Európa

Vatikán – sídlo Svätej stolice

Autor:
/
10. januára 2017

Kde sa tu vôbec Vatikán vzal? Ako vznikol a ako získal svoju moc? Už za starého Ríma a zrejme ešte predtým, dávno pred nástupom kresťanstva, bola oblasť dnešného Vatikánu (ager vaticanus) považovaná za posvätnú. Ľudia na tunajšom kopci vzývali bohyňu Kybelu, matku Zeme (jej ekvivalenty u iných národov boli napr. Gaia alebo Rhea). Za Rimanov tu bol vybudovaný park a potom cirkus (slúžil pre šport, umenie a slávnosti, nepliesť s dnešným významom). Po požiari Ríma roku 64 tu dochádzalo aj k popravám kresťanov. Miesto zároveň slúžilo ako pohrebisko, kde okrem hrobov stáli aj oltáre rôznych starých božstiev.

Prvý kresťanský kostol bol na území Vatikánu postavený až roku 326, údajne na mieste hrobky svätého Petra. Potom začali vznikať obytné domy a ďalšie stavby a oblasť sa začala postupne zaľudňovať. V stredoveku, ako je známe, bolo Taliansko rozdrobené na veľa malých štátov. Vatikán ležal na území tzv. Pápežských štátov, pôvodne relatívne rozľahlom. To sa však v priebehu histórie postupne zmenšovalo, až v 19. storočí po zjednotení Talianska zostal len malý zvyšok. Spory medzi Talianskom a Vatikánom však boli vyriešené až zmluvami medzi pápežom a Mussolinim z roku 1929, kedy vznikol mestský štát Vatikán v súčasnej podobe.

Dnes je Vatikán sídlom Svätej stolice a tunajšia bazilika sv. Petra hlavným kresťanským kostolom, hoci pápež priamo v nej nesídli a ani v minulosti nesídlil, oproti pomerne rozšírenému názoru (pápež sídli v neďalekom Apoštolskom paláci, predtým tiež v Lateránskom paláci a v Palazzo del Quirinale mimo územia dnešného Vatikánu, v 14. storočí potom v Avignone). Pápež ako hlava kresťanskej cirkvi je veľmi vplyvnou osobou, preto je aj miništát Vatikán tak silným a bohatým.

A to aj napriek tomu, že jeho vojenská moc je zanedbateľná. Vatikán má najmenšiu, avšak zároveň zrejme tiež jednu z najstarších armád na svete. Áno, je to preslávená Švajčiarska garda, založená v roku 1506. Vždy ju tvorili švajčiarski žoldnieri a aj dnes je podmienkou vstupu byť Švajčiarom. Okrem toho musí byť kandidát bezúhonný, slobodný, rímskokatolíckeho vyznania, s vojenskou prípravou vo Švajčiarsku, vo veku od 19 do 30 rokov a výškou minimálne 174 centimetrov. Rovnako tak sú gardisti dodnes majstri v zaobchádzaní s halapartňou, čo je v skúsených rukách veľmi účinná zbraň (avšak vedia to aj s pištoľou). Niečo vyše sto mužov pápežovej Švajčiarskej gardy je v neposlednom rade tiež vďačným “terčom” fotografov, najmä pre svoje farebné uniformy (tá najznámejšia a najzaujímavejšia – slávnostná trojfarebná, však nie je historická, bola navrhnutá začiatkom 20. storočia, hoci bola inšpirovaná Rafaelovými obrazmi).

Preslávená Švajčiarska garda

Vatikán je navštevovaný tiež pre svoju architektúru. Vzhľadom k jeho veľkosti nie je problém zhliadnuť všetky pamiatky v pomerne krátkej dobe, samozrejme však záleží na hĺbke vášho záujmu. Centrálnym bodom je Námestie svätého Petra (Piazza San Pietro), kde sa zhromažďujú turisti aj veriaci. Jeho dnešnú podobu mu dal barokový architekt a sochár Gian Lorenzo Bernini v rokoch 1656 až 1667 podľa inštrukcií pápeža Alexandra XII.

V strede námestia stojí egyptský, 25 a pol metra vysoký obelisk z 13. storočia pr. n.l., ktorý priviezol do Ríma cisár Caligula. Na svoje dnešné miesto sa dostal v roku 1586. Na námestie hľadí už vyššie spomínaná bazilika Sv. Petra, ktorá je pravdepodobne najväčšou kresťanskou stavbou na svete. Obrovská budova zaberá plochu 2,3 hektára a zmestí sa do nej až 60-tisíc ľudí! Bola postavená na mieste pôvodnej baziliky v rokoch 1506 až 1626. Je skutočným alebo (v niektorých prípadoch) predpokladaným miestom posledného odpočinku radu osôb, väčšinou nejako spätých s kresťanstvom, a to vrátane 91 pápežov. Tým posledným je Ján Pavol II. Často sa tvrdí, že kupolu baziliky navrhol Michelangelo, ktorý bol po určitú hlavným architektom stavby. V skutočnosti bola kupola dokončená až po jeho smrti podľa plánov architekta Giacomo della Porta.

Z námestia je vidieť tiež rezidencia pápeža, tzv. Apoštolský alebo tiež Pápežský palác. V rovnakej budove sídlia aj ďalší vysokí cirkevní predstavitelia, je tu Vatikánske múzeum a rozsiahla knižnica so 75 tisíckami zväzkov rukopisov a 1,1 miliónom zväzkov tlačených kníh (neslávne známe tajné vatikánske archívy s ďalšími 85 kilometrami políc sú v inej budove nadväzujúcej na múzeum a samozrejme nie sú prístupné). Palác má spolu viac ako 1 000 miestností.

Súčasťou paláca je dobre známa Sixtínska kaplnka. Jej sláva nie je spôsobená ani tak pozoruhodnou architektúrou, ale najmä renesančnou freskovou výzdobou, predovšetkým potom legendárnou maľbou na strope od Michelangela. Kaplnka slúžila a stále slúži predovšetkým na organizovanie tzv. Konkláve (prvýkrát roku 1492), kedy býva volený nový pápež.

Nesmieme zabudnúť ani na vatikánske múzea, zbierajúce zaujímavé umelecké a iné predmety.
Územie Vatikánu je uzavreté hradbami, avšak prístup sem je voľný a nie sú tu žiadne hranice. Rovnako tak mena je jednotná s Talianskom, teda euro (predtým líry).
Vatikán je zaujímavým miestom k návšteve nielen pre kresťanských veriacich, ale aj pre záujemcov o históriu, umenie a architektúru.

ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek