Európa

Tajomstvá a tradície hradu Dunvegan v Škótsku

Autor:
/
13. septembra 2017

A nielen to, zapáči sa vám celkom určite aj život, ktorý tu plynie v úžasnom kontraste s divokou prírodou, tak neskutočne pokojne a pomaly.

D unvegan Castle je hrad, ktorý je už osemsto rokov osídlený jedinou rodinou – klanom McLeodovcov. Je postavený na skale a dozaista aj vďaka strategickej polohe ustál kmeňové boje, hladomor a všetky sociálne i ekonomické premeny v krajine. Hrad je spojený hneď s niekoľkými zaujímavými príbehmi a legendami. Jednou z nich je aj tá o mladom následníkovi trónu princovi Charlesovi Stuartovi prezývanom Bonnie Prince Charlie, ktorý spolu s jakobitmi túžil zosadiť z trónu nemeckú rodinu a dosadiť na neho späť tú svoju.

M ladučký princ viedol proti súčasnému panovníkovi povstanie, ktoré však bolo neúspešné. Zomrelo pri ňom veľa odvážnych bojovníkov a na niekoľko desaťročí tu zavládla tvrdá nadvláda Angličanov. Princovi sa podarilo s pomocou svojich verných a stúpencov utiecť. Nie všetci boli však mladému princovi naklonení. Náčelník klanu McLeod patril práve k tým, ktorí ho pri jeho úteku túžili dopadnúť. Napriek tomu všetkému sa princ, v prezlečení za sluhu jakobitky Flóry MacLeodovej (foto vpravo), dostal do bezpečia práve na ostrov Skye, kde strávil päť mesiacov, než sa mu podarilo utiecť z krajiny do Francúzska. Flóra MacLeodová sa vďaka tomu stala národnou hrdinkou a na ostrove Skye má svoj pomník.

Flóra na hrade nejaký čas tiež žila a zanechala tú po sebe predtým, než emigrovala svoje osobné veci, ktoré sú tu vystavené. Prezrieť si môžete jej korzet, podložku na ihly tzv. ihelník, na ktorom sú mená tých, ktorí trpeli pri drsnej porážke jakobitov, kader princových vlasov a dokonca aj jej obrázok. Údajne ho mala nakresliť žena dvadsiateho štvrtého náčelníka klanu. Nájdete tu tiež veľa drobností, ktoré sú späté s Donaldom MacLeodom z Galtrigalu, ktorý princa previezol na svojej lodi na ostrov. Vystavené sú tu jeho okuliare a poháre s vyrytým venovaním od samotného princa.

Vília ochranná vlajka

Ďalšia legenda, ktorá sa na hrade Dunvegan traduje je o víle, ktorá sa zamilovala do tunajšieho náčelníka klanu natoľko, že sa rozhodla s ním žiť. Avšak zatiaľ čo ona nestárla, jej milý času vzdorovať nevedel a tak nastal čas, aby sa vrátila späť medzi víly. Než tak urobila, venovala svojmu mužovi vlajku “Fairy Flag”, ktorá mala jeho potomkom splniť tri želania a pri rozvinutí ich tiež chrániť. Vyslovené boli doteraz 2 želania. Prvé v roku 1490 v bitke pri Glendale a druhé v roku 1580 v bitke pri Trumpane. Tretie želanie na svojej vyslovenie ešte len čaká.

Veľké problémy zaznamenáva hrad a jeho obyvatelia v rokoch 1847 – 1851, kedy je hrad sužovaný hladomorom. Vtedajší náčelník klanu, vyčerpaný a zničený dodávaním jedla pre svoju rodinu aj členov klanu urobí veľmi ťažké rozhodnutie a hrad opúšťa. Vo veku 39 rokov sa vydáva do Londýna, aby tu našiel prácu účtovníka a uživil tak svoju rodinu. Finančná kríza zabránila rodine návratu do svojho sídla na dlhých osemdesiat rokov. Až v roku 1929 sa sem vracia v poradí 27. náčelník klanu.
O štyri roky neskôr bol hrad prvýkrát otvorený pre verejnosť. A medzi jeho návštevníkmi bolo aj niekoľko veľmi zvučných mien. Miestnu drsnú krajinu si zamiloval Sir Walter Scott, Dr. Jonhson alebo kráľovná Alžbeta II.

Film, svadby a architektúra

Hrad je veľmi zaujímavý aj architektonicky. Jeho výstavba začala v trinástom storočí a po celé nasledujúce stáročia sa na ňom podpisovali najrôznejšie architektonické štýly. Nesmierne cenným dedičstvom sú vznešené Dunveganské haly.
Obdivovať môžete aj nádherné záhrady, ktoré sú výborne udržiavané. Nájdete v nich veľa známych i neznámych rastlín a stromov, ohromia vás obrie rododendrony i divoké fuchsie. Jej jedinečnosť a krása sem každoročne priťahuje množstvo turistov i uznávaných záhradníkov z celého sveta.
Usporadúvajú sa tu svadobné obrady a hrad s veľkou obľubou využívajú tiež filmári. Uvidieť ste ho mohli v sérii filmov s Christophrem Lambertom Highlander alebo v romantickej komédii z roku 2008 Ako ukradnúť nevestu v hlavnej úlohe s Patrickom Dempseym a Michelle Monaghan.

Pre návštevníkov býva hrad úplne uzavretý od polovice decembra až do začiatku januára. V zimnom období, tj. od októbra do konca marca je otvorený len cez víkend a po predchádzajúcej dohode iba viac ako desaťčlenným skupinám. Od apríla do septembra potom môžete navštíviť hrad i záhrady denne od desiatej do pol šiestej. Vstupné pre dospelého je 8 libier, pre deti do pätnástich rokov 5 libier, zvýhodnené rodinné vstupné je 23 libier a študenti i skupiny zaplatia 6,5 libry. Z hradu môžete vyraziť aj na plavbu loďou spojenú s rybárčením.

Či už sa rozhodnete navštíviť hrad, záhradu alebo jazdu loďou, určite to nebudete ľutovať. Drsné Škótsko aj starobylý hrad si jednoducho zamilujete.


Fotogaléria:

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek