Európa

Piesočné pláže, výborná kuchyňa a veľa zábavy. To je súčasné Bulharsko

Autor:
/
4. januára 2017

Snáď každý v zime na chvíľku zatúži po lete a dovolenke pri mori. Zdá sa, že je predčasné uvažovať o letnej dovolenke. Opak je však pravdou. Práve teraz sa cestovné kancelárie predháňajú v zľavách a výhodách. Ale ktorú krajinu vybrať? Túžite prežiť aktívnu a preslnenú dovolenku, obdivovať úžasné prírodné scenérie, spoznať krásne historické miesta alebo len relaxovať na krásnych plážach? To všetko ponúka napríklad Bulharsko.

Od čias socializmu sa mnohé zmenilo

Hlavne južná časť čiernomorského pobrežia je v posledných rokoch stále populárnejšia. Nechýba ani rozmanitá príroda s veľkým množstvom národných parkov a letovísk s romantickými historickými centrami. V kombinácii s chutnou a zdravou bulharskou kuchyňou a pohostinnosťou miestnych obyvateľov je Bulharsko miestom, kde si vychutnáte dovolenku so všetkým čo k tomu patrí.

V ére socializmu platilo, že sa do Bulharska jazdilo k moru vlakom a ubytovanie ani služby neboli valnej kvality. Dnes je Bulharsko modernou destináciou s výbornými službami, pričom dovolenka vám nevyženie všetky peniaze z vreciek. Koniec koncov ceny v reštauráciách a obchodoch sú porovnateľné s slovenskými a v mnohých prípadoch sú dokonca ešte nižšie. Chutná večera v lepšej reštaurácii vyjde na 7 až 15 leva, teda od 3 eur. A čo viac, podobne ako v Chorvátsku sa nemusíte obávať jazykovej bariéry. Na mnohých miestach nájdete nápisy a jedálenské menu v slovenčine. Letecký zájazd na 8 dní s polpenziou priamo na Slnečnom pobreží kúpite už od 250 eur.

Nessebar

Slnečné pobrežie

Obľúbeným letoviskom pri Čiernom mori je Slnečné pobrežie. Hlavnou atrakciou tejto populárnej prázdninové oblasti je 200 metrov široká a cez 8 kilometrov dlhá pláž so zlatistým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Toto vyhľadávané miesto sa pýši krásnou pobrežnou promenádou s množstvom reštaurácií, kaviarní a barov. Na svoje si prídu aj milovníci zábavy a nákupov. Nájdete tu vyhlásený aquapark, športové ihriská, požičovne, obchodíky aj kasína. A čo viac, let do Burgasu trvá iba dve hodiny. Od neho je to na Slnečné pobrežie, ktoré je držiteľom “Modrej vlajky” pre najlepšie svetové pláže, už len 25 kilometrov. Na dopravu po letovisku môžete využiť miestny minivláčik, drožku, prípadne sa len tak prejsť na koňoch.

Milovníci nočného života si v Bulharsku prídu na svoje vďaka nespočetného množstva diskoték, barov a krčmičiek. Vďaka piesočnatým plážam s pozvoľným vstupom do mora je letovisko vhodné aj pre rodiny s deťmi. Množstvo šmýkačiek, hojdačiek, detských atrakcií a požičovní vodných skútrov, vodných bicyklov a lyží zabaví vás i vaše ratolesti. Či už hľadáte odpočinok, alebo športové vyžitie, prípadne rušný nočný život, to všetko v Bulharsku nájdete.

Výber jedál a nápojov je v Bulharsku obrovský… a všetky stoja za to.

Chutná kuchyňa a skvelé vína

Bulharská kuchyňa ponúka pestrý výber národných pokrmov s množstvom zeleniny, šalátov, grilovaného a vareného mäsa, pečených a pražených rýb. Jedlá sú ľahko stráviteľné, pretože sú pripravované na kvalitnom miestnom slnečnicovom oleji. Vďaka veľkému podielu zeleniny, rýb a prírodného jogurtu patrí bulharská kuchyňa k najzdravším v celej Európe. Typické národné jedlá sa podávajú hlavne v reštauráciách zvaných “mechany”, ktoré si dodnes zachovali starobulharský ráz. Hotelové reštaurácie okrem bulharských jedál ponúkajú aj špeciality európskej a svetovej kuchyne.

Vynikajúce je tiež miestne víno. Hoci sa nám s týmto nápojom spájajú krajiny ako Francúzsko alebo Taliansko, tradíciu jeho výroby má Bulharsko ešte dlhšiu. Počiatky pestovania viniča siahajú až do doby antiky pred 3000 rokmi. Víno je dodnes jedným z najpopulárnejších alkoholických nápojov Bulharska a zažíva renesanciu. Svojou kvalitou môže konkurovať vínam z Francúzska, Talianska alebo Španielska.

Akú skúsenosť s dovolenkou v Bulharsku máte vy?
Napíšte nám to do komentára nižšie. Jedného z Vás odmeníme.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek