Toskánsko - San Quirico d´Orcia
Európa

Stredoveká atmosféra na severe Talianska – to je Toskánsko

Autor:
/
10. februára 2019

Kamenné domčeky ukryté v cyprusových hájoch, zlaté klasy obilia vlajúce vo vetre, zelené kopčeky, kam len oko dovidí, úhľadné rady vínnej révy učesané na ich úbočí. Vôňa olivovníkov sa vznáša vo vlažnom závane vzduchu. Chvíľa zamyslenia je preťatá ostrým zatrúbením za zákrutou. Idem, uhnite. To je typické Taliansko, typické Toskánsko.

Toskánsko priam prekypuje stredovekou atmosférou, ktorá iba odráža jeho bohatú históriu. Možno vám názov talianskeho regiónu na severozápade krajiny nič nehovorí, o jeho najväčších turistických lákadlách ste ale určite počuli. Pisa, Florencia, Siena, Montepulciano, Volterra, Lucca. Susedí s piatimi regiónmi – Laziom, Umbiou, Marche, Emilia-Romagna a Ligúriou. Na západe ho oblieva Tyrhénske more.

Nie je pizza ako pizza alebo zázraky toskánskej kuchyne

Ak sa chystáte na dovolenku do Toskánska, musíte určite ochutnať miestne víno a kuchyňu. Toskánske víno je svetovo preslávené a napríklad Chianti alebo Montepulciano sú skutočne zvučné mená. Odporúčam vyskúšať hľuzovky, ktoré sú Taliani schopní vpašovat takmer do každého jedla, a vo chvíli náhleho hladu sa zastaviť na nezvyklú verziu pizze. Obrovský hranatý korpus sa pomaže, ochutí a dozdobí čímkoľvek, čo je po ruke. Takže okrem klasiky ala paradajky s bazalkou, mozarella, parmezán sú na ňom i kúsky cukety, čerstvá rukola či tekvica. Odrežú vám kus veľký, ako budete chcieť, a s pochúťkou v ruke môžete ďalej brázdiť úzke kľukaté uličky mesta. Vedzte, že talianske espresso sa pije hlavne na chuť. Pre väčšinu z nás trochu nezvyklá miniatúra kávy sa však okrem výraznej arómy vyznačuje poriadnu silou. Vo väčšine kaviarní majú aj množstvo tortičiek, trubičiek a ďalších sladkostí, veľakrát nezvyklých chutí i farieb.

Toskánsko - Florencia

Toskánsko – Florencia

Vnútrozemie a jeho najväčšie lákadlá

Najväčším mestom regiónu je Florencia (Firenze). Tá po stáročia dominovala na poli umenia a kultúry. V galérii Uffizi nájdete jednu z najväčších zbierok renesančného umenia vôbec. Medzi 4 000 obrazmi nájdete skvosty od Botticelliho, Leonarda da Vinci, Michelangela, Rafaela, Caravaggia alebo Tiziana. Ďalšími obľúbenými atrakciami sú most Ponte Vecchio, námestie Piazza del Duomo, katedrála Santa Maria del Fiore s nádhernou zvonicou a kostol Battisero di San Giovanni. Vo Florencii je však niečo zaujímavé za každou zákrutou, majte preto oči na stopkách a pozerajte aj nad seba.

Pisa je slávna vďaka svojej šikmej veži. Obrovské množstvo bieleho mramoru, na ktorom je veža aj vedľajšia katedrála a baptistérium, žiari do diaľky a spolu so zeleným trávnikom, ktorý budovy na námestí Piazza dei Miracoli obklopuje, vytvára gýčovité, ale nádherné divadlo. Pisa dnes nie je len magnetom na turistov, ale aj univerzitným mestom, stretnete tu tak veľa mladých študentov z rozličných kútov sveta. Na Piazza dei Cavalieri ešte môžete vidieť impozantný palác a cez uličky s množstvom obchodíkov prejsť až k rieke.

Sienské námestie v tvare mušle – Piazza del Campo, sa dvakrát ročne (2. júla a 16. augusta) mení na závodisko. V dostihovom súboji sa stretáva 17 mestských štvrtí o vlajku s obrazom Matky Božej (Palio), ktorý zakaždým navrhuje iný umelec. Pri jazde na neosedlaných koňoch sa obchádza celé námestie. Keď je po pretekoch, celé mesto oslavuje. Námestie samotné lemuje 16 palácov. Dominantou druhého najnavštevovanejšieho námestia v Siene, Piazza del Duomo, je obrovská gotická katedrála. Jej stavbu kedysi prerušil mor. Plánovaná budova mala byť totiž ešte väčšia. Aj tak ale z impozantného dómu dýcha rešpekt a z výzdoby, na ktorej sa podieľalo viac než 40 rôznych umelcov, vám spadne sánka.

Navštíviť Toskánsko a nevidieť mestečká Volterra a San Gimignano snáď ani nejde. Obrovské stredoveké veže, ktoré v San Gimignano kedysi postavili, využívali v stredoveku ako útočisko (alebo skôr väzenie) pre všetkých nakazených morom. Pätnásť z pôvodných 72 doteraz stoja ako tichý svedok minulosti a zazerajú na malebné stredoveké mestečko pod sebou. To si zachovalo osobitý historický ráz a právom bolo už v roku 1990 zapísané na zoznam UNESCO.

Toskánsko - rodové veže v San Gimignano

Toskánsko – rodové veže v San Gimignano

Volterra

je preslávená spracovaním alabastru, historickým festivalom a Etruskami. Pokiaľ milujete návštevy cintorínov, hrobiek či kostníc, mrknite sa do miestneho múzea venovaného Etruskom. Okrem vykopávok a hrobiek je tam k videniu napríklad 600 alabastrových urien. Obrovská pevnosť, ktorá dominuje celému mestu, je v súčasnosti využívaná ako štátna väznica. Volterra vás dostane svojou krásou, nezvyklou atmosférou i množstvom dielničiek na spracovanie alabastru. Hotové výrobky z neho sú k dostaniu v ktoromkoľvek obchodíku so suvenírmi. A tých je v meste požehnane.

Carrara

je kapitola sama o sebe. Niekedy sa označuje ako “mramorové mesto”. Vďaka množstvu kvalitného mramoru, ktorý sa v okolí doteraz ťaží, je mnoho budov v meste z tohto kameňa. Carrara samá nie je až tak turisticky zaujímavá. Jej okolie však vzbudzuje zmes úžasu a zdesenia. Ak idete do Carrary cez hory a nie po diaľnici okolo mora, stretnete po ceste opustené lomy, ktoré vzbudzujú posvätnú hrôzu. Niekoľkometrové hladké steny bielo-čierneho kameňa pôsobia monumentálne.

Toskánsko, more a kúpele

Prímorská oblasť medzi Ligúriou a Viareggiom sa nazýva La Versilia. Ak pôjdete na dovolenku do Toskánska k moru, veľmi pravdepodobne skončíte práve vo Viareggiu. Okolie piesočnatých pláží v tomto meste okupujú secesné domčeky a v období karnevalu sa Viareggio stáva usporiadateľom hneď toho druhého najväčšieho (po Benátkach). Osobne si však myslím, že jazdiť do Toskánska k moru nemá úplne zmysel. Vnútrozemie je oveľa zaujímavejšie a také mestá ako sú v Toskánsku inde vo svete nenájdete. More navyše býva často studené a nie úplne čisté. Je však dobré naplánovať si k nemu aspoň jeden deň pobytu a takto si cestu a dovolenku trochu spestriť.

To je možné aj v jednom z množstva kúpeľných miest. Tých je tu tiež požehnane. O slovo sa hlási už niekoľko kilometrov pred svojimi hranicami, charakteristická vôňa horúcich prameňov a síry je nezameniteľná. Bagno Vignoni má napríklad vskutku originálne námestie – obrovský termálny bazén. Termálne pramene ale nájdete hlavne v lesoch, kde si ich miestni obyvatelia starostlivo strážia pred masívnym turistickým ruchom.

Bagno Vignoni

Bagno Vignoni

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek