Európa

Šiauliai a Krížový vrch (Litva)

Autor:
/
22. septembra 2018

Stojí akoby v tieni presláveného Křížového vrchu, ktorý leží asi 10 km od neho a je najvýznamnejším pútnickým miestom Litvy. Kopec ozdobený tisícami krížov najrozličnejších veľkostí a tvarov, ktoré sem dali ľudia z celého sveta.

Šiauliai bolo založené v roku 1236 na mieste, kde prebehla veľká bitka. Mečoví rytieri vracajúci sa na sever zo svojich nájazdov, boli porazení v bitke pri Saule Litovčanmi. Vtedy prvýkrát litovský kráľ Mindaugas zjednotil miestnych náčelníkov k odporu proti rytierom livonského rádu. Tí boli v tejto bitke porazení, ale spoločne s nemeckými rytiermi nakoniec predsa len v roku 1398 oblasť Žemaitska obsadili. Povstanie v roku 1408 však viedlo k spoločnému litovsko-poľskému postupu proti rytierom. Tí boli potom definitívne porazení pri Grünwalde v roku 1410 a bol konečne nastolený mier.

maxresdefault

Šiauliai začalo ekonomicky i kultúrne rásť, najväčšieho rozkvetu dosiahlo v 16. storočí. V roku 1872 mesto postihol rozsiahly požiar, ktorý ho takmer zrovnal so zemou. Napriek všetkej nepriazni osudu – požiare, mor a vojny – sa Šiauliai nakoniec stalo príťažlivým, prosperujúcim mestom a administratívnym, kultúrnym a obchodným centrom severozápadnej oblasti Žemaitsko. Upadajúce hospodárstvo mesta dostalo nový impulz v roku 1995, kedy bolo bývalé vojenské letisko opustené o dva roky skôr sovietskou armádou, prestavané na zónu voľného obchodu.

Centrum mesta nie je nijako veľké, preto je možné si ho pohodlne prezrieť aj pešo. Mesto zo severu na juh pretína hlavná ulica Tilžes gatve, na ktorej severnom konci stojí kostol sv. Petra a Pavla. Kostol bol postavený v rokoch 1595 – 1625 z peňazí získaných predajom štvorročných býkov, ktoré darovali miestni sedliaci. Stavba sa môže pochváliť 75 metrov vysokou vežou, ktorá je druhou najvyššou v celej Litve. Sídli tu biskup diecézy Šiauliai. V susedstve nájdete kostol sv. Juraja postavený v roku 1909 pre tunajšiu ruskú posádku, dnes je ale katolícky.

Hlavnú ulicu pretína z východu na západ ulica Vilniaus gatve. Na priesečníku oboch ulíc sa vytvorilo malé námestíčko, na ktorom stojí malá veža s hodinami. Veža je dobrým orientačným bodom a obľúbeným miestom stretávania. Ďalšou významnou pamiatkou umiestnenou v centre mesta na tzv. Slnečnom námestí sú obrovské slnečné hodiny s bronzovou sochou lukostrelca. Boli postavené v roku 1986 ako pripomienka na 750. výročie bitky pri Saule. Naproti hlavnému trhovisku nájdete pamätník, ktorý označuje miesto, kde boli v roku 1863 obesení účastníci povstania. V meste môžete navštíviť celý rad múzeí s najrôznejším zameraním. Zaujimavé sú napríklad Múzeum rozhlasu a televízie, Múzeum bicyklov, Mačacie múzeum, Múzeum fotografie alebo Vodárenské múzeum.

Mačacie múzeum

Mačacie múzeum

Pravdepodobne najzaujímavejšia pamätihodnosť, za ktorou prichádzajú ľudia do Šiauliai je cca 10 km vzdialený Krížový vrch niekedy nazývaný tiež Hora krížov. Toto miesto je známe ako litovská Mekka. Tisíce a tisíce krížov, ktoré ho zdobia, priťahujú pútnikov z najrôznejších kútov Európy. Nájdete tu kríže malé i veľké, nákladné i skromné, drevené i kovové, zložito zdobené aj jednoduché. Mnohé z nich sú doplnené kvetinami, fotografiami alebo inými spomienkami na zosnulých. Všetky do jedného sú však výrazom zbožnosti a majstrovskými dielami ľudového umenia.

Hill of Crosses, Lithuania, Siauliai

História vzniku Hory krížov je opradená tajomstvom. Dnes existuje takmer toľko legiend, koľko stojí na kopci krížov. Niektorí ľudia tvrdia, že tu boli kríže vztýčené počas troch dní a nocí trúchliacimi rodinami vojakov zabitých vo veľkej bitke. Podľa iných išlo o dielo otca, ktorý v zúfalej snahe vyliečiť svoju chorú dcéru, postavil na hore kríž. Počas niekoľkých málo dní sa jeho dcéra naozaj uzdravila. Zvesť sa rozletela po celom kraji a na kopci začali pribúdať kríže. Pohanské tradície zase rozpráva príbeh o tu zapálených posvätných ohňoch, ktoré opatrovali nebeské panny. Neskôr boli pohanské totemy vymenené za kresťanské kríže. Každopádne, prvé kríže sa tu objavili v 14. storočí. Veľa ich vzniklo po krvavom proticárskom povstaní v rokoch 1831 až 1863 a stali sa tak symbolom utrpenia i nádeje. Ľudia potom obete povstania uctievali práve pokladaním krížov.

V sovietskej ére bolo stavanie krížov trestným činom, ale ľudia sem neprestali chodiť uctievať svojich blízkych, ktorí boli odvlečení do pracovných táborov na Sibír. Vrch bol preto najmenej trikrát spustošený buldozérmi, v roku 1961 Červená armáda zničila všetky kríže, zatarasili prístup k hore a na jej úpätí vykopali priekopy, aby sa na vrchol nikto nemohol dostať. Nepomohlo to, cez noc na mieste vyrástli ďalšie nové kríže. Znovu zničené boli v roku 1972, po upálení študenta na protest proti sovietskej okupácii. Už v roku 1990 sa na vrchu o rozlohe 4600 m2 nachádzalo ohromujúcich 40 tisíc krížov, do dnešnej doby ich počet vzrástol o ďalšie tisíce.

hill-of-crosses

V roku 1993 poctil miesto svojou návštevou pápež Ján Pavol II. a daroval sem sochu ukrižovaného Krista v životnej veľkosti, ktorá areálu dominuje. V roku 2001 bol na Krížovom vrchu vybudovaný františkánsky kláštor. Táto predkresťanská tradícia výroby krížov získala v roku 2002 dokonca štatút svetového dedičstva UNESCO. Miesto navštívia každoročne tisíce veriacich a turistov, ktorí sa medzi krížmi fotia a pridávajú ďalšie nové kríže. Na parkovisku totiž miestni ľudia predávajú predmety s náboženskou tematikou, jantárové náramky, náhrdelníky, ale hlavne – desiatky druhov krížov. Každý si tak môže kúpiť “svoj” kríž a pridať ho k tým desiatkam tisíc krížov, ktoré už na kopci sú. Najväčšie zástupy pútnikov prichádzajú pravidelne na Veľkú noc. Legenda hovorí, že ktokoľvek sem dorazí a niečo si praje, tak sa mu želanie vyplní.

Miesto má naozaj jedinečnú atmosféru, je to jedno z najemotívnejších miest celej krajiny.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek