia s Mestskou umeleckou zbierkou z roku 1878 a Vestlandetskú národnú galériu z roku 2000. Súčasťou Bergenského múzea je aj Prírodovedecká zbierka ktorá zahŕňa geologické, botanické a zoologické kolekcie. Kultúrno historická zbierka Bergenského múzea je zase plná nápaditých expozícií zameraných na nórsku kultúru a ľudové umenie. Históriu nórskeho lodiarstva od jeho prvopočiatkov až do dnešných dní mapuje Bergenské námorné múzeum.

Detail hanzovných domov v Bergene

Detail hanzovných domov v Bergene

Za prehliadku stojí tiež moderná koncertná sieň Grieghallen, ktorá bola otvorená v roku 1978, a projektoval ju dánsky architekt Knud Munk. Ide o najväčšiu sieň svojho druhu v krajine, ponúka až 1500 miest na sedenie. Okrem kongresov sa tu konajú operné, baletné a divadelné predstavenia. Každoročne sa v meste koná bergenský medzinárodný festival Festspillene, počas ktorého slúži Griegshallen ako hlavná scéna. Festival má tradíciu už od roku 1953 a priťahuje do Bergenu umelcov zo všetkých kútov sveta.

moderná koncertná sieň Grieghallen

V okolí mesta sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, ktoré stojí za to navštíviť. Najpríťažlivejší je asi skanzen Gamle Bergen, ktorý vznikol v roku 1949 na mieste starého šľachtického sídla Elsesro v Sandvikene. Tento skanzen ilustruje dianie v Bergene na prelome 18. a 19. storočia. Asi 5 km od centra mesta stojí zrubový kostol Fantoft Stavkirche z roku 1150, ktorý sem bol prevezený z provincie Sogn až roku 1882. Južne od mesta je možné si prezrieť tiež oficiálnu rezidenciu nórskeho panovníka s názvom Gamlehaugen. Budova z roku 1901 stojí na kopci nad fjordom a je obklopená anglickým parkom.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek