Európa

Palanga – obľúbené letovisko Litovčanov

Autor:
/
22. septembra 2018

História Palangy siaha až do 12. storočia, bohužiaľ sa z tej doby nepodarilo dochovať príliš pamiatok. Môže za to hlavne poloha mesta, kvôli ktorej bolo často napádané a neustále ničené. Palanga leží na mieste, ktoré bolo po stáročia úsekom litovského pobrežia medzi nemeckým územím na juhu, alebo Poľskom ovládaným územím na severe. Existoval tu tiež jediný litovský prístav a ten bol roku 1710 zničený švédskou armádou. Mesto sa viac začalo rozvíjať až v 19. storočí a počas sovietskej éry sa stalo jedným z najobľúbenejších miest v Litve.

Dnes je Palanga letoviskom s rozdvojenú osobnosťou, v zime ide o tichý raj vyhľadávaný penzistami, v lete sa premieňa na hlučné dejisko celonočných osláv. Vďaka chladnému moru sa tu okrem miestnych často objavujú aj turisti, ktorí nemajú moc radi horúce podnebie Južnej Európy. Tiež vzduch je chladnejší a preto kardiaci a ľudia trpiaci v horúcom prostredí si tu môžu užívať radovánky pri mori. V teplejších mesiacoch sem prichádzajú turisti z celej Litvy, aby si užili tunajšie 10 km dlhé pláže s dunami a borovicovými lesmi v pozadí. Prudký rozvoj je tu naozaj zjavný, každú chvíľu sa tu otvára nový hotel, penzión alebo bar. Bohužiaľ obľúbenosť miesta viedla tiež k rastu cien. Aj cez davy ľudí a nablýskané neóny sa však darí mestu zachovať si svoje tradičné čaro. V Palange dnes žije okolo 20 tisíc obyvateľov.

Mestom preteká rieka Ronzo, cez ktorú sa klenie asi desať mostov, mostíkov alebo lávok. Rovnobežne s pobrežím, ale asi 1 km vo vnútrozemí vedie hlavná ulica Vytauto gatvė. Na nej stojí pôvabný katolícky kostol z červených tehál. Z centra mesta smerom na západ vedie ulica Basanavičiaus gatvė, ktorá je v lete od 11 hodín dopoludnia do polnoci vyhradená pre peších. Vyúsťuje pri malom móle, na ktoré sú miestni obyvatelia veľmi pyšní. Je totiž strediskom palangskej zábavy, nájdete tu bary, kaviarne, reštaurácie, hotely a všelijaké zábavné podniky. Z východu je mesto lemované ulicou Klaipedos plentas, ktorá je hlavnou tepnou spájajúcou Klapeidos s lotyšskou hranicou – Palanga leží totiž asi 18 km južne od tejto hranice.

Basanavičiaus gatvė

Pri návšteve miestnych pláží dávajte pozor, kde si ľaháte, Palanga má totiž tiež niekoľko nudistických pláží. Muži a ženy si môžu užívať radostí prírody oddelene, v blízkosti ústia rieky Ronzo. Tunajšie pláže však poskytujú dostatok miesta pre všetkých – ako pre oblečených, tak aj pre nahých rekreantov. Občas sa na pláži objaví varovanie pred kúpaním v mori, ale to je väčšinou ignorované a ľudia sa naďalej čvachtajú vo vode a skáču z móla. Pláže sú vybavené mnohými atrakciami, nájdete tu nafukovacie zámky, vodné kĺzačky alebo trampolíny. Dospelým sú k dispozícii vodné skútre, motorové člny a ďalšie. Zahrať si môžete aj plážový volejbal alebo sa venovať inému kolektívnemu športu – priestoru je na pláži dostatok. Pouliční obchodníci ponúkajú popcorn, zmrzlinu, párky v rožku, pivo či medový nápoj. Za súmraku je toto miesto vyhľadávané prevažne zamilovanými dvojicami.

Pokiaľ chcete uniknúť od ruchu, ktorý panuje v centre mesta, vydajte sa do Botanického parku plného bujnej zelene, kde môžete sledovať labute pokojne plávajúce po tichých jazerách. Park o rozlohe 110 hektárov sa rozkladá okolo paláca Tyszkiewiczovej rodiny z 19. storočia. Záhrady boli navrhnuté francúzskym záhradným architektom Edwardom Andrém tiež v 19. storočí. Tento rozľahlý klasicistický palác dnes prepožičiava priestory Múzeu jantáru, ktoré vystavuje okolo 20 tisíc exemplárov medovo sfarbeného baltského zlata. Niektoré kúsky uchovávajú vnútri dokonca prehistorický hmyz alebo rastliny. Dámy určite poteší aj veľký výber jantárových šperkov určených na predaj.

Palác rodiny Tyszkiewiczovcov z 19. storočia

V parku za palácom sa nachádza ružová záhrada so sochou Eglého a hada. Zaujímavý je aj vrch Birutes kalnas, ktorý bol údajne kedysi miestom pohanskej svätyne. O ňu podľa legendy starali čisté panny, z ktorých jednu uniesol a potom si aj vzal za manželku veľkovojvoda Kestutis. Na vrcholku kopca sa dnes nachádza kaplnka z 19. storočia. V Palange je možné navštíviť ešte múzeum, ktorým je Pamätný dom dr. Jona Šliūpasa ktorý predstavuje miestnu históriu. V Múzeu odboja je umiestnená malá fotografická výstava. Na južnom okraji mesta je Nemirseta a etnografický cintorín Anaičiu. Južne od Palangy nájdete výbežok, ktorý je plný divoko rastúcich voňajúcich pínií a žije tu aj veľké množstvo vzácnych rastlín a zveri.

Birutes kalnas

Už je síce neskoro, ale ak prídete do Palangy prvú sobotu v júni, budete sa môcť zúčastniť veľkolepého otvorenia letnej sezóny. Na konci sezóny, poslednú sobotu v auguste, sa tu zase koná veľkolepý pouličný karneval, hudobný festival, trh a popový koncert. Je to udalosť, na ktorú sa sem schádzajú ľudia zo širokého okolia.

Navštívili ste niekedy túto zaujímavú krajinu?

Napíšte nám Váš postreh alebo čo sa Vám páčilo v Litve, do komentárov pod článkom. Rovnako Vám budeme vďační za každé zdieľanie článku na sociálnych sieťach. Ďakujeme

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek