Európa

Paphos – priezračné more, pláže a množstvo historických pamiatok

Autor:
/
29. mája 2017

Petra tou Romiou
© 2017 – Ilavský Juraj

Príjemné, priateľské a starobylé mestečko Paphos sa rozkladá na juhozápadnom pobreží Cypru. Podľa povesti sa neďaleko neho vynorila z penivých morských vĺn bohyňa lásky a krásy Afrodita. Mystické miesto, kde sa tak stalo, sa dnes nazýva Petra tou Romiou a patrí k hojne navštevovaným atrakciám v okolí Paphosu. Paphos si ako jedno z mála cyperských miest dokázalo zachovať svoju pôvodnú identitu a nepodľahlo rýchlej turistickej výstavbe. Celé mesto je vďaka veľkému počtu pamiatok, ktoré sa podarilo dochovat, zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Paphosské mozaiky
© 2017 – Ilavský Juraj

Medzi najnavštevovanejšie miesta Paphosu patria rozsiahle náleziská antických vykopávok v časti Nea Paphos, alebo Kato Paphos. Samotné historické centrum miesta tvoria komplexy Agora a Asklepion. Za zmienku stoja architektonické pamiatky ako Aionov dom alebo Theseusova vila. Významnou paphosskou pamiatkou je tiež zbierka farebných mozaík umiestnených v tzv. Dionýzovej vile. Zbierka sa nazýva Paphosské mozaiky. Z neskoršej doby sa zachovali zvyšky pevnosti Santa Kolones Fortress z 12. storočia. Ďalej je možné v tejto lokalite vidieť Odeon s kostolom i malebným prístavom, kresťanské katakomby ukryté v hore Fabrica a veľa ďalších pamiatok.

Maják iba na skok od Dionýzovej vily, ktorá ukrýva Paphoské mozaiky
© 2017 – Ilavský Juraj

Milovníci histórie a umenia by nemali vynechať návštevu paphosských múzeí. Nachádza sa tu Byzantské múzeum, Etnografické múzeum, ale najviac navštevované je Archeologické múzeum, ktoré vystavuje zbierky výrobkov zo skla, mince, keramiku, sošky a ďalšie predmety pochádzajúce z obdobia od neolitu až po 18. storočie.

Paphos láka nielen na svoje pamiatky a zaujímavosti z histórie, ale predovšetkým na krásnu prírodu a jedinečné možnosti rekreácie. Pláží je tu hneď niekoľko, návštevník si tak môže vybrať, či bude relaxovať na piesočnatej alebo kamenistej pláži. Priamo z Paphosu je ľahko prístupná 100 m dlhá Agios Georgios Beach. Tou najnavštevovanejšou plážou v oblasti je 12 km vzdialená, jemne piesková pláž Coral Bay, ktorá ponúka všetok komfort a pokoj. Navyše je tiež ideálnou na vykonávanie najrôznejších plážových a vodných športov. Veľkej obľube sa teší aj kamienková pláž pri Petra tou Romiou, ktorá je obmývaná krištáľovo čistým morom.

Coral Bay
© 2017 – Ilavský Juraj

Vo vzdialenosti asi 25 km smerom na sever od mesta sa nachádza krásna piesočná Lara Beach, ktorá lemuje tunajší záliv. Pláž je významná tým, že na nej každoročne hniezdia karety obrovské, ktoré sú celosvetovo chránené. Z dôvodov veľkej koncentrácie návštevníkov v týchto miestach sa každé leto, už od roku 1978, o nakladené vajíčka v piesku starajú ochrancovia prírody. Na pláži sú tak k videniu početné drôtené klietky. Všetky pláže v okolí Paphosu sú ľahko dostupné autobusom, ktorý v pravidelných intervaloch vyráža z mestečka. Ďalšou možnosťou, ako si užiť vodné radovánky, je návšteva vodného parku Afrodite, ktorý sa nachádza priamo v Paphose.

Morské hlbiny v okolí Paphosu lákajú potápačov, najmä tých, ktorí si obľúbili potápanie za lodnými vrakmi. V tunajších vodách sa v hĺbke 11 m nachádza napríklad vrak libanonskej nákladnej lode Vera K, ktorá tu uviazla v roku 1972. V rovnakej hĺbke leží aj ďalší vrak s názvom Achilleas. Táto grécka loď pri tunajšom pobreží v roku 1975 z nevysvetliteľných dôvodov explodovala. Najnovším vrakom je ruská loď White Star, ktorá stroskotala v roku 2007. Čo sa týka ubytovacích možností, tak Paphos ponúka pestrú škálu nových alebo novo opravených hotelov rôznych cenových kategórií. Vysoký európsky štandard poskytovaných služieb je samozrejmosťou.

Tombs of the Kings
© 2017 – Ilavský Juraj

Paphos má tiež veľmi atraktívne okolie. Iba dva kilometre severne od prístavu v Paphose sa pri mestečku Ktima nachádzajú hrobky kráľov. Toto významné archeologické nálezisko nazývané Tombs of the Kings leží pri pobreží mora a ukrýva viac ako stovku hrobiek. Hrobky pochádzajú z obdobia od 3. storočia pred Kristom do 3. storočia po Kristovi. Uložení tu však nie sú len králi, ale aj členovia ptolemaiovskej aristokracie. V útrobách mnohých hrobiek sú k videniu nádherné stĺpy, ktoré zabraňujú prepadu stropov. Hrobky sú voľne prístupné, do areálu sa však platí vstupné. Východne od letoviska Paphos sa nachádza tiež krásna udržiavaná botanická záhrada. Príjemným spestrením dovolenky môže byť tiež prehliadka vtáčieho a zvieracieho parku Paphos Bird and Animal Park, ktorý sa nachádza v oblasti Peyia.

Približne 10 km severne od Paphosu je v horách, vo výške 612 metrov nad morom, ukrytý kláštor Ayios Neophyptos. Bol pomenovaný po mníchovi Neophytovi, ktorý sa rozhodol žiť v ústraní, a preto utiekol do hôr. V horách si potom v skale vykopal jaskyňu, kde žil a študoval teológiu. Kláštor, ktorý bol následne postavený v blízkosti jeho jaskyne, po ňom získal meno. Neophyt vychádzal z jaskyne len na nedeľné kázne, ktoré v kláštore viedol. Tento kláštor je dnes prístupný turistom, ktorí sa môžu pokochať nádhernými freskami umiestnenými v malej kláštornej kaplnke.


Našu návštevu na Cypre zabezpečil:

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek