Európa

Štokholm – mesto na ostrovoch

Autor:
/
1. marca 2018

Hoci prvá písomná zmienka o Štokholme pochádza z roku 1252, miesto bolo obývané oveľa skôr. Hovorí sa o ňom už v starých severských ságach, kde býva označovaný ako Agnafit. Hlavným mestom Švédska je od roku 1523. Sídli tu vláda, parlament i kráľ. So zhruba 780 tisícmi obyvateľov (s predmestiami takmer 2 milióny) je zároveň aj mestom najväčším a pochopiteľne aj významným centrom obchodu a priemyslu.

Štokholm má zaujímavú polohu, prakticky je to mesto na ostrovoch medzi jazerom Mälaren a Baltským morom. Toto umiestnenie z neho vždy robilo skvelý a bezpečný prístav.

Takisto najstaršia časť mesta nazvaná Gamla Stan (“Staré mesto”) leží na ostrove Stadsholmen a niekoľkých menších priľahlých ostrovoch. Aj dnes sa tu môžete prechádzať dláždenými uličkami, ktoré si zachovali svoje pôvodné proporcie a vedú medzi elegantnými stredovekými domami. Jednou z najstarších dochovaných budov je Riddarholmskyrkan. Ak sa vám po prečítaní tohto názvu nezlomil jazyk, potom vedzte, že je to kostol, kde sú pochovaní švédski vládcovia.

Oveľa viac videí nájdete TU.

Zaujímavá stavba so štíhlou tehlovou (nepôvodnou) vežou a postrannými kaplnkami s menšími vežičkami pochádza z konca 13. storočia. Prvým panovníkom, ktorý tu našiel svoj posledný odpočinok, bol Magnus III. (zomrel r. 1290), neskôr sa k nemu pridali Karl Knutsson (Karel VIII.), A potom všetci od Gustava II. Adolfa po Gustava V. (zomrel r. 1950). Je to teda miesto pre švédske dejiny veľmi významné.

Turistami často navštevované je najstaršie štokholmské námestie Stortorget, obklopené zaujímavými historickými budovami, ktorých farebné fasády sú veľmi fotogenické. Námestie vznikalo postupnou výstavbou bez presného plánu, čo mu dodáva neobvyklý vzhľad. Severnú stranu zaberá budova burzy, za ktorou je katedrála Storkyrkan a Kráľovský palác. Už v 13. storočí tu bola pevnosť, dnešná hranatá podoba stavby však pochádza z 18. a čiastočne až z 19. storočia. Je to oficiálne sídlo švédskych panovníkov, ktorí tu nielen vykonávajú svoje pracovné povinnosti, ale majú tu aj svoje súkromné obytné priestory.

V Starom meste nájdete aj Nobel Museum, čo nie je len múzeum samotného Alfreda Nobela. Je tiež venované jeho presláveným cenám, ktoré sa práve v Štokholme každoročne udeľujú.

Nobel Museum

Nobel Museum

Nesmieme zabudnúť ani na útulné krčmičky a reštaurácie. Jedna z nich na ulici Österlånggatan (skúste to vysloviť po niekoľkých pivách!) S názvom Den Gyldene Freden (“Zlatý mier”), sa dokonca dostala do Guinessovej knihy rekordov. Bola totiž založená roku 1722 a od tej doby sa takmer nezmenila, preto je označovaná za najdlhšie fungujúcu reštauráciu na svete.

Dnes je Staré mesto považované za významnú turistickú atrakciu a ako také udržiavané a reštaurované, ale až do 80. rokov 20. storočia sa v Štokholme k pamiatkam príliš šetrne nesprávali. Dokonca celá historická štvrť Klarakvarteren bola zrovnaná so zemou a jej miesto zaujali neveľmi vzhľadné kancelárske budovy.

Nesmieme ešte zabudnúť na Štokholmskú tehlovú radnici so 106 metrov vysokou vežou, postavenou v rokoch 1911 až 1923, ktorá je zrejme najznámejšou miestnou stavbou. Štokholm je zaujímavým miestom, ktoré v sebe spája prvky rušného veľkomesta so severským pokojom a rôzne architektonické štýly so škandinávskou prírodou.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prihláste sa k odberu noviniek

Naši partneri
 
WY
Permon
British Airways
DJI
Hotel Pod Bránou
Marriott
KLM
Patince
Waldtour
Bardejov
 
Sme aj na Instagrame
Instagram did not return a 200.

Sledujte ma!