Hlavná stránka » Hlavné mesto Sardínie – Cagliari si zamilujete na druhý pohľad
Taliansko

Hlavné mesto Sardínie – Cagliari si zamilujete na druhý pohľad

Cagliari je hlavným a najväčším mestom talianskeho ostrova Sardínia, kde žije asi 160 tisíc obyvateľov. Mesto sa rozkladá na deviatich vápencových pahorkoch na južnom pobreží ostrova, v hlbokom zálive Golfo di Cagliari. Je to mesto, ktoré vás na prvý pohľad pravdepodobne nijak nenadchne, dajte mu však šancu a venujte mu aj druhý pohľad ...

V metropole sa nachádza veľký prístav, rozsiahly priemysel, mnoho moderných budov, panelová zástavba a všetko je doplnené všadeprítomnými davmi ľudí. Keď sa pozriete pozornejšie, je Cagliari tiež prekvapivo pôvabným mestom s pekným historickým centrom, niekoľkými pamiatkami a ľahkým prístupom na blízke pláže. Návštevníkov tak priťahuje nielen svojou hlavnou dominantou, ktorú je rozľahlý stredoveký hrad Castello, ale aj čarovným podhradím so spleťou romantických uličiek. Pri prechádzke hlavnými triedami môžete nakukovat do luxusných obchodov alebo ochutnať miestne špeciality v niektorej z vyhlásených reštaurácií.

Stredoveký hrad Castello

Mesto založili Feničania v období medzi 7. a 8. storočím pred Kristom. Od tej doby je považované za bránu Sardínie a stalo sa aj mocenským centrom. Na ostrove sa postupom času vystriedali punské kmene, Rimania, Vandali, Byzantínci, Pisani, Aragonci a Piemonťani. V 8. storočí Pisani opevnili sedlo Castello a podporovali prístavbu Stampace, Marina a Villanova, ktoré dali mestu tvar, ktorý sa zachoval až do začiatku minulého storočia. Sardínsky názov mesta znie Casteddu, čo ukazuje, ako bolo mesto vo vtedajšej dobe stotožnené s jeho štvrťou Castello, ktorá so potom stala symbolom Cagliari. Dnes sa v tejto historickej štvrti nachádza mnoho kostolov, šľachtických palácov a archeologických pamiatok.

Museo Nazionale Archeologico
Museo Nazionale Archeologico

V Cagliari stojí za návštevu hlavné sardinské múzeum Museo Nazionale Archeologico situované na severnom okraji historického centra. Múzeum je obklopené pisanským opevnením z 13. storočia. Ako súčasť hradieb mesta boli v 14. storočí vystavané dve pisánske veže, Torre dell’Elefante a Torre San Pancrazio, ktoré mali mesto ochrániť pred nájazdmi Aragoncov. Múzeum opatruje cenné exponáty, ako napríklad sériu bronzových sošiek pochádzajúcich z prehistorickej kultúry nuraghov. V rovnakom múzejnom komplexe je aj Pinacoteca zameraná na sardínske maliarstvo z rôznych období.

Bastione San Remy

V historickom centre sa zájdite pozrieť na terasy Bastione San Remy, odkiaľ je krásny výhľad na mesto i katedrálu Santa Maria, ktorej hlavný portál je ozdobený reliéfmi z 12. storočia. Zaujímavou turistickou atrakciou je nádherne zdobená krypta vytesaná do skaly či rímsky amfiteáter. Vo štvrti Stampace stojí barokový kostol San Michele a vo štvrti Villanova goticko-katalánsky kostol San Giacomo. K ďalším významným svatostánkom mestá patria kostoly Sant’Agostino, San Saturno a Nostra Signora di Bonar. San Saturno pochádza z 5. storočia a je jedným z najvýznamnejších ranokresťanských kostolov na ostrove.

Každý rok na 1. mája oslavuje Cagliari sviatok Sant’Efisio, ktorý je vďaka okázalému sprievodu státisícov obyvateľov v tradičných krojoch najznámejším a najnavštevovanejším sviatkom na celom ostrove.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Partner:

Najčítanejšie články

Kategórie

Reklama

WordPress Image Lightbox Plugin