Európa

Prešovský kraj a jeho 10 tipov na výlet

Autor:
/
22. septembra 2018

Keďže pochádzam priamo zo srdca Prešovského kraja – Prešova, nedá mi neukázať 10 krásnych tipov, kam by ste určite mali zavítať počas vašich výletov. Určite budete poznať aspoň polovicu z nich, ale stavím sa, že existuje veľká skupina ľudí, ktorí síce vedia, kde je približne ten Prešovský kraj, ale v živote tam neboli. Preto aspoň takto im chcem priniesť kúsok toho čarovného prostredia.

V severovýchodnej časti Slovenska sa rozkladá Prešovský kraj, ktorý je druhým najväčším krajom republiky. Jeho prevažnú časť pokrývajú hory, vrchoviny a kopce. Súčasťou Prešovského kraja sú napríklad Vysoké Tatry a teda aj najvyšší bod celého Slovenska, ktorým je 2 654 metrov vysoký Gerlachovský štít.

Prešov

Prešov ležiaci na sútoku riek Torysa a Sekčov je tretím najväčším mestom Slovenska a hlavným mestom Prešovského kraja. Jeho história siaha do doby kamennej, ale prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia. Ku koncu 14. storočia sa stalo slobodným kráľovským mestom, ale o dve storočia neskôr došlo kvôli protihabsburským povstaniam k jeho úpadku. Na začiatku 19. storočia tu bola zriadená rímskokatolícka diecéza a tým mesto znova ožilo. Aj dnes je sídlom hlavy slovenskej gréckokatolíckej cirkvi a ukrýva tak veľa starobylých kostolov a chrámov. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí ranne gotická katedrála sv. Mikuláša s barokovým oltárom a zachovalou gotickou skriňou. Ďalšou zaujímavou stavbou v Prešove je katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa a v centre mesta zaujme tiež kompletne zachovaná Neptúnova fontána. Ide o pôvodnú mestskú cisternu so sochou Neptúna. Prešov však okrem pamiatok ponúka aj pestré možnosti zábavy a kultúrneho vyžitia. Ponúka divadlá, kiná, mnoho reštaurácií a zábavných podnikov. Jeho okolie je ako stvorené pre turistiku a cykloturistiku – na východe ho obklopujú Slanské vrchy, na západe potom Šarišská vrchovina.

Spišský hrad

Kto by chcel vidieť jednu z najrozľahlejších hradných zrúcanín nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe, musí navštíviť Spišský hrad, ktorého história sa začala písať pred viac ako 800 rokmi. Bol vystavaný na travertínovej kope neďaleko mestečka Spišské Podhradie niekedy v 12. storočí. V dobách svojej najväčšej slávy bol centrom kráľovskej moci na Spiši. Tento mohutný hradný komplex bol však v roku 1780 zničený požiarom a dielo skazy následne dokonali jeho majitelia, ktorí sa o osud hradu nezaujímali. Aj cez všetky útrapy, ktorými musel prejsť, je Spišský hrad neobyčajnou pamiatkou, ktorú vyhľadávajú turisti z najrôznejších kútov Európy. Zaujímavá je jeho románsko-gotická architektúra, dominantná mohutná obytná kruhová veža aj rozľahlé hradby. V súčasnosti je chránený ako národná kultúrna pamiatka a stal sa tiež pamiatkou svetového dedičstva UNESCO. Pre verejnosť je sprístupnených niekoľko objektov, ktoré umožnia dozvedieť sa o Spišskom hrade tie najdetailnejšie informácie.

Stará Ľubovňa

Na samotnom severe Slovenska až pri hraniciach s Poľskom sa na sútoku riek Poprad a Jakubianka rozkladá mesto Stará Ľubovňa. Je centrom regiónu Spiš a turisticky atraktívne je nielen mesto samotné, ale aj jeho blízke okolie. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1292. V roku 1364 sa Stará Ľubovňa stala kráľovským mestom a v dobách stredoveku bola tiež významným hospodárskym a kultúrnym centrom oblasti. Priamo nad mestom sa týči Ľubovniansky hrad postavený v 13. storočí, ktorý je teraz najväčším lákadlom. V podhradí sa rozkladá Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Priamo v centre mesta je možné obdivovať kostol sv. Mikuláša z 13. storočia, ktorého súčasná podoba však pochádza zo storočia sedemnásteho. Ďalej je tu k videniu oblastný Ľubovniansky dom postavený v roku 1639 v novorenesančnom slohu, rímskokatolícky kostol sv. Jozefa z roku 1789 so zvonicou, gréckokatolícky kostol Matky ustavičnej pomoci, ktorého základný kameň položil v roku 1990 Ján Pavol II., či moderný rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla z roku 1998. V okolí mesta nájdete nádhernú nedotknutú prírodu Národného parku Pieniny, Ľubovnianskej vrchoviny a Levočských vrchov.

Červený Kláštor a prielom Dunajca

Neďaleko hranice s Poľskou republikou sa nachádza obec Červený Kláštor, ktorá je ideálnym východiskovým miestom do vnútra Pieninského národného parku. Obec vyrástla na mieste Červeného (pôvodne Lechnického) kláštora, ktorý nechali v roku 1320 postaviť členovia rádu kartuziánov. Tento kláštor s kostolom sv. Antona zo 14. storočia je v súčasnosti slovenskou národnou kultúrnou pamiatkou a celá obec sa stala vyhľadávaným strediskom turistiky. Obec sa totiž rozkladá v malebnom vyústení potoka Lipník do prielomu Dunajca. Hlavnou turistickou atrakciou je plavenie sa po Dunajci na tradičných drevených pltiach až do Poľska. Kto sa nechce plaviť po vode, môže sa vydať na niektorú z peších trás vedúcich pozdĺž toku rieky, alebo sa vyšplhať na miestnu dominantu, ktorou je skalný masív nazývaný Tri koruny. Turisti si však môžu pozrieť aj samotný Červený Kláštor, v ktorého priestoroch sa dnes nachádza múzeum opatrujúci vzácne umelecko-historické pamiatky z celej spišskej oblasti. Múzeum bolo sprístupnené roku 1993.

Poprad

Poprad je vďaka svojej polohe v juhozápadnej časti Popradskej kotliny často nazývaný “Bránou do Vysokých Tatier”. Je významným kultúrnym, hospodárskym a administratívnym centrom kraja a tiež dôležitým dopravným uzlom. Mestom preteká rieka Poprad a nádhernú siluetu mu vytvárajú tatranské štíty. Viac ako 200 rokov sa v Poprade ťažila meď, prvou manufaktúrou bola výroba papiera. V roku 1845 bola v Poprade založená dielňa zaoberajúca sa výrobou klincov a podkov, ktorá sa neskôr pretvorila na továreň Tatrasmalt vyrábajúcou smaltovaný riad, až sa z nej nakoniec stala firma Tatramat, zameraná na výrobu automatických práčok. Najväčšieho rozvoja sa Poprad dočkal po druhej svetovej vojne, vďaka zvýšenému záujmu o hory. V súčasnosti je stále atraktívnym predovšetkým pre svoju blízkosť hôr, ale nájdeme v ňom aj niekoľko zaujímavých pamiatok, ako je napríklad katedrála Panny Márie Sedembolestnej, kostol sv. Cyrila a Metoda, kostol sv. Egida postavený v ranne-gotickom štýle, či renesančná zvonica z roku 1658. Za návštevu samozrejme okrem našich majestátnych Tatier stojí tiež Podtatranské múzeum a v posledných rokoch je jednou z najvyhľadávanejších atrakcií akvapark AquaCity Poprad.

Vysoké Tatry

Patria medzi vôbec najnavštevovanejšie oblasti v krajine. Nachádzajú sa v severnej časti Slovenska až na hraniciach s Poľskom. Vysoké Tatry boli roku 1949 vyhlásené za Národný park TANAP a stali sa tak prvým slovenským národným parkom. V roku 1993 potom boli spoločne s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za Biosférickú rezerváciu Tatry. Vysoké Tatry sú najvyšším slovenským pohorím, nachádza sa v nich 26 vrcholov prevyšujúcich výšku 2500 metrov. Celkovo 8 tatranských vrcholov je turistom prístupných po značkovaných chodníkoch, ale je potrebné počítať so sezónnymi uzáverami. Medzi najznámejšie vrcholy patria Gerlachovský štít, ktorý je s výškou 2654 metrov nad morom najvyšším štítom, Lomnický štít, Ľadový štít, Kriváň, Pyšný štít, alebo Rysy. V Tatrách sa nachádzajú aj hlboké ľadovcové doliny, ako je Malá a Veľká studená dolina, alebo Mengusovská dolina a nechýbajú ani početné plesa, z ktorých najznámejšie je Štrbské pleso a Skalnaté pleso. Priamo pod Tatrami sa rozkladajú obľúbené turistické strediská ponúkajúce možnosti ubytovania, stravovania i wellness služby. Obce ako Starý Smokovec, Ždiar, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a mnohé ďalšie sú medzi sebou prepojené úzkorozchodnou Tatranskou elektrickou železnicou.

Levoča

Asi 50 kilometrov od Prešova sa v Hornádskej kotline rozkladá krásne historické mesto Levoča. Hoci ide o pomerne malé mesto, kde žije okolo 15 tisíc obyvateľov, ukrýva toľko krásnych pamiatok, vďaka ktorým do neho prichádzajú turisti v hojnom počte. Mnohí Levoču dokonca považujú za najkrajšie mesto na Slovensku. Mesto v roku 1550 kompletne vyhorelo, ale to bol podnet vystavať v ňom nové veľkorysé pamiatky, ktoré sa už podarilo do dnešných dní dochovať vo veľkej miere bez poškodenia. Okrem radu zdobených meštianskych domov a cirkevných stavieb, si tak dnes môžeme prezrieť aj systém mestského opevnenia. Námestie v strede Levoče je v súčasnosti mestskou pamiatkovou rezerváciou. Dominuje mu jeden z najväčších slovenských kostolov, chrám sv. Jakuba stavaný počas 15. a 16. storočia. Vnútri neho sa nachádza vzácny, z lipového dreva vyrezávaný oltár Majstra Pavla z Levoče. V susedstve kostola zaujme renesančne prestavaná budova niekdajšej mestskej radnice a pred ňou stojacu stredovekú Klietku hanby, do ktorej zatvárali ľudí odsúdených za ľahšie delikty. Za najzaujímavejšie domy v Levoči môžeme považovať renesančný Thurzov dom a dom Majstra Pavla. Pri Košickej bráne, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia, stojí minoritský kostol sv. Ducha s kláštorom zo 14. storočia.

Kežmarok

Kežmarok je zaujímavé historické mesto, ktoré vzniklo niekedy v 13. storočí zlúčením viacerých osád. Stal sa jedným z kráľovských miest a získal tak veľa privilégií. Od roku 1463 zdobí Kežmarok hrad, ktorý významne ovplyvnil dejiny mesta. V roku 1950 bolo historické jadro mesta vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2008 má Kežmarok aj pamiatku UNESCO. Týmto titulom sa môže pýšiť Drevený artikulárny kostol stojaci za hradbami mesta. Bol postavený roku 1687 a jeho dnešná barokové podoba pochádza z prestavby v roku 1717. Kostol má pôdorys v tvare rovnoramenného gréckeho kríža. Medzi ďalšie pamiatky Kežmarku patrí nový evanjelický kostol, lýceum, bazilika sv. Kríža so zvonicou a za návštevu stojí tiež Starý trh nachádzajúci sa v ulici lemovanej domami z 13. storočia a Hlavné aj Hradné námestie. Kežmarok v súčasnosti patrí k najkrajším mestám Spiša.

Bukovské vrchy

Na severovýchode Slovenska na hranici s Ukrajinou a Poľskom sa rozkladá pohorie Bukovské vrchy. Ide o oblasť nedotknutej prírody, ktorá je domovom divokej zveri, vrátane chránených druhov cicavcov, ako je rys, medveď, vlk a občas sem zavíta zo susedného Poľska aj zubor. Viac ako 60% povrchu je pokrytých jedľovo-bukovými alebo bukovými lesmi. Bukovým porastom je tvorený tiež tunajší prales Stužica. Za návštevu rozhodne stojí vodná nádrž Starina či dedinka Uličské Krivé, kde stojí pravoslávny drevený kostolík. Obyvatelia oblasti sú predovšetkým Rusíni, preto sa tu môžete stretnúť s nápismi ako v slovenčine, tak aj v azbuke. Od roku 1991 sú Bukovské vrchy súčasťou celosvetovej siete biosférických rezervácií. Podstatná časť Bukovských vrchov spadá pod poľský Národný park Bieszczady, slovenský Národný park Poloniny a ukrajinský Užanský národný prírodný park. Najvyšším vrcholom slovenskej časti pohoria je 1221 metrov vysoký Kremenec.

Bardejov

Ako historická perla severného Slovenska býva označovaný Bardejov. Mesto je totiž plné pamiatok pochádzajúcich z najrôznejšieho obdobia jeho dejín. Prvé zmienky o Bardejove pochádzajú z roku 1241, od roku 1376 potom bol slobodným kráľovským mestom. Počas 14. a 15. storočia sa preslávil ako významné centrum remesiel. Najväčší rozvoj mesta prišiel v 18. storočí, kedy začali byť využívané tunajšie liečivé minerálne pramene. Bardejovské Kúpele patria v súčasnosti medzi najvyhľadávanejšie časti mesta. Bardejov sa môže pochváliť zachovalým mestským opevnením a tiež historickým jadrom. Centrum mesta bolo už v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a o 50 rokov neskôr bolo historické jadro Bardejova po nákladných rekonštrukciách zapísané na zoznam pamiatok UNESCO. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí gotický farský kostol svätého Egídia zo 14. storočia, ktorý možno zaradiť medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky Slovenska. Nádherná je tiež bývalá mestská radnica s neprehliadnuteľným arkierom z roku 1511. Bola postavená v goticko-renesančnom slohu a v súčasnosti slúži Šarišskému múzeu a Múzeu ikon.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek