Európa

Primošten – ostrov alebo pevnina?

Autor:
/
1. augusta 2017

Primošten leží v najjužnejšej časti severnej Dalmácie, medzi zátokami Luka Primošten a Raduča. Osídlenie oblasti sa datuje až do praveku, neskôr sa tu usadili Bosniaci utekajúci pred tureckými vojskami. V období nadvlády Benátčanov bolo mesto obohnané hradbami, ktoré mali odraziť prípadné útoky nepriateľov. V období druhej svetovej vojny bol Primošten veľmi poškodený, ale neskôr sa ho podarilo obnoviť.

Primošten – vstupná brána

Historickému jadru mesta dnes dominuje kostol sv. Juraja z 15. storočia, ktorý vo svojom interiéri ukrýva nádhernú ikonu Panny Márie na striebornej doske a tiež barokový oltár. V 18. storočí bol svätostánok rozšírený a barokovo upravený. Od kostola sa naskytne krásny výhľad na celé mesto a more s neďalekými ostrovčekmi. Hneď za mostom sa na pevnine nachádza kaplnka sv. Rocha z roku 1680. Do dnešných dní sa podarilo dochovať niekoľko pôvodných rybárskych domov a časť hradieb s veľkou vstupnou bránou.

Kostol sv. Juraja z 15. storočia

Kedysi býval Primošten rybárskou dedinkou na malom ostrovčeku, dnes je obľúbeným cieľom miestnych i zahraničných turistov. Panuje tu príjemná atmosféra, domáce prostredie, lákavé sú malé pokojné okruhliakové pláže a predovšetkým krásne historické jadro. Mnohí návštevníci považujú Primošten za najkrajšie chorvátske letovisko. Vyrástlo tu mnoho útulných penziónov a apartmánov, z ktorých to nie je ďaleko na pláž, ani za zábavou. Na dosah je tak každému množstvo reštaurácií, pizzerií, kaviarní a cukrární a tiež rad obchodov so suvenírmi, bižutériou a zlatom.

Miestni obyvatelia sa živia tradične rybárstvom, pestovaním ovocia a zeleniny. Značné príjmy im v posledných rokoch prináša aj cestovný ruch. Preslávené sú primoštenské vinice, z ktorých pochádza vynikajúce červené víno značky Babić. Primošten je tiež mestom, ktoré tkvie na dodržiavaní tradícií a obyčajov, čo sa prejavuje aj na oblečení miestnych obyvateľov. Každoročne sa tu konajú najrôznejšie slávnosti, z ktorých najznámejšia je pravdepodobne ľudová slávnosť konaná 28. júla ako pocta Panne Márii. Neobvyklá je v tom, že procesia neprechádza ulicami mesta, ale pláva na otvorenom mori. Napriek tomu sa ho zúčastňujú desiatky lodí a člnov.

Vynikajúce červené víno značky Babić

V okolí Primoštenu sa nachádza niekoľko ostrovčekov, ktoré sú porastené olivovníkmi a ponúkajú skvelé možnosti pre kúpanie a potápanie. Miestne zátoky Vela a Mala Raduča, Primošten a Peleš sú ideálne pre rekreáciu pri mori. Pláže na severnej strane ostrova sú okruhliakové s pozvoľným vstupom do mora, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Južná strana ponúka zase kamenisté prírodné pláže, miestami s vybetónovanými plochami. Na niektorých miestach je však pobrežie aj divokejšie, lemované skalnatými útesmi. Na priľahlom ostrovčeku Smokvica je nudistická pláž. Všadeprítomný borovicový les poskytuje ochranu pred slnkom.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek