Európa

Vlkolínec – Čaro ľudovej architektúry

Autor:
/
22. septembra 2018

Je ním Vlkolínec, dnes jedna z mestských častí Ružomberka. Leží v nadmorskej výške 718 m v bočnom údolí Revúckej doliny, na juh od skalnatého masívu hory Sidorovo zvanej tiež Žiar (1 099 m n.m.), ktorý patrí do pohoria Veľká Fatra.
Vlkolínec je vlastne pamiatkovou rezerváciou ľudových stavieb, akýmsi svojráznym skanzenom stredovekej dediny s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí. Ide o najzachovalejší, najkompletnejší a najväčší celok pôvodných ľudových stavieb na celom Slovensku, rozkladajúci sa na ploche 797 hektárov.

Archeologické nálezy potvrdzujú existenciu hradiska na vrchu Sidorovo už pred 2500 rokmi, ale kedy presne vznikla osada na dnešnom mieste nevieme. Názov obce je údajne odvodený od dávneho výskytu vlkov v oblasti (tieto zvieratá sa tu napokon objavujú dodnes). Prvá písomná zmienka o Vlkolínci pochádza z roku 1376, kedy je uvádzaný ako jedna z ulíc Ružomberka. Dokumenty z roku 1461 už hovoria o obci Wylkovinecz, spadajúcej pod Ružomberok. Pôvodne tu stávalo len niekoľko málo usadlostí, hoci sa počet domov aj obyvateľov postupne zvyšoval. Najviac ľudí tu bolo v roku 1869, a to “celých” 345, najviac domov potom roku 1944, a síce 82. Počas SNP však časť obce vyhorela (13 domov).

Obyvateľstvo sa v minulosti živilo prevažne poľnohospodárstvom, pastierstvom a salašnictvom, ale aj drevorubačstvom a včelárstvom. Život tu asi nebol ľahký, ale určite oveľa viac v súlade s prírodou, ako dnes.

V súčasnosti je tu 73 pôvodných pamiatkovo chránených objektov, z toho 55 obytných domčekov. Z nich je teraz 18 trvale obývaných 35 obyvateľmi. Majitelia ďalších domov tú prebývajú sezónne a využívajú objekty ako chalupy. Všetko je postavené z dreva, vrátane miestnej dominanty – zrubovej dvojpodlažnej zvonice z roku 1770. Domčeky majú omietky pastelových farieb (biela, modrá, svetlo-okrová) a strechy pokryté tradičným dreveným šindľom. Zaujímavá je tiež zrubová rumpálová studňa z roku 1860, predtým jediný zdroj pitnej vody (dnes je tu vodovod). Jednou z mála murovaných stavieb je barokovo klasicistický kostolík Navštívenia panny Márie v podobe z roku 1875. V minulosti tu fungovala aj murovaná budova školy, avšak tá dnes už neplní svoju funkciu a patrí súkromnej firme.

Bez toho aby sme chceli byť morbídni, za návštevu stojí tiež miestny cintorín, kde sa zachovalo veľa starých kamenných a liatinových náhrobných krížov.
V tzv. Roľníckom dome, postavenom roku 1886, nájdete detašované pracovisko Liptovského múzea v Ružomberku s expozíciou pôvodného bývania a ľudovej architektúry.

Na celom komplexe je vzácne to, že nebol postihnutý žiadnou novou výstavbou a obec tak nie je narušená novodobou betónovou pseudoarchitekturou. Z veľkej časti zostalo zachované aj pôvodné vnútorné usporiadanie domov. Už v roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a v roku 1993 zapísaný na zoznam UNESCO.

Preto ak sa rozhodnete pre dovolenku na Slovensku a pôjdete okolo Ružomberka, určite sa zastavte aj v tejto krásnej časti. Načerpáte množstvo energie a uvidíte ako sa kedysi žilo v harmonií s prírodou. Tí, ktorí už Vlkolínec navštívili, budeme veľmi radi ak nám dáte vedieť do komentárov ako sa vám tam páčilo.

Verím, že sa vám spustenie tejto kategórie Na potulkách Slovenskom páčí a už najbližšie sa spolu s vami pozriem na slovenský Karlštejn. Ak viete o aké miesto pôjde, napíšte ho do komentára a jeden z vás dostane malý upomienkový predmet.

[su_divider top=”no”]

V edícií NA POTULKÁCH SLOVENSKOM sme doteraz uverejnili:

[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”5″ tax_term=”341″ tax_operator=”0″ order=”desc” ignore_sticky_posts=”yes”][/su_posts]
ZNAČKY
RELATED POSTS

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek