Európa

Unikátna fauna a flóra. Aj taká je Madeira.

Autor:
/
22. septembra 2018

Madeira je zaujímavá predovšetkým svojím rôznorodým horským terénom a tým, že sa tu zachoval život z doby treťohôr pred 20 – 2 miliónmi rokov.

madeira

Madeira

má nádhernú a jedinečnú prírodu. Na pobreží sú návštevníkom k dispozícii turistické strediská, prímorské mestečká i dramatické útesy. Zvyšok ostrova pokrývajú vysoké hory a hlboké údolia, ktorými pretekajú divoké riečky tvoriace vodopády a kaskády, vlievajúce sa následne do Atlantického oceánu. Na strmých kopcoch sa na niektorých miestach nachádzajú upravené terasovité políčka, kde sa pestujú banány alebo vinič. Zvyšok svahov pokrývajú lesy so storočnými stromami. Skutočnou raritou je však vavrínový prales, ktorý tvorí skoro 30% porastu ostrova.

Madeirské vavrínové lesy zvané Laurisilva

Madeirské vavrínové lesy zvané Laurisilva

Kedysi tento prales pokrýval veľkú časť stredomorského pobrežia Európy a časti severnej Afriky, do dnešných dní sa však zachoval len na niekoľkých ostrovoch. V dobách ľadových sa Zem veľmi ochladila a tieto lesy z väčšej časti zanikli. Madeirské vavrínové lesy zvané Laurisilva sa vďaka špecifickému atlantickému podnebiu zachovali iba na makaronéských ostrovoch. Na Madeire sú týmto pralesom pokryté severné svahy sopečných hôr a severná časť ostrova s hlbokými údoliami. Asi 90% všetkého lesného porastu na ostrove je považované za pôvodné. Nie je na nich totiž zrejmá žiadna činnosť človeka. Tunajší vavrínový les sa nachádza vo výške 300 – 1300 metrov nad morom. Stálym pasátom je k nemu privádzaný morský vzduch, ktorý sa v priebehu dňa zmení v dažďový mrak. Les tak pripomína tropické hmlisté lesy.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=5NLrpZ3zvX0[/embedyt]

Ostrov Madeira bol objavený v roku 1419 portugalským moreplavcom João Gonçalves Zarco Madeirou. Vtedy bolo množstvo lesov vyrúbaných pre stavbu lodí a množstvo vypálených, aby mohli byť založené plantáže s cukrovou trstinou. Zachovaných zostalo okolo 200 km2 tohto vzácneho lesa, ktorý bol dokonca zapísaný na zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Dnes ho ochraňuje 150 prírodných rezervácií a celkovo zaberá asi 16% plochy ostrova. Vavrínový les má dôležitú úlohu vo vodnom režime ostrova. Chráni aj vrstvu humusu, čím filtruje a ukladá pôdnu vodu, ktorá by inak bola odplavená do mora.

Už v dávnych dobách tu miestni obyvatelia vybudovali dômyselný systém kanálov, ktorý má za úlohu odvádzať vlahu zo severu ostrova na polia na juhu. Týmto kanálom sa hovorí “levadas“. Dnes k nim vedú kontrolné chodníky, ktoré slúžia návštevníkom ako turistické chodníky, po ktorých sa môžu vydať na prieskum ostrova skrz fascinujúcu krajinu a preniknúť hlboko do lesa. Vavríny a mahagony, ktoré tu rastú sú staré až 500 rokov a ich kmene obrastajú endemické machy a lišajníky. Jedinečné sú tiež prastaré paprade rastúce pri zemi. Vyvinuli sa pred viac ako 20 miliónmi rokov a na mnohých miestach už vymreli. Suché južné svahy sú porastené ebenovníkmi, kajeputmi striedavolistými a olivovníkmi európskymi.

Vo vavrínovom lese rastie viac ako 150 druhov rastlín, z ktorých 66 je endemických a nevyskytujú sa nikde inde ako na ostrove Madeira. Sú to najmä madeirské čučoriedky, vresovce stromové dosahujúce až 6 metrov výšky, orchidey a smrekovník plazivý. Aj miestna fauna je na ostrove jedinečná. Žije tu približne 500 druhov živočíchov, väčšinu z nich však tvoria mäkkýše, pavúky a hmyz. Bohatá je tiež vtáčia ríša vavrínového lesa. Vidieť tu môžeme krahulce, pinky, dažďovníkov a tajfúnikov hodvábnych.

Tajfúnik hodvábny "Pterodroma mollis"

Tajfúnik hodvábny “Pterodroma mollis”

Tieto vtáky na Madeiru priťahujú množstvo ornitológov a milovníkov vtáctva, čo býva občas celkom na škodu. Horský hmlistý les sa stal domovom a hniezdiskom pre 20 až 30 párov kriticky ohrozených Tajfúnikov hodvábnych “Pterodroma mollis”. Ich samičky kladú po párení iba jediné vajíčko a tak musia byť vtáky chránené pred nechcenými pozorovateľmi a zvedavcami. Vavrínový les je prístupný len peším turistom, ale na niektorých miestach platí úplný zákaz vstupu. Priemerná teplota v januári je 16° C a v júli 21° C. Na ostrov sa organizujú zájazdy s cestovnými kanceláriami.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek